Jump to content

E92 320i


kewlya

Recommended Posts

Ideea e sa o achiti cat mai repede. Acum depinde de posibilitatile tale...oricum daca ai zis ca vrei sa o achiti pana intr-un an e foarte bine.

 

Referitor la culoare si eu zic tot gri. Albul nu prea merge pe masina asta si sunt prea multe albe, vorba lui Ciupanezu...

Bine, daca eram eu alegeam ROSU! Fiecare cu preferintele lui...

Oricum ar fi e bestiala masina si sper sa intri cat mai repede in posesia ei!

Sa o stapanesti sanatos! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa o stapanesti sanatos, este o alegere buna, iar ceea ce conteaza este sa-ti paca tie!

 

In ceea ce priveste recuperarea TVa-ului din avansul de 19.600 (parca) nu te grabi, nu ai cum sa-l recuperezi acum ,decat la sfarsitul leasing-ului, ceea ce poti deduce este TVA-ul la fiecare rata fara CASCO( asigurarea nu este purtatoare de TVA) deci banii pe care ii dai acum sunt bani cheltuiti pe firma, este un lucru bun pt firma(mai zicea cineva anterior de credit nevoi personale ..... pe firma? :) ) atat timp cat ea are profit si trebuie sa aiba pt ca altfel nu o sa ti se aprobe contractul de leasing...masina pana in momentul in care inchei contractul este a firmei de leasing, tu esti doar utilizator, asa ca ce TVA rambursat vrei acum??

Nu sunt contabil, dar sfatul meu prietenesc este sa contactezi un contabil bun inainte de a face pasul...nu te hazarda, poate cei 3000 de EURO ai sa-i vezi mai tarziu decat te poti astepta! intereseaza-te! :)

 

 

navigatia e frumoasa intradevar dar inutila, e mai mult de design , de impresii artistice,cred ca ma pot lipsii de ea mai ales ca am un TomTom ultimul model care isi face treaba pe afara cand ies foarte bine. Am incercat sa pun optiunile absolut de care nu m-as putea lipsii adica paketul m sport si sound-ul profi, in rest trag sa o fac cat mai ieftina.

 

fa abstracrie de navigatie si gandeste-te ca ai pe display mult mai multe informati, plus design,etc...eu as alege un navy bussines :)

 

ai sa te convingi de ceea ce iti spun dupa cateva luni de utilizare, ai sa te dai cu capul de... :blink: , vei zice : "ce cretin am fost, pt 300 de E nu am pus aia, pt 250 nu am pus pe aia, pt alti 400 E nu am pus pe aia...si tot asa, daca tot faci leasing, care-i diferenta intre 520 E/luna si 600 E/luna, nu se simte!!!...cel putin asa vad eu lucrurile :)

Link to comment
Share on other sites

este un lucru bun pt firma(mai zicea cineva anterior de credit nevoi personale ..... pe firma? :blink: )

 

Daca aveai cunostinte in domeniu sau citeai cu atentie ce am spus nu mai faceai afirmatia asta. Nu a fost vorba in nici un moment de credit pe firma!

Creditul il faci pe numele tau, banca iti da toti banii si te duci si cumperi masina cash si o inmatriculezi pe ce firma vrei tu sau pe numele tau, etc. Alegerea este a ta nu a firmei de leasing! Nu scrie nicaieri ca daca iti iei masina pe firma trebuie sa o iei in leasing...Daca o iei cash poti sa-ti iei TVA-ul atata timp cat vei fi proprietarul acelei masini, nu trebuie sa mai astepti terminarea leasing-ului. In momentul cand masina este facturata pe numele firmei automat intra la Cheltuieli si toate consumabilele sau benzina consumata, facturi de service tot la cheltuielile firmei vor fi inregistrate.

Link to comment
Share on other sites

culoarea ramane Grey Space , exista alt gri mai fain ?

Sparkling Graphite. Eu asta am optat la inceput (dar pina la urma am luat-o neagra).

 

Si poti sa-ti alegi ce firma de casco vrei tu, nu ce vrea firma de leasing.

Asta oricum poti. E garantat de lege, mai nou.

 

Creditul il faci pe numele tau, banca iti da toti banii si te duci si cumperi masina cash....

Aaaaaa.... daca esti solvabil si banca o sa iti dea atitia bani, nu? Adica ai venituri legale si regulate care sa fie uate in considerare de banca. Unele nu iau in considerare venituri din chirii, altele nu iau in considerare venituri din dividende, etc. Ia incearca tu sa iei un credit de suma ai, sa vezi ce inseamna. Sigur, nu zic ca nu se poate, doar ca... nu e pt oricine.

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

Si poti sa-ti alegi ce firma de casco vrei tu, nu ce vrea firma de leasing.

Asta oricum poti. E garantat de lege, mai nou.

 

S-a putut intotdeauna, doar ca unii dintre noi... au fost mai naivi...

Indiscutabil este mult mai avantajos leasing-ul.

