Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

asa am calculat si eu..

 

mi s-a aprins becul, am mers 2-3km cu el aprins si am bagat de 300.000 (8.6l)

mi s-a aprins iar becul, am mers tot vreo 2-3km cu el aprins. 57km => consum de 15.1

stiu ca nu e cel mai precis calcul, dar plinul nici nu mai stiu de cand nu l-am mai facut.. :blink:

 

la mine becul cand se aprinde asa ramane..am vazut la altii ca mai clipoceste o gramada pana sa ramana aprins..

Link to comment
Share on other sites

asa am calculat si eu..

 

mi s-a aprins becul, am mers 2-3km cu el aprins si am bagat de 300.000 (8.6l)

mi s-a aprins iar becul, am mers tot vreo 2-3km cu el aprins. 57km => consum de 15.1

stiu ca nu e cel mai precis calcul, dar plinul nici nu mai stiu de cand nu l-am mai facut.. :blink:

 

la mine becul cand se aprinde asa ramane..am vazut la altii ca mai clipoceste o gramada pana sa ramana aprins..

46917[/snapback]

pai si la mine tot asa, s-a aprins... sanatate, nu se mai stinge

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

:) Oameni buni, inseamna ca eu am o mare problema:

conum avg. pe OBC (traiasca SorinTSO care la facut sa mearga :) ) - 21.2 %

pe E34 520i 24v, deja pot spune ca am M5 :)

 

Tre' sa fie debitmetru.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

:) Oameni buni, inseamna ca eu am o mare problema:

conum avg. pe OBC (traiasca SorinTSO care la facut sa mearga :)  ) - 21.2 %

pe E34 520i 24v, deja pot spune ca am M5  :)

 

Tre' sa fie debitmetru....  :blink:

47220[/snapback]

 

Stai linisit ca asa arata la toate in caz ca ai mers numai in oras. Iesi din oras si reseteaza-l si o sa vezi ca o sa iti arate 8-9%.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Stai linisit ca asa arata la toate in caz ca ai mers numai in oras. Iesi din oras si reseteaza-l si o sa vezi ca o sa iti arate 8-9%.

47223[/snapback]

:blink: multumesc pt incurajare :)

Link to comment
Share on other sites

am pus masina pe tester ,totul e 100% OK :)  am pus sonda lambda noua originala BERU .....am scos consum in orash 11% azi plinu 100km si am bagat 11 litrii.... :)

45993[/snapback]

Superb!!!

 

Stiam io ca sonda mea lambda nu e in regula, sa fiu al naibii de nu o schimb desi toate testerele imi zic ca e ok!! :blink:

 

Cat ai dat pe ea?

 

Off topic:

Vekiul proprietar mi-a zis (si il cred) ca ii lua 12 in oras, 7.5-8 afara - mers de pensionar, dar oricum..

A avut probleme cu relantiul (se ducea de nebun la 1500-2000rpm)

S-a dus la Filaret si i-au skimbat sonda lambda (cica!). Io cred ca doar i-au curatat regulatorul de relanti si i-au pus o sonda lambda dela alta masina, sau chiar noua, dar naspa

 

De atunci i-a sarit de 14!

 

Gata, dau banu' si skimb sonda!

Link to comment
Share on other sites

Tu nu ai 1.8? Mie imi ia intre 10 si 13 in oras, si intre 7 si 10 in afara.

de sapt. trecuta am facut 680km cu un plin.. si inca mai am benzina, inca nu s-a aprins becul. 62L rezervor (dupa mintea RAR-ului), de fapt 65.

A, ideea era: Vineri seara am gasit o eroare de la sonda lambada in computer, si stiu de pe grafic ca la relanti nu e in parametrii lambada.

Asta iarna imi lua 9-10 prin oras.. dar nu o calcam deloc.. ca sa nu se roteasca :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.