Jump to content

Recommended Posts

detin bmw 525(E60), din 2005, evaluat la 