Link to comment
Share on other sites

LOL nu cred ca este mai avantajos cu credit....mai documenteaza te :)

 

Crede-ma ca m-am documentat si am ales creditul de nevoi personale. Este mult mai avantajos decat leasing-ul categoric!

trust me, nu este, lucrez in domeniu. :blink:

singurul dezavantaj la leasing este ca nu este proprietatea ta si cand vrei sa faci ceva cu ea, trebuie sa ai acordul lor. daca reusesti sa o iei pe o firma si mai avantajos, si pentru tine si pentru firma.

 

8.5% dobanda la leasing, e zic ca e acceptabil ! ♠

Casco va fi la Omniasig. Astia-s undeva pe la mijloc, nici buni nici rai :)

si costurile sunt fixe pe toata perioada leasing-ului, ceea ce la banca nu gasesti, oricat ai cauta.

Link to comment
Share on other sites

Si poti sa-ti alegi ce firma de casco vrei tu, nu ce vrea firma de leasing.

Asta oricum poti. E garantat de lege, mai nou.

 

S-a putut intotdeauna, doar ca unii dintre noi... au fost mai naivi...

Indiscutabil este mult mai avantajos leasing-ul.

 

Ma rog..fiecare face ce vrea. Eu am alergat 3 saptamani facand calcule cu firmele de leasing si cu bancile si nici o firma de leasing nu a iesit mai avantajoasa decat banca. Pana la urma tot un sistem bancar de creditare este si leasing-ul, dar nu mai treci prin intermediar.

 

Si by the way...ma repet...daca maine eu vreau sa-mi vand masina si sa-mi iau alta nu voi putea...pentru ca proprietarul masinii trecut in talon este Porsche Leasing sau alta firma, nu sunt eu.

 

Dar repet, alegerea este a fiecaruia. Este intr-adevar mult mai comod leasing-ul ca nu mai stai sa alergi.

Link to comment
Share on other sites

Ce diferenta de bani era pana la un 325i?

 

320i 1995 cmc - 170cp - 27.380 CIP

325xi -2996 cmc - 35.080 CIP

330ci 2996 cmc - 38.080 CIP

335i 2979 cmc - 38.480 CIP

320d - 1995 cmc - 29880 CIP

 

 

deci cam 8 mii CIP diferenta, adica in jur de 9500 ddp diferenta

ar mai fi 325d - 2996 cmc - 197 cp undeva la 32.000 cip, cam 6k ddp in plus, dar la motorul de 3l deja is alte taxe impozite, asigurari,etc :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu daca m-as fi enervat asa tare ca tine m-as fi dus personal in germania dupa un 330i sau un 325i cel cu motor de 2500cc. Tot ai luat credit bancar asa ca aveai cash-ul cu tine. Am vazut acum 2 saptamani pe mobile un 325i-motor 2500cc E90 cu piele xenon si 45000km la vreo 23000eur. din pacate nu m-am enervat ca ma duceam dupa el.

dar cred ca pe la anul ma voi enerva si eu :blink:

 

s-o porti cu placere

Link to comment
Share on other sites

Ce diferenta de bani era pana la un 325i?

 

320i 1995 cmc - 170cp - 27.380 CIP

325xi -2996 cmc - 35.080 CIP

330ci 2996 cmc - 38.080 CIP

335i 2979 cmc - 38.480 CIP

320d - 1995 cmc - 29880 CIP

 

 

deci cam 8 mii CIP diferenta, adica in jur de 9500 ddp diferenta

ar mai fi 325d - 2996 cmc - 197 cp undeva la 32.000 cip, cam 6k ddp in plus, dar la motorul de 3l deja is alte taxe impozite, asigurari,etc :blink:

 

De ce 325xi? vezi ca e si 325i si asta e mai ieftin cu vreo 2500eur.. Oricum e super masina.

Link to comment
Share on other sites

gata, au trimis comanda la bucuresti, in 1 sapt o sa aflu cand intra in productie masina.

 

decizia finala:

 

Sparkling Graphite 320i

 

1. M sport Paket(scaune sport piele/textil , volan M + comenzi + pilot automat,suspensie M,jante 18 type 193m + kit-ul exterior, inscriptii M pe praguri,etc)

2. Pachet confort care include: scaune incalzite,senzori ploaie/lumini/parcare/pneuri,suport pahare,torpedou refrigerat,tot felu de zone de depozitare,etc

3. pachet lumini, cica o chestie foarte tare, se aprind lumini in clante, sub scaune, sub bord cred, o chestie de fitze mai mult, nu a fost decat 210 euro

4. HiFi Prologic7

5. Trapa

6. Monitor LCD cu functie TV

Link to comment
Share on other sites

gata, au trimis comanda la bucuresti, in 1 sapt o sa aflu cand intra in productie masina.

 

decizia finala:

 

Sparkling Graphite 320i

 

1. M sport Paket(scaune sport piele/textil , volan M + comenzi + pilot automat,suspensie M,jante 18 type 193m + kit-ul exterior, inscriptii M pe praguri,etc)

2. Pachet confort care include: scaune incalzite,senzori ploaie/lumini/parcare/pneuri,suport pahare,torpedou refrigerat,tot felu de zone de depozitare,etc

3. pachet lumini, cica o chestie foarte tare, se aprind lumini in clante, sub scaune, sub bord cred, o chestie de fitze mai mult, nu a fost decat 210 euro

4. HiFi Prologic7

5. Trapa

6. Monitor LCD cu functie TV

 

Foarte bine ca ti-ai pus toate optiunile pe ea...ma rog...cele necesare!

Super tare masina. Dupa ce intra in productie cat o sa mai dureze pana intri in posesia ei?

Link to comment
Share on other sites

mai este un singur loc de 320i coupe in linia de productie din mai pt romania rezervat de AB bucuresti ,rezervarea expira in 3 zile,daca clientul care a rezervat-o nu plateste avansul la ea, imi revine mie locul ala si la sfarsitul lui mai mi-ar fi livrata.daca pierd locul ,urmatoarea linie de productie pt romania va fii doar la sfarsitul lui iunie si o sa primesc masina prin iulie. o sa aflu vineri.

 

ce masina :) :)

 

ce mi-as dori si eu una la fel ... :blink:

 

este si visul meu de cand a aparut tot cautam second handuri(330ci sau 330cd E46) sa imi schimb masina si tocmai de aia m-am enervat ca numa conserve peste tot, cu banii aia platesc avans-ul 50% la E92 si imi iau una noua. cu ratele ma descurc ca doar nu lucru pe nasturi

Link to comment
Share on other sites

sper sa fie intr-un ceas bun, 2 luni de zile am admirat acest 330ci

care a fost la 24.5k si dupa 2 luni a lasat-o la 23.5k si atunci m-am hotarat sa il cumpar, cand am sunat la ea, a vandut-o in ziua aia,atunci am zis ca iau 330cd-ul de pe auto vit despre care vorbeam in alt topic dar cum persoana si anunt-ul au fost dubioase, m-am enervat si am mers glont la bmw cluj si am comandat E92-ul de ciuda :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut cred ca este tarziu sa-ti spun asta dar sper numai sa nu-ti para rau mai incolo ca ai motor doar de 170CP. Eu am 4000km cu a mea si deja ma gandesc la momentul cand o voi da...misto pe afara si in interior dar nu are inima de un coupe adevarat. Nici mie nu mi-a placut faza cu motor de 3l la 325i dar nu stiu ce au gandit astia de la BMW...

 

320i M Pack Black Sapphire

Link to comment
Share on other sites

sper sa fie intr-un ceas bun, 2 luni de zile am admirat acest 330ci

care a fost la 24.5k si dupa 2 luni a lasat-o la 23.5k si atunci m-am hotarat sa il cumpar, cand am sunat la ea, a vandut-o in ziua aia,atunci am zis ca iau 330cd-ul de pe auto vit despre care vorbeam in alt topic dar cum persoana si anunt-ul au fost dubioase, m-am enervat si am mers glont la bmw cluj si am comandat E92-ul de ciuda :)

 

 

super tare 330Ci-ul de l-ai admirat 2 luni :).

nu stiu ce as alege intre 320i e92 si 330ci e46(cu multe optiuni). probabil e92-ul .

:blink: asfalt uscat :)

Link to comment
Share on other sites

ITS A SIX! :blink:

 

 

mersi Zeon, parerea ta a fost una decisiva in alegerea motorizarii.deci din nou am modificat masina,bine ca nu a fost prea tarziu, a fost chiar la limita.

Un drive test face cat 1000 de pareri.

Am fost azi la bmw din nou si am facut un drive test cu un E90 320d 177 cp, vreau sa zic ca e foarte lenes motorul ala si nu mi-a placut deloc. m-am speriat pt ca motorul de 2.0i 170 cp e si mai slab. Am avut noroc ca intre timp a venit un tip cu un E92 325xi si domnul de la vanzari il cunoastea bine si mi-a aranjat sa fac un drive test cu masina. cu totul alta viata, 6 cilindrii, 2997 cmc, 218 cp,cutie automata. Un sound de exceptie la kickdown,dar parca puterea motorului era oarecum egala(sensibil poate mai puternic) cu cea a 330d-ului meu care are chiptuning.

 

Am renuntat la optiuni de 6000 mii euro ( adica M paket Sport(3250 euro) si Monitor LCD cu funtie TV(1850 euro),Sparnkling Graphite ( 700 euro) ) in favoarea motorizarii. in rest cealalte optiuni au ramas la fel.

Suspensia oricum este sport, cu paketul M era si mai joasa, si mai rigida si jante pe 18" care nu-s un lucru foarte bun pt drumurile noastre.

 

Deci in final masina este 325i ,218cp,manuala, alb alpin.

 

Pt cei din Cluj, sambata in fata la Polus va fi expus M3 E92, l-am vazut astazi in actiune prin curte la autotransilvania, fenomenal sound-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.