Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

E39/2002/1951cc/136cp/Diesel

 

iarna: 6/8/11-13 :blink:

 

acum: 5,7/7/9 ..m-am mai linistit :)

 

Mers afara pina in 140-150 folosind mult tempomat unde se poate. Masina e touring deci consumul e mai mare ca la o berlina banuiesc. Date afisate de OBC ...astept un drum mai lung pt. a face plinul :)...Pareri? Consum normal? recent schimbat filtre

Link to comment
Share on other sites

Guest artistu'

Model 730iA, an '95

Motor 3000cmc V8/32v,

Benzina fp.CO95

CV autoadaptiva(automata) 5vit

Consum BC:

Urban- 16-20% (iarna daca n-o las a se-ncalzi,sare si la 22 pentru trasee scurte si aglomerate)

Extraurban- 8-12% (de obicei nu depasesc 160-170> peste viteza asta mai creste oleaca:) ...in stil sportiv-depasiri multe din scurt,si alte fitze-pot ajunge si la 13.5% fara a depasi 170km/h...... 9% este consumul extraurban pe care-l indica in 90% dintre drumurile lungi si iarna[nu pe nametzi cat casa] si vara)

Posibil sa scot mai bine daca-i pun gume normale(am extrem de mari,ating in viraje) si mai scap de greutatile din portbagaj. Nu este IL dar este poate un pic mai grea decat alte e38,avand geamuri duble si trapa metalica.....zic si io..

Seara buna,

Link to comment
Share on other sites

super fericit ,am facut azi consumul si ext. mia luat 11,5-12 la viteze de 150-160 pe a2 iar la intoarcere tot pe a2 mia luat 12-12,5 la o viteza minina de 180 si max 205 :) :twoup:mentionez ca lam facut la 2 plinuri nu dupa obc care -mi spune 15 :blink: Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

In weekend am fost la mare :)

 

Am alimentat cand am ajuns in Constanta cand m-am dus.

 

Deci sa vedem - 70 km= plimbat prin statiuni

- 30 km =oras Constanta

- 250 km= drum intors inclusiv A2;( :blink: 200 -220 km/h pe A2);in rest "blana" pe depasiri .....

 

Consum mediu = 13.5 l/100km

Edited by theotien
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost in weekend la mare si :

cand am plecat am mers TARE :) consum 14.5, iar cand m-am intors am mers linistit dar nu am scazut sub 90 si am avut un consum de ... :) 8.6 :blink:

iar per total dus intors si plimba pe acolo 11.5

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost in weekend la mare si :

cand am plecat am mers TARE  :) consum 14.5, iar cand m-am intors am mers linistit dar nu am scazut sub 90 si am avut un consum de ...  :) 8.6  :blink:

iar per total dus intors si plimba pe acolo 11.5

83557[/snapback]

 

Ma oameni buni... drumurile voastre merg la vale intotdeauna? Frana de motor permanent? Mie sincer nu prea imi vine sa cred ca scoate un M3 consum de-asta... L-ati calculat din plin in plin vreodata? Ca indicatiile computerului de bord..........

Link to comment
Share on other sites

Ma oameni buni... drumurile voastre merg la vale intotdeauna? Frana de motor permanent? Mie sincer nu prea imi vine sa cred ca scoate un M3 consum de-asta... L-ati calculat din plin in plin vreodata? Ca indicatiile computerului de bord..........

83569[/snapback]

 

cred ca .....se cam exagereaza!!!!!si adica fiecare vrea sa zica ca masina lui nu consuma mult......

am intalnit insa si un baiat sincer care are un X5 4,8 is si care a recunoscut ca daca ii da talpa merge cu un plin doar 200 si ceva de km ......iar rezervorul are ATENTIE doar 105 litri

si sincer nici nu am fost foarte impresionat de cum tragea.....deci eu sunt de parere ca seria 3 cu motoarele diesel sunt foarte economice.....destul de economice sunt si noile motoare de 3000 care sunt pe seria 5 si seria 7 dar cele pe benzina sincer ....au momente in care iti papa urechile :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma oameni buni... drumurile voastre merg la vale intotdeauna? Frana de motor permanent? Mie sincer nu prea imi vine sa cred ca scoate un M3 consum de-asta... L-ati calculat din plin in plin vreodata? Ca indicatiile computerului de bord..........

