Jump to content

Se merita indreptatul jantelor?


Bala

Recommended Posts

Va salut,

 

am fost sa echilibrez rotiile si am vazut la roata dreapta fata ca atunci cand se invartea la om pe acea masinarie pentru echilibrat avea o oscilatie. Dupa echilibrare, a pus-o pe spate si nu sunt probleme. Nu vibreaza masina desi la ochi se vedea o mica oscilatie a rotii

 

Ce sa fac? Omu` mi-a zis ca stie pe cineva care poate indrepta janta si costa aprox 7-8 sute de mii pana la un milion. Se merita sa platesc? Daca mi-o indreapta se va slabi janta?

 

Jantele sunt de 18" (M packet). Am E60

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

am fost sa echilibrez rotiile si am vazut la roata dreapta fata ca atunci cand se invartea la om pe acea masinarie pentru echilibrat avea o oscilatie. Dupa echilibrare, a pus-o pe spate si nu sunt probleme. Nu vibreaza masina desi la ochi se vedea o mica oscilatie a rotii

 

Ce sa fac? Omu` mi-a zis ca stie pe cineva care poate indrepta janta si costa aprox 7-8 sute de mii pana la un milion. Se merita sa platesc? Daca mi-o indreapta se va slabi janta?

 

Jantele sunt de 18" (M packet). Am E60

 

Merci!

 

 

Ar merita ...pretul cam pe acolo e ...la viteze mari se pot resimti vibratii ...gen 160-180 ...chiar si la mai putin ...depinde si de pozitia anvelopei pe janta ..sunt mai multi factori

Link to comment
Share on other sites

in aceeasi ordine de idei...am un set de borbet pe 17...erau cam patrate toate 4 , le-am dus la indreptat ,le-am echilibrat ( eu fiind de fata ) , si la 120 imi ZBOARA volanul din mana...se zguduie toata masina...

 

mentionez ca toata articulatia fata e noua ....

 

cineva ????

Link to comment
Share on other sites

in aceeasi ordine de idei...am un set de borbet pe 17...erau cam patrate toate 4 , le-am dus la indreptat ,le-am echilibrat ( eu fiind de fata ) , si la 120 imi ZBOARA volanul din mana...se zguduie toata masina...

 

mentionez ca toata articulatia fata e noua ....

 

cineva ????

 

 

ai inele centrare ?,,,intra perfect roata pe butuc ?:twoup: ...daca nu ai inele si e nevoie de ele poti sa echilibrezi de 10 ori ..Nu are ce sa iasa ..

Link to comment
Share on other sites

Eu nu le am patrate :twoup:

 

Nu imi vibreaza la nici o viteza de la 5km/h pana la 160km/h (atata am incercat - mai tare nu am mers decand le-am echilibrat). Doar ca cu ochiul liber cand a pus-o pe masinaria care echilibreaza rotile se vedea ca nu mai e dreapta si ca oscileaza un pic. Pe masina cum am zis: nu se simte nimic.

 

As indrepta-o totusi dar mi-e teama ca in urma indreptarii sa se slabeasca janta. Se poate asa ceva? Sa se slabeasca materialul? Mi e teama fiindca am inteles ca le incalzesc atunci cand le indreapta.

 

Inca o intrebare si va rog sa nu radeti: indreptarea jantelor se face doar la vulcanizari si la oameni acasa sau se poate face si la serviceuri autorizate? Va intreb pe voi ca poate daca merg la service la AB si ii intreb poate o sa rada de mine :twoup:

 

@Alex Sabin - cred ca ar trebui sa le indrepti si apoi sa le echilibrezi din nou. Sau vezi sa nu fie de la masina ceva. Ca si acolo se poate sa fie ceva...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o mica problema la o janta care a fost sudata, indreptata si echilibrata.Jantele sunt de 18¨de M5, si la o viteza de aprox 80 km/h simt o trepidatie in volan.

Masina mea e un e34 iar jantele sunt de e39.Oare daca le pun inele de centrare dispare vibratia?

Link to comment
Share on other sites

As indrepta-o totusi dar mi-e teama ca in urma indreptarii sa se slabeasca janta. Se poate asa ceva? Sa se slabeasca materialul? Mi e teama fiindca am inteles ca le incalzesc atunci cand le indreapta.

 

Eu mi-am indreptat jantele la AutoSoft Dudesti si nu le-a incalzit. Din pacate, se pare ca daca cel care le indreapta nu este tocmai profesionist si le mai si incalzeste, se pot decalibra (cred ca asta e termenul)

Link to comment
Share on other sites

eu am facut toate 4 jantele la autosoft... in afara de unele ..lucruri de care nu au tinut cont... pozitia rotilor...fata stanga dreapta spate... si niste capace.. de jante nu am avut ce comenta, masina nu mai are nici o vibratie

l.e: jantele le intreapta la rece

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

daca e la rece e perfect... ce pacat ca nu sunt si in Timisoara...

 

Stie cineva un service bun de roti in Timisoara? Inafara de Picco Bello (sper ca am scris corect) care echilibreaza foarte bine rotile dar de indreptat nu indreapta.

Link to comment
Share on other sites

unde e situat Autosoft si cat te a costat de indreptat?

 

Cand am fost eu (cam 3-4 luni in urma) era 50 de lei pt fiecare janta, + manopera scoatere cauciuc, pus inapoi, echilibrat, etc. In total a fost vreo 140 de lei pt 2 jante.

Link to comment
Share on other sites

daca e la rece e perfect... ce pacat ca nu sunt si in Timisoara...

 

Stie cineva un service bun de roti in Timisoara? Inafara de Picco Bello (sper ca am scris corect) care echilibreaza foarte bine rotile dar de indreptat nu indreapta.

 

Incearca la Ralsi. Nu am indreptat niciodata, dar stiu ca indreapta. Iti dau si un nr de tel 0745/067170

Sau mai poti incerca la Pit Stop

Edited by delfinu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o vibratie mica a volanului intre 90 - 100km/h. Am fost la echilibrat, mi-au spus ca am toti plumbii, deci nu e asta problema, ci janta fata dreapta putin stramba de la vreo groapa. Acum 10 min am venit de la SAMA, unde am platit 180 ron pt indreptatul jantei cu pricina si ... SURPRIZA: face la fel, am probabt pe Barbu Vacarescu.

 

Ce este de facut, am aruncat 180 ron de pomana si am aceeasi problema. Ce sa fac? Am citit mai sus de niste inele de centrare ... sa ma duc la alta vulcanizare sa imi zica de inele ...

Edited by Nicky_Santoro
Link to comment
Share on other sites

roata aia e pe fata sau pe spate?

 

Inainte de a le echilibra se simtea o mica vibratie pe la 120-130km/h dar dupa ce le-am echilibrat si mutat janta un pic stramba pe spate a disparut total orice urma de vibratie.

 

Nu stiu de la ce a disparut vibratia. Doar de la echlibrat sau si de la faptul ca a acum e roata pe spate....

Link to comment
Share on other sites

janta fata dreapta putin stramba de la vreo groapa

 

Nu am mai rezistat si m-am dus la Depozitul de Anvelope. Intr-adevar imi lipsesc inele respective. Din pacate cei de la SAMA au strans prezoanele de nu au putut astia sa le deschida. Doua prezoane sunt ca si mutilate, poate gasesc 2 pe undeva sa le inlocuiesc. Asta e, Romania, toti sunt niste meseriasi.

Nici nu mai am energie sa ma mai enervez ... O sa dau o fuga pana la Bavaria sa vad de inele, daca au asa ceva pe stoc si sa termin odata.

 

 

 

Later Edit: Am vb acum la Bavaria si mi-a spus respectivul cel de la service ca nu exista inele de centrare la BMW. Mi-a recomandat sa incerc sa schimb roti fata cu spate.

Edited by Nicky_Santoro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inteles ca se poate schimba o janta pe casco pe motiv ca a fost lovita intr-o groapa, bordura, sant, crater etc.

 

A mai schimbat cineva o janta pe CASCO? Daca da, care e procedura? Trebuie si dovada?

Link to comment
Share on other sites

in general se schimba, dar nu la toate societatile. trebuie sa citesti cu atentie conditiile de asigurare. eu am schimbat 15 jante si anvelope pe mai multe masini si nu am avut probleme cu casco. societatile erau allianz si unita.

 

documentul de baza este hartia de la politie. in rest este ca o dauna normala

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

prin indreptare mecanica se slabeste rezistenta jantei. data viitoare se va descentra mult mai repede. ca idee, gandeste-te cand indoi o agrafa de mai multe ori.

 

personal prefer schimbarea jantei

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.