Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Plus ca este incomod. Se simte mai puternic groapa/denivelarea daca o iei cu frana calcata. Eu franez pana in ultima clipa si apoi iau piciorul de pe frana (asta in cazul in care nu pot sa o ocolesc).

 

Cam ce grosime trebuie sa aiba placutele de frana? De fapt, care e grosimea minima. Cand o sa-mi pun cauciucuri de vara vreau sa ma uit un pic si la placute, si nu prea stiu la ce sa ma astept. Asa cum le-am vazut eu prin janta, as zice ca au vreo 7-8mm, dar nu sunt foarte sigur.

Link to comment
Share on other sites

Cum imi dau seama daca discul pe spate este ventilat sau nu? Eu aveam impresia ca cele ventilate sunt cele care au gaurele pe toata suprafata. Dar acum nu mai sunt sigur..

 

LE: Cum adica 20.4 mm? Poate sunt eu cam adormit, dar asta nu inseamna 2 cm si 0.4 mm? Pai 0.4 mm inseamna foarte putin. Ai vrut sa spui 2.4 cm? Adica 24 mm? Atat de gros este discul?

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu pe dreapta, si mie imi vibreaza la viteza mare daca franez usor... daca apas mai hotarat frana nu mai vibreaza! e bucsa de la bascula, iti dai seama foarte usor lovind dinspre fata roata cu piciorul, o sa aiba roata un joc, o vibratie, se balangane fata-spate.....e normal la bmw sa aiba jocul asta mai mare decat la cele cu tractiune fata, dar iti dai seama usor daca jocul e prea mare! ....o s-o rezolv curand, nu bate, dar deja ma supara!
Link to comment
Share on other sites

Discuri ventilate inseamna ca ai acele spatii de aerisire pe mijloc, ca si cum discul e format din 2 placi rotunde lipite intre ele si cu un spatiu de racire. Ele mai pot fi si perforate, adica sa aiba acele gaurele pe suprafata discului sau shanturi. Alea sunt pt degajarea prafului rezultat din frecarea discului cu placutele. Cele ventilate sunt mai groase (in speta 20.4mm) decat cel simplu, logic, pt ca ai 2 placi suprapuse si spatiu de aerisire.
Link to comment
Share on other sites

Unui amic i s-a fisurat un disc când a dat Într-o groapã.

 

Poate nu eÂşti tu bine informat. <_<

 

ArticulaÞiile sunt oricum foarte solicitate În România.

E fizica simpla .. sincer .. asta e adevaratul motiv.. o roata franata nu se rostogoleste ..

O roata libera .. se rostogoleste .. forta de frecare e mai mica .. si ca atare si fortele aplicate asupra pivotilor, capetelor de bara si bucselor e mai mica.

Discul ala s-a fisurat din cauze independente de gropile din romania .. (o fisura mai veche.. etc)

Link to comment
Share on other sites

E fizica simpla .. sincer .. asta e adevaratul motiv.. o roata franata nu se rostogoleste ..

O roata libera .. se rostogoleste .. forta de frecare e mai mica .. si ca atare si fortele aplicate asupra pivotilor, capetelor de bara si bucselor e mai mica.

Discul ala s-a fisurat din cauze independente de gropile din romania .. (o fisura mai veche.. etc)

 

O roata franata nu se rostogoleste? Pai nu se rostogoleste daca n-ai ABS (anti-lock braking system). Dar pe la bmw-uri, de obicei, exista acest sistem.

Cand iei o groapa cu frana calcata forta exercitata descendent, perpendicular pe drum este mai mare. Este afectata atat articulatia cat si roata..

Link to comment
Share on other sites

E fizica simpla .. sincer .. asta e adevaratul motiv.. o roata franata nu se rostogoleste ..

O roata libera .. se rostogoleste .. forta de frecare e mai mica .. si ca atare si fortele aplicate asupra pivotilor, capetelor de bara si bucselor e mai mica.

Discul ala s-a fisurat din cauze independente de gropile din romania .. (o fisura mai veche.. etc)

 

O roata franata nu se rostogoleste? Pai nu se rostogoleste daca n-ai ABS (anti-lock braking system). Dar pe la bmw-uri, de obicei, exista acest sistem.

Cand iei o groapa cu frana calcata forta exercitata descendent, perpendicular pe drum este mai mare. Este afectata atat articulatia cat si roata..

Nu se mai rostogoleste cum se rostogoleste una libera .. asta am vrut sa zic....

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi depinde de vitezĂŁ.

 

Ceea ce ai spus tu se aplicĂŁ mai mult la maÂşinile fĂŁrĂŁ ABS.

 

Ăi-am zis cum e cu articulaĂžia, nu e doar fizicĂŁ ci Âşi logicĂŁ.

Degeaba te oboseºti sã nu frânezi când dai Într-o groapã pentru cã oricum articulaÞia se degradeazã rapid În România, sunt prea multe drumuri proaste ºi nu poÞi ocoli toate gropile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Puteti sa-mi spuneti si mie cam ce probleme as avea la directie dupa urmatoarele simptome .A inceput sa bata directia ca o lovitura foarte violenta(cand inghite janta cate o groapa) care se simte pana la pedalele din podea , cel mai tare se simte pe piatra cubica la viteze mici de 20-30 km pe ora daca merg cu viteze mai mari tot pe piatra cubica cam cu 60_70 km pe ora nu se mai aude decat foarte rar tin sa precizez ca telescoapele au fost puse noi pe masina inainte sa o cumpar .
Link to comment
Share on other sites

Puteti sa-mi spuneti si mie cam ce probleme as avea la directie dupa urmatoarele simptome .A inceput sa bata directia ca o lovitura foarte violenta(cand inghite janta cate o groapa) care se simte pana la pedalele din podea , cel mai tare se simte pe piatra cubica la viteze mici de 20-30 km pe ora daca merg cu viteze mai mari tot pe piatra cubica cam cu 60_70 km pe ora nu se mai aude decat foarte rar tin sa precizez ca telescoapele au fost puse noi pe masina inainte sa o cumpar .

bucsile mari sau pivot ,insa ar putea fi si caseta sau un cap de bara <_<

Link to comment
Share on other sites

Cate o data cand franez mai incet tremura toata masina . Discurile de frana cu placutele au in jur de 10 - 11 000 km . Am dat azi rotile jos sa inspectez ce ar putea avea si nu pare nimic dubios , adica m -am uitat bine la discuri sa nu fie ovalizate ... <_<

 

Daca discurile sunt ovalizate atunci trebuie sa simti si in pedala de frana ceva vibratii. Daca nu discurile sunt ok

daca nu cel mai probabil : jante indoite, cauciucuri mai vechi - verifica

si eu avut problema asta, am mai schimbat si bieletele si sa stii ca 70% din tremurat s-a corectat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.