Jump to content

Unde pot sa-mi cantaresc masina?


B.M.W.

Recommended Posts

Stiu ca suna ridicol .. dar aveti idee unde sa poate cantari ceva asa de mare ca o masina?

...la popesti leordeni, la linia de centura faci dreapta si imediat pe stanga e o statie de betoane ...am trecut ieri p-acolo si in timp ce stateam la stop, am vazut cand isi cantareau aia la iesire, masinile de betoane

PS: la ce-ti trebuie asta?...sau esti doar curios :twoup:

Link to comment
Share on other sites

stiu statii de itp care nu au cantar. de fapt e prima oara cand aud ca o statie itp ar avea cantar. o sa caut una mai ales ca pot sa aflu cum zice SnowM3 greutatea pe fiecare punte

 

ma intereseaza aspectele de genul asta. am eu niste chestii ale mele :twoup: de care tin cont. vreau sa stiu daca am greutatea specificata in talon. si asta cu portbagajul gol .. totul stock.

Link to comment
Share on other sites

stiu statii de itp care nu au cantar. de fapt e prima oara cand aud ca o statie itp ar avea cantar. o sa caut una mai ales ca pot sa aflu cum zice SnowM3 greutatea pe fiecare punte

 

ma intereseaza aspectele de genul asta. am eu niste chestii ale mele :twoup: de care tin cont. vreau sa stiu daca am greutatea specificata in talon. si asta cu portbagajul gol .. totul stock.

 

 

standul de frane are cantar :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am cantarit-o azi la o statie itp. in loc de 1395 are 1465 kg. cu 70 kg mai mult. are piele, trapa, climatronic ..etc cam toate dotarile, fara xenon si pachet m. oare cum calculeaza producatorii greutatea? cu masina cheala?

 

concluzia :twoup:

 

[LE] in portbagaj nu aveam decat extinctoru, vesta reflectorizanta, jumate L ulei o surubelnita, torxuri si inbusuri. iar greutatea a fost calculata cu o persoana de 65 kg in ea. initial a dat 1530 - 65 = 1465

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

am cantarit-o azi la o statie itp. in loc de 1395 are 1465 kg. cu 70 kg mai mult. are piele, trapa, climatronic ..etc cam toate dotarile, fara xenon si pachet m. oare cum calculeaza producatorii greutatea? cu masina cheala?

 

concluzia :twoup:

 

[LE] in portbagaj nu aveam decat extinctoru, vesta reflectorizanta, jumate L ulei o surubelnita, torxuri si inbusuri. iar greutatea a fost calculata cu o persoana de 65 kg in ea. initial a dat 1530 - 65 = 1465

mai incearca si la alta ca sa fi sigur

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

o sa cantaresc masina saptamana asta. vreau sa vad cat difera fata de ce e scris in carte si sa fac un calcul cam cat as putea sa reduc din greutate. scopul e undeva la 100 kg. cam greu

 

Este foarte dificil ceea ce ti-ai propus.

 

Uite un topic foarte interesant despre reducerea greutatii: http://www.m5board.com/vbulletin/e39-m5-e5...gs-beast-5.html

 

Vei vedea ca necesita o investitie foarte mare si reducerea nu va fi deloc mare.

Link to comment
Share on other sites

uite un pont: pe calea rahovei, pana in sebastian cum vii dinspre unirii, imediat dupa omv, este moara rahova, au bascula noua electronica, abatere maxima de 60kg, functie de tonaj, masoara din 5 in 5 kg; te duci la poarta, spui ca vrei sa vb cu cine e la cantar, dai lu ala ceva, sau depinde, chiar la aia la poarta, si o cantaresti
Link to comment
Share on other sites

am cantarit-o azi la o statie itp. in loc de 1395 are 1465 kg. cu 70 kg mai mult. are piele, trapa, climatronic ..etc cam toate dotarile, fara xenon si pachet m. oare cum calculeaza producatorii greutatea? cu masina cheala?

 

concluzia :twoup:

 

[LE] in portbagaj nu aveam decat extinctoru, vesta reflectorizanta, jumate L ulei o surubelnita, torxuri si inbusuri. iar greutatea a fost calculata cu o persoana de 65 kg in ea. initial a dat 1530 - 65 = 1465

producatorii dau greutatea pentru versiunea standard !!!

Link to comment
Share on other sites

Greutatea standard a masinii este compusa din: masina(dotari standard) +o persoana de 75 kg+ rezervorul umplut in proportie de 90%. Asa ca greutatea masinii tale este de 1530+10kg(diferenta pana la 75)=1540. Edited by Changing
Link to comment
Share on other sites

Greutatea standard a masinii este compusa din: masina(dotari standard) +o persoana de 75 kg+ rezervorul umplut in proportie de 90%. Asa ca greutatea masinii tale este de 1530+10kg(diferenta pana la 75)=1540.

 

 

Pe talon apare 1395 si pe toate specificatiile de pe carfolio, de oriunde vrei tu. si performantele sunt calculate la aceasta greutate.

Link to comment
Share on other sites

ai cantarit-o?

 

daca nu, vezi ca a iesit si ARR-ul la vanatoare de tir-isti... poate rezolvi cu ei cumva, desi cred ca se vor cruci cand le vei spune ce vrei...

 

aa, sa nu uiti de rovigneta daca tot te opresti la ei... :twoup:

 

 

LE: acum am vazut cate kile ti-au iesit... e ok!

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La statiile de asfalt sau betoane de prin oras...Incearca la aia de pe Timisoara (langa Mall Plaza) .

 

 

azi am cantarit masina unde a zis tiberiuenache, chiar la statia de betoane de langa mall Plaza.

 

foarte amabili, mi-au dat si bon pe care scrie rezultatele cantaririi

 

surpriza mare :) .. 1340 kg fata de 1465 kg cat mi-a dat la statia ITP

 

de data asta am urcat toata masina pe cantar iar marja de eroare este de +/- 20KG. Cantarul este destul de precis si de ultima generatie (computerizat)

 

pe talon scrie 1395kg, dar asta se refera la Kerb Weight. Kerb weight inseamna greutatea standard a masinii cu toate consumabilele si ulei, toate echipamentele necesare functionarii si un plin de benzina:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Curb_weight

 

Eu in rezervor aveam cam 1/4 benzina. Un Litru de benzina cantareste intre 0.71 si 0.77 kg

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline

 

62/4=~15.5L

62-15=47L in minus fata de un plin

 

47x0.77=36.19 ~ 36kg

 

1395-36=1359 ... la care se tine cont si de eroarea cantarului de +/-20Kg sau de dotarile in minus.

 

Deci greutatea masinii este specificata corect de producator :)

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.