83569[/snapback]

prietene daca nu ma crezi am martori

si daca vrei ma duc sa fac si poza la computerul de bord

ce rost are sa mint, crezi ca nu am alte lucruri mai bune de facut?!?!? am scris cat mi-a luat masina la intoarcere, prietenului meu cu un SL55AMG ia consumat 13

Link to comment
Share on other sites

cred ca .....se cam exagereaza!!!!!si adica fiecare vrea sa zica ca masina lui nu consuma mult......

am intalnit insa si un baiat sincer care are un X5 4,8 is si care a recunoscut ca daca ii da talpa merge cu un plin doar 200 si ceva de km ......iar rezervorul are ATENTIE doar 105 litri

si sincer nici nu am fost foarte impresionat de cum tragea.....deci eu sunt de parere ca seria 3 cu motoarele diesel sunt foarte economice.....destul de economice sunt si noile motoare de 3000 care sunt pe seria 5 si seria 7 dar cele pe benzina sincer ....au momente in care iti papa urechile :blink:

83571[/snapback]

 

Aprox 50 l / 100 km?!? Hmmmm... Io cred ca asta e consum de oras cu multe, multe stationari, dar in nici un caz in afara orasului, indiferent ce gaura a facut piciorul tipului in podea. Sau poate are o gaura in rezervor...

Link to comment
Share on other sites

Ma oameni buni... drumurile voastre merg la vale intotdeauna? Frana de motor permanent? Mie sincer nu prea imi vine sa cred ca scoate un M3 consum de-asta... L-ati calculat din plin in plin vreodata? Ca indicatiile computerului de bord..........

83569[/snapback]

 

 

Pai chiar e real consumul care l-am spus!

 

Deci pe mediu cu un plin de rezervor ( 60 l sa zicem ) fac cam 500 km, deci iese cam 12 l /100 km. Fara nici un fel de pacaleala. Si mers si asa si asa (adica si tare si incet, si oras, si afara..) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar e real consumul care l-am spus!

 

Deci pe mediu cu un plin de rezervor ( 60 l sa zicem ) fac cam 500 km, deci iese cam 12 l /100 km. Fara nici un fel de pacaleala. Si mers si asa si asa (adica si tare si incet, si oras, si afara..) :)

83613[/snapback]

 

 

M3-ul tau consuma mai putin decat 323-ul meu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar e real consumul care l-am spus!

 

Deci pe mediu cu un plin de rezervor ( 60 l sa zicem ) fac cam 500 km, deci iese cam 12 l /100 km. Fara nici un fel de pacaleala. Si mers si asa si asa (adica si tare si incet, si oras, si afara..) :blink:

83613[/snapback]

 

Eu cu 320d fac maxim 500 si merg destul de linistit....nu te supara pe mine dar chiar nu cred....

Link to comment
Share on other sites

gata am stat mult si mam gandit si vreau si eu un m3 e46 acum care faceti cheta sal luam :blink:

83689[/snapback]

 

SUPER! Shi pana la urma daca nu consuma chiar asha de putzin, ii punem gaz!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ne lamurim ar fi bine sa trecem aici consumurile pe care le inregistrati la masina.

Este bine sa dati pe cat este posibil si detalii despre :

 

1.model

2.cilindree/cp

3.tip de carburant

4.cutie de viteze

5.consum vara/iarna-oras/afara

2876[/snapback]

BMW 316i E 36 Compact Coupe

1600/102CP

fara plumb 95

manuala 5 trepte

vara-10.7 Buc/7.2 afara iarna-11.9 Buc/7.8 afara

Link to comment
Share on other sites

Eu cu 320d fac maxim 500 si merg destul de linistit....nu te supara pe mine dar chiar nu cred....

83694[/snapback]

Hmm, mie mi se pare realist ce zicea omul. Iar la tine, cu 320d 500km=60l... singur nu ii dai talpa de ai toti papucii arsi?!? Sau nu cumva are masina ceva? Bolovani in bortbagaj, stiu si eu.. Ca 530d al meu merge 700-900km cu 70l. Si ca sa fie doar 700km cam trebuie calcata, nu mi se intimpla sa vaporizez motorina in halul ala decit foarte rar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.