Jump to content

Groapa mica rastoarna masina mare...


Romulus

Recommended Posts

Azi noapte in Lancram, mergand spre Sebes, o groapa absolut benigna ca aparitie, pe care am vazut-o doar in ultimul moment, fara nici un timp de reactie, mi-a intrerupt drumul spre Bucuresti. Am urcat masina pe platforma si am adus-o inapoi in Cluj la service. Ambele roti de pe partea dreapta au fost distruse, cea din fata, avea pneul sfasiat... Nici o groapa pe multe sute de metri in jur, doar groapa asta, aparent inofensiva... Din pacate n-a fost sa fie asa...

 

CIMG0347_small.jpg CIMG0350_small.jpg CIMG0355_small.jpg CIMG0358_small.jpg CIMG0359_small.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

70-80 km/h. Numai bine... Daca aveam probabil 30 km/h, nu pateam nimic. Daca aveam 100 km/h probabil saream peste... Culmea e ca roata din spate e cu 3-4 cm mai ingusta decat groapa, dar eu am trecut la fix prin ea. Mai e o problema... Groapa era rotunda la capat si ca urmare a lovit cu lateralele prima oara...

 

Pe de alta parte sunt norocos. Tot aseara, de la Oradea s-a intors un E65 care lovise o groapa, dar ulterior si alte trei masini...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai grav e ca n-are nimeni asa pneuri pe stoc. Nu stiu inca daca jentile sunt refolosibile...

 

Incearca la autosoft totusi...

:twoup: :twoup:

Lol, man, naspa intamplare!

 

Alte stricaciuni in afara de jante si gume?

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

A propos: ce cauciucuri aveai ?

 

 

am luat una ca asta chiar azi ...dar aveam 10 km /h abia facusem dreapta si acceleram ..ma uitam in copaci si nu am vazut-o ...Din fericire aparent la mine nu s-a intamplat nimic ..Cred ca era chiar mai adanca groapa decat asta ..ceva gen canal pe care urmau sa-l inalte

Link to comment
Share on other sites

Nasol imi pare rau . eu unul am obosit sa ma uit dupa gropi in carosabil in loc sa fiu atent la drum este criminal ca poti da cu roata intr-o groapa si sa te arunce in fata unui tir .

Duminica am fost pana la Hanul Ancutei pentru pranz si cand ma intorceam spre Roman am reusit sa evit in ultima instanta 5 gropi care erau una dupa alta .

Strigator la cer. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca nu ai luat-o tu in franare, altcineva sigur a luat-o. Se vad foarte clar urmele de cauciuc lasat, precum si cel putin 2 urme de la janta atunci cand a "urcat" din groapa. Acela a fost momentul in care a fost taiat cauciucul.

 

Ca si sfat, ori de cate ori intalniti situatii de genul asta, nu intrati cu frana in groapa. Riscati sa rupeti si discul de frana.

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am patit acelasi lucru si eu si am ciobit jantele, acum 2-3 sapt. iara am lovit o groapa cam ca asta care ai lovit-o tu dar cu vreo 100km/h si acum imi tremura volanul la peste 180 :twoup:

 

LE: Gaura din cauciucuri de anul trecut era de 2 gegete si ce mi se pare de twin pics ca nici acum nu stiu ce am lovit :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mie sincer mi se pare exagerat.... :twoup: cred ca iau zeci de gropi d-aste pe luna...masina n-are nici pe dracu...si nici jantele si nu imi tremura nici la viteze mari...225/40/16 :twoup:

adica uite si tu gropita... si in plus partea in care intrii este mai mica ,iar ce cea in care iesi mult mai lata....cauciucul mi se pare suficient de inalt,incat sa nu atingi in adancimea aia cu janta..cam asa ceva am si eu ca si inaltime de la janta...deci ca explicatie in cazul tau cred ca ar fi doar faptul ca ai avut presiunea scajuta in cauciucuri...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Doar parea inofensiva. Crede-ma, 12 cm adancime nu e joaca. Si am avut viteza suficient de mica sa "sara" roata peste buza. Asa ca am luat-o din plin.

 

 

 

 

Vis-a-vis de presiune in pneuri... Intotdeauna o verific cu mare strictete, plus ca masina are sistem de avertizare pentru pana. Nici o sansa sa fi fost presiunea mica sau mare.

Link to comment
Share on other sites

Doar parea inofensiva. Crede-ma, 12 cm adancime nu e joaca. Si am avut viteza suficient de mica sa "sara" roata peste buza. Asa ca am luat-o din plin.

 

 

 

 

Vis-a-vis de presiune in pneuri... Intotdeauna o verific cu mare strictete, plus ca masina are sistem de avertizare pentru pana. Nici o sansa sa fi fost presiunea mica sau mare.

de la runflat atunci :twoup: (mie personal mi se pare aproape imposibil) si-a bagat dracul coada ....oricum foarte neplacut ce ai patit ...probabilitate nereusita= ghinion

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.