Jump to content

Anvelope de iarna


Leusor

Recommended Posts

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai si eu am Pirelli Scorpion STR -mixt vara iarna ...dar pe mine ma intereseaza jantele ca sa nu rugineasca astea originale de la apa si sare.Sa pun niste ciumete d-alea ieftine sa trec iarna cu ele.

128478[/snapback]

ajntele mele au trecut prin multe ierni grele...si in afara de niste zgarieturi de bordura nu au alte urme de trecere a iernii.Baietii de la spalatorie fac treaba buna...

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit alt topic.....vreau sa imi cumpar si eu in iarna asta sau la primavara un Bmw sau Mercedes, inca nu sunt hotarat....vreau sa imi spuneti si mie din experienta voastra cum se comporta un BMW iarna..., cat de bine poate fii controlat pe zapada, gheata, avand in vedere ca are tractiune pe spate. :blink: Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca tot am dat peste topicul asta, va intreb: ce model de anvelope de iarna au un raport pret/performanta bun ? Si de unde pot achizitiona un set (preturi mai mici, eventuala promptitudine etc ) Momentan am Pirelli P6000 de 205/50.... care sunt cam uzate, in special cele de pe spate :blink:
Link to comment
Share on other sites

Daca tot am dat peste topicul asta, va intreb: ce model de anvelope de iarna au un raport pret/performanta bun ? Si de unde pot achizitiona un set (preturi mai mici, eventuala promptitudine etc ) Momentan am Pirelli P6000 de 205/50.... care sunt cam uzate, in special cele de pe spate :blink:

138049[/snapback]

 

Dunlop WinterSport M3

Link to comment
Share on other sites

Va recomand eu ceva pt. iarna.... care sa inlocuiasca grija pt. cauciucuri.......

 

http://img355.imageshack.us/img355/3518/file1qz8.jpghttp://img434.imageshack.us/img434/3879/file2hc6.jpg

135807[/snapback]

 

 

Zi repede unde au bagat din astea , sa-mi iau si eu un set pt. iarna asta! :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Am de ales intre Vredestein Snowtrac 2 si Dunlop WinterSport M3. Intrebarea mea este ce dimensiuni sa iau ? (am jante de 16").

 

Vredestein:

195/55 R 16 87 H

205/55 R 16 91 H - 384,00 Lei

205/60 R 16 92 H

 

Dunlop:

195/55 R16 87H - 411,60 lei

205/55 R16 91H - 443,40 lei

205/60 R16 92H - 401,50 lei

 

Cum e indicat sa fie anvelopele pentru iarna ? Mai late si joase sau mai inguste si inalte ?

Link to comment
Share on other sites

Am de ales intre Vredestein Snowtrac 2 si Dunlop WinterSport M3. Intrebarea mea este ce dimensiuni sa iau ? (am jante de 16").

 

Vredestein:

195/55 R 16 87 H

205/55 R 16 91 H  -  384,00 Lei

205/60 R 16 92 H 

 

Dunlop:

195/55 R16 87H  -  411,60 lei

205/55 R16 91H  -  443,40 lei

205/60 R16 92H  -  401,50 lei

 

Cum e indicat sa fie anvelopele pentru iarna ? Mai late si joase sau mai inguste si inalte ?

140012[/snapback]

Vredestein cica ar fi mai bune decat Dunlop

Link to comment
Share on other sites

Am de ales intre Vredestein Snowtrac 2 si Dunlop WinterSport M3. Intrebarea mea este ce dimensiuni sa iau ? (am jante de 16").

 

Vredestein:

195/55 R 16 87 H

205/55 R 16 91 H  -  384,00 Lei

205/60 R 16 92 H 

 

Dunlop:

195/55 R16 87H  -  411,60 lei

205/55 R16 91H  -  443,40 lei

205/60 R16 92H  -  401,50 lei

 

Cum e indicat sa fie anvelopele pentru iarna ? Mai late si joase sau mai inguste si inalte ?

140012[/snapback]

 

Eu Dunlop WinterSport M3 am si sunt foarte multumit de ele. Cand le-am cumparat, anul trecut, m-am dus la Tyre Center aici in Cluj si i-am rugat sa imi recomande anvelopele cu cel mai bun raport pret/calitate... si mi-au recomandat Dunlop.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am o nelamurire si ca sa nu deschid topic nou am postat aici .. deci

 

am jante de 17 si trebuie sa-mi schimb cauciucurile ca sunt cam uzate.. din pacate incepe iarna si nu stiu daca se merita sa fac o investitie in cauciucuri de vara. mi-as lua all seasons dar ma intreb cum se vor comporta ele vara ?

 

cu ce ma afecteaza sa am caucioace all seasons vara? cat de mare e diferenta?

 

(ma intereseaza raspunsu la intrebarea asta ca pt iarna ori rezolv cu jante de tabla ori nu merg deloc)

Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

sau cum se comporta diferitele cauciucuri in alte sezoane decat cele pt care au fost concepute... de ex ce se intampla daca mergi vara cu cauciucuri de iarna ? chiar nu stiu...

148008[/snapback]

 

 

vara cauciucurile de iarna sunt mai zgomotoase se tocesc mai repede si au probleme de aderenta pe drum umed... deci nu te sfatuiesc deloc sa mergi cu cauciucuri de iarna vara... all-season sunt un compromis in care nu ai performanta nici vara nici iarna dar pleci cu ele din loc iarna in conditii decente...

 

acum, revenind la intrebarea inititala pe mine ma bate gandul sa-mi iau Nokian WR ( http://www.marso.ro/News/cikk.php?kat=tyre...=0510190730.txt ) ... am inteles ca sunt all season dar sunt super OK de iarna (fiind promovate ca atare) insa se pot folosi si vara avand profil cu V... foarte multa lume mi le-a recomandat dar nu am vazut pe nici un BMW... deci, voi ce spuneti?

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

vara cauciucurile de iarna sunt mai zgomotoase se tocesc mai repede si au probleme de aderenta pe drum umed... deci nu te sfatuiesc deloc sa mergi cu cauciucuri de iarna vara... all-season sunt un compromis in care nu ai performanta nici vara nici iarna dar pleci cu ele din loc iarna in conditii decente...

 

acum, revenind la intrebarea inititala pe mine ma bate gandul sa-mi iau Nokian WR ( http://www.marso.ro/News/cikk.php?kat=tyre...=0510190730.txt ) ... am inteles ca sunt all season dar sunt super OK de iarna (fiind promovate ca atare) insa se pot folosi si vara avand profil cu V... foarte multa lume mi le-a recomandat dar nu am vazut pe nici un BMW... deci, voi ce spuneti?

148044[/snapback]

WR sunt cauciucuri de iarna si nu all-season...vezi aici:

http://www.nokiantyres.com/passengercars_p...&name=NOKIAN+WR

Tembelii de la Marso habar nu au...si mai sunt si distribuitorii oficiali ai lui Nokian in Romanika...au facut si ei o traducere dupa ureche si au pus-o pe site-ul lor...si au si cele mai mari preturi de pe piata...

Eu le-am luat de la Augsburg in 2004 la 60% din pretul cu care cei de la Marso vindeau acelasi produs.

Anvelopele mele sunt 225/45/R17 si pe zapada se comporta foarte bine. La rularea pe asfalt sunt un pic mai zgomotoase decat cele de vara...dar era de asteptat.

Asta este a treia iarna cu WR-urile si sunt inca in stare foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Dunlop Winter Sport am luat si eu, sunt curios cum o sa functioneze, avand in vedere ca iarna trecuta am mers cu astea de vara, Continental Premium Contact. Eu mi-am comandat pe 15 " , ca am luat si jante de tabla cu ocazia asta. Am inteles ca ar fi mai indicate astea pe 15 "iarna ,ca sunt mai inguste..Acum nu stiu daca am facut bine sau nu, banii i-am dat :blink:
Link to comment
Share on other sites

mi am schimbat rotile .am pus de iarna.da acuma vreau sa le dau jos si sa o pun pe fata aia sub masina si sa stau si eu acolo cu ea sa nu patinez.

 

 

dunlop sp winter sport 2

sava eschimo 3

si bridgestone blitztrack

sa nu uit de vredestein

care face profile bune de iarna

Edited by INTERCEPTOR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.