Jump to content

ce se strica la BMW si nu ar trebui ?


cat

ce pica la BMW ?  

1244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mai baieti nu-i asa bun topicul asta.. ca si pe mine ma mananca limba sa zic ca nu mi-o picat nimic pe masina de 1 an de zile da ma tem.. sa nu zic treaba asta si maine sa ma lase masina in mers.. ca m-am dat mare :twoup:

Pai nu zii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am pus altelw...au inceput DEJA sa bata bucsile de la bascule( 2 luni-12k km) ......Traiasca Romania si primarii nostri :twoup:

aveau ele uzura dinainte stai linistit ./...Nu pica asa usor ..Acum nu ne putem astepta ca masinile de afara sa stea in aceeasi stare tehnica (mai ales la articulatii ) ani de zile ..Ca feedback multi prieteni care si-au adus masinile de afara ..au patit cam la fel ...nici acolo nu se omoara lumea cu reviziile!..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu pana acum am skimbat brate fata, bucse ( acum 30 000 km max ) si acum trebuie sa le schimb iar, joc in caseta de directie, dar destul de mic, nu se simte in volan sau asa, si am auzit ca daca schimb caseta, in maxim 6 luni e la fel. Traiasca strazile noastre. Oricum am inteles ca e foarte proasta articulatia la e46, si daia pica atat de des.
Link to comment
Share on other sites

am pus altelw...au inceput DEJA sa bata bucsile de la bascule( 2 luni-12k km) ......Traiasca Romania si primarii nostri :twoup:

Majoritatea sunt obosite , dar datorita faptului ca nu sunt asa proaste drumurile la ei nu se simte.Cand intra in Ro incep sa pice.Asta e boala cam la toate masinile aduse de afara.Pe majoritatea care au achizitionat masini secound de afara si ii stiu i-am auzit cu problema asta.Inlusiv eu am patit asa.Deci relax .. e normal :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intr-un an de zile de cand am E46-le am schimbat: pompa de benzina, baterie (ce-i drept era cam veche), vas de expansiune, debitmetru si urmeaza amortizoare si bucsi (inca nu stiu exact care).

Toate astea din cauza faptului ca am cumparat masina din Romania, iar romanul e obisnuit sa faca numai manarii si magarii. Si pe langa faptul ca fostul proprietar a hartanit masina prin toate gropile si am ramas eu sa trebuiasca sa o pun la punct pentru a o vinde mai departe, a taiat si senzorii de la placutele de frana ca sa nu piarda la revanzare.

Concluzie: masina din Romania nu mai cumpar decat noua.

 

P.S.: Si sa nu mai spun cate acte de vandalism am indurat si cred ca toti de pe aici doar pentru faptu ca avem BMW.

Edited by Emi
Link to comment
Share on other sites

Intr-un an de zile de cand am E46-le am schimbat: pompa de benzina, baterie (ce-i drept era cam veche), vas de expansiune, debitmetru si urmeaza amortizoare si bucsi (inca nu stiu exact care).

Toate astea din cauza faptului ca am cumparat masina din Romania, iar romanul e obisnuit sa faca numai manarii si magarii. Si pe langa faptul ca fostul proprietar a hartanit masina prin toate gropile si am ramas eu sa trebuiasca sa o pun la punct pentru a o vinde mai departe, a taiat si senzorii de la placutele de frana ca sa nu piarda la revanzare.

Concluzie: masina din Romania nu mai cumpar decat noua.

 

P.S.: Si sa nu mai spun cate acte de vandalism am indurat si cred ca toti de pe aici doar pentru faptu ca avem BMW.

Asta e conceptia multora din pacate ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

as fi votat "imaginea", dar nu e in poll :twoup: este exact ce nu ar trebui sa se strice la bmw dar din pacate unii proprietari au impresia ca masina tine loc de ... multe.

 

referitor la fiabilitate, modelele noi au o problema cu electronica.. dar nu numai la bmw ci la majoritatea producatorilor (poate mai putin la japonezi). In rest tine numai de regimul de exploatare la care e supusa masina, o masina "trasa de ea" e mult mai vulnerabila decat una condusa "batraneste". Din experienta mea cu marca bmw, am concluzionat ca sunt cele mai fiabile si mai performante masini din cate am condus. Dar am si avut grija de ele, ce-i drept, si nu le-am "stresat" decat atunci cand am avut reala nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un an de zile de cand am E46-le am schimbat: pompa de benzina, baterie (ce-i drept era cam veche), vas de expansiune, debitmetru si urmeaza amortizoare si bucsi (inca nu stiu exact care).

Toate astea din cauza faptului ca am cumparat masina din Romania, iar romanul e obisnuit sa faca numai manarii si magarii. Si pe langa faptul ca fostul proprietar a hartanit masina prin toate gropile si am ramas eu sa trebuiasca sa o pun la punct pentru a o vinde mai departe, a taiat si senzorii de la placutele de frana ca sa nu piarda la revanzare.

Concluzie: masina din Romania nu mai cumpar decat noua.

 

P.S.: Si sa nu mai spun cate acte de vandalism am indurat si cred ca toti de pe aici doar pentru faptu ca avem BMW.

Asta e conceptia multora din pacate ... :twoup:

 

Hai sa nu mai vorbim prostii aiurea, si sa va aduc un argument de ce nu sunt de cumparat masini din RO....

 

 

Observand ca pretul la e39 in special diesel 520d 525d.. a scazut undeva pe la 8-11.000 euro, am hotarat sa ma uit pe net si sa ma uimeasca cum voi gasi un e39 in DE pe la 5-6000 de euro, si spre surpriza mea, din anu 2001-2002 la 10.000 de euro, nu am gasit pe alese, si daca la aia 10.000 din DE mai pui drumu, numere , inmatricularea, cum saracie vand romanii e39 inmatriculate cu "km putini" la 9-10.000 euro eu nu-mi dau seama ??

 

Pacat ca in romania, nivelul preturilor este dictat de masinile rasturnate/manarite , masini care sunt tot mai des intalnite pe la noi prin piete...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

pai eu zic ca ne meritam soarta din moment ce le cumparam... nu? adica inteleg ca nu te pricepi sa-ti dai seama de o masina dar te poti duce cu un amic care se pricepe sau o poti duce la un tester inainte sa o cumperi. Mai poti analiza si proprietarul sa-ti dai seama ce fel de om e...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
daca depui putin efort in cautare, esti atent si nu iei pe incredere si vorba dulce, poti gasi vehicule in stare tehnica si estetica foarte buna si la noi. eu nu cred in mitul acela precum ca toate turismele aduse din DE sunt impecabil intretinute, au toate reviziile facute la timp sau au fost utilizate cu deosebita grija, pricepere sau pasiune. fiecare padure, intotdeauna, isi are uscaciunile ei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.