Jump to content

Bmw E39 530d, noua achizitie


Razvan Gavan

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mai trebuie grile cromate in fata, niste jante mai de doamne ajuta. originale mai exact

 

eu nu inteleg cum a putut ala sa o pun la vanzare in halul ala de murdara si prafuita si alea

Sunt jante care stau de 1000 de ori mai bine decat orice jante originale....

 

@Razvan, vezi ce are @cat pe masina, parca keskin, ar sta foarte bine si pe a ta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ca sa raspund la toate intrebarile:

 

-mi se pare super misto steptronic fata de manuala, chiar si pe depasiri. Dezavantaj mare la liniute....dar oricum nu ma intereseaza

-motorul diesel vs benzina e un compromis super - 2,5d nu mi-a placut, deci clar nu aveam de ce sa imi iau mai mic de 3.0

-detailing-ul a costat mult insa intr-adevar a meritat

-de spalat masina o spal la master tuner, nu am avut probleme pana acum

-masina era atat de jegoasa pentru ca asa sunt italienii, le folosesc si atat - referitor la intretinere dpdv tehnic este ireprosabil, mai ales motorul

-jantele sunt foarte misto zic eu si le voi schimba tot pentru ceva asemanator, cand ma voi plictisi de ele. Momentan imi plac

-masina original avea 184cp insa are softul de 193 - va urma o resoftare la 500nm si 220cp, mai exact cred ca o sa merg pe un chiptuning cu doua harti

-faruri daca ii voi pune ii pun doar originale, si da sunt programate deja, la fel si stopurile si pachetul M

-momentan e programata la revizie - filtre, uleiuri, role, curele si placute si roluire jante si geometrie.

-in interior voi scoate forestiera pentru ca nu o pot suferi si le voi vopsi in negru

 

In weekendul asta am scos relee le-am dat cu wd40 si am uns usile si portbagajul deoarece in urma spalarii de ieri s-a curatat orice urma de lubrifiere :twoup:)

 

In rest toate bune si frumoase, azi am mai facut 250km in mare viteza si cu consum de 8,7% mers tot timpul 140-150

 

Poze

 

...................

Link to comment
Share on other sites

Razvan, ma uit la masina cum arata cand inca nu era spalata... si crede-ma arata mai bine ca a mea cand e curata :twoup: Doi caini, un pescuit si geamul deschis, pentru ca fumez...reteta perfecta. Nu iau "persoane" inauntru decat noaptea, cand nu se vede.

Am scapat odata de amenda de la politie pe motiv ca...as putea de banii aia sa o duc la spalatorie

 

Sa ai parte de ea!

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos, domnule!

Sunt convins ca atunci cand vei termina toate imbunatatirile ce vrei sa i le aduci, va arata mai bine decat cand era noua.

:twoup:

P.S. .... oleaca di chieli...ceva?

Edited by bill
Link to comment
Share on other sites

Ce ar trebui sa insemne asta? "P.S. .... oleaca di chieli...ceva?"

 

Apropos, spuneti-mi si mie, ce parere aveti de preturile astea? Miercuri o bag la revizie

 

Filtru ulei 35 ron

Filtru polen 60 ron/buc

Set placute frana fata 130 ron/set

Set placute frana spate 185 ron/set

Curea alternator 60 ron

Curea ac 34 ron

Rola intinzatoare curea alternator 140 ron

Ulei 350ron (castrol)

 

Manopera undeva pe la 3-400 ron

Link to comment
Share on other sites

Neaparat sa schimbi volanul, arata de parca are 1mil.km

Si senzorul de la airbag e aprins, fa ceva cu el

In rest super masina, bravo!

 

Apropo de polish, solutia nu stiu daca-i bine sa o aplice direct pe masina. Stiam ca se pune pe pasla aia de la flex si se intinde cu degetul pe toata suprafata de contact. Nu de mult am polishat-o si eu pe a mea cu produse de la 3m si arata pe tubul cu pasta exact cum trebuie aplicata crema aia pe pasla aia de la flex

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de airbag s-a aprins in urma spalarii tapiteriei......si il voi schimba. Volanul il voi imbraca.

 

Misto man,sa te poarte sanatos :twoup: dupa ce ii faci chip-ul sa faci si un clip cu top speed,sunt tare curios cat baga max :twoup:

 

Nu prea cred ca e relevant top speed-ul, mai ales ca nu ai unde sa mergi atat de tare,.....dar oricum, ii voi face. Acum merge undeva la 230 km/h

Link to comment
Share on other sites

Ce ar trebui sa insemne asta? "P.S. .... oleaca di chieli...ceva?"

 

Apropos, spuneti-mi si mie, ce parere aveti de preturile astea? Miercuri o bag la revizie

 

Filtru ulei 35 ron

Filtru polen 60 ron/buc

Set placute frana fata 130 ron/set

Set placute frana spate 185 ron/set

Curea alternator 60 ron

Curea ac 34 ron

Rola intinzatoare curea alternator 140 ron

Ulei 350ron (castrol)

 

Manopera undeva pe la 3-400 ron

asta inseamna, daca ii pui scaune de piele? (pe moldoveneste) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

vai cum nu ma intelegi.. farurile de facelift au aparut de-odata cu cei 193 cp sau cei 193 cp au aparut inainte.. pentru ca masina lu razvan are 193 cp si faruri prefacelift.

Exista motoare de 193 cp pe masini prefacelift.

 

Ca sa raspund la toate intrebarile:

 

-mi se pare super misto steptronic fata de manuala, chiar si pe depasiri. Dezavantaj mare la liniute....dar

Nu este un dezavantaj real.

Diferenta este de sub jumatate de secunda, asta in conditiile in care soferul ar schimba perfect cu o cutie manuala.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.