Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Hmm, mie mi se pare realist ce zicea omul. Iar la tine, cu 320d 500km=60l... singur nu ii dai talpa de ai toti papucii arsi?!? Sau nu cumva are masina ceva? Bolovani in bortbagaj, stiu si eu.. Ca 530d al meu merge 700-900km cu 70l. Si ca sa fie doar 700km cam trebuie calcata, nu mi se intimpla sa vaporizez motorina in halul ala decit foarte rar.

83757[/snapback]

 

Am 2 prieteni cu 320d steptronic si au acelasi consum deci nu cred ca are masina mea ceva...nu ii dau talpa tot timpul dar recunosc...o mai si calc.inca un prieten cu 330i are consum de 15% iar altul cu M3 are 18%.

Link to comment
Share on other sites

330i 15% unde? In oras, e OK. Afara din oras, in Romania, fara sosele de centura, 530i-ul meu steptronic, calcat binisor ia 11,5. Calcat normal 10,4. Am si postat poze cu computerul de bord. In oras, depinde de traseu si trafic.
Link to comment
Share on other sites

330i 15% unde? In oras, e OK. Afara din oras, in Romania, fara sosele de centura, 530i-ul meu steptronic, calcat binisor ia 11,5. Calcat normal 10,4. Am si postat poze cu computerul de bord. In oras, depinde de traseu si trafic.

83781[/snapback]

 

In oras....afara nu stiu cat ii consuma...dar in oras sigur asta e consumul.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu 320d fac maxim 500 si merg destul de linistit....nu te supara pe mine dar chiar nu cred....

83694[/snapback]

eu am facut 635 de km cu un plin, tot la 320 d...

ce-i drept din astia vreo 500 in afara orasului, cu 120-150 km/h...

Link to comment
Share on other sites

??? Asa mult iti consuma 320d-ul ?!?  :blink:  :)

83703[/snapback]

 

Si mie la fel imi consuma 11-12 in oras - consumul real, ca pe ceas arata 10,2.

La steptronic si in carte e consumul urban mai mare cu aproape 2l/100km decat la cutie manuala( la 320d - 150CP ). Am un prieten cu cutie manuala, si lui ii consuma 9-10 in oras.Asa ca.....eu zic ca e normal.

 

Dar tie cat iti consuma?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca am dat consumul la my new SH car :)

 

320d/E46/136CP/2001

motrina Euro3 OMV

Urban = nu stiu

combinat, 60%urban = 8-8,5 depinde de saptamana

Exterior = 6,7

 

Consumuri facute la pompa si la OBC, se pare ca al meu computer de bord inca nu da eroare. :blink: Consumurile le-am facut dupa fiecare ~650 Km, si daca nu stau in oras, nu pot sa stiu cat consuma in oras, dar cred ca ar sarii de 9.

 

Am auzit pe aici povesti mai la inceput cu masina ca a mea care a consumat 3,8% A mea nu consuma nici impinsa cu motorul oprit 4%, dar 3,8%. Astea sunt povesti. Asa ca cine vrea diesel sa se gandeasca bine!! Mie nu-mi pare rau, dar ma asteptam la 2 litri la suta mai putin in toate cazurile.

Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

daca mergi usor sportiv ( adik nu sa schimbi la 4000 tot timpul ) 320 d e 46 136 cp cu cutie manuala nu are voie sa treaca de 9 in oras

84426[/snapback]

nu are dar trece :blink:

 

stie cineva un consum la 320i de 170 cp ( motor de 2.2 ) si la 325i ?

Link to comment
Share on other sites

daca mergi usor sportiv ( adik nu sa schimbi la 4000 tot timpul ) 320 d e 46 136 cp cu cutie manuala nu are voie sa treaca de 9 in oras

84426[/snapback]

o data am facut plinul, si am resetat ca de obicei consumul mediu, si am plecat la drum prin oras, dupa 68 de Km de mers in oras, consumul meu indica :) 11,5 :blink: si din cate stiu nu am eroare la OBD. ce-i drept nici nu m-am stapanit sa merg ca omul civilizat, dar nici nu am kilarit masina, am mers putin mai sportiv doar. Chiar o sa merg o data cu ea mai ca un om normal, sa vad ce se intampla. Dar nu cred ca voi putea tine minte sa merg incet, sigur o sa ma scap putin adanc in pedala aia mare si frumoasa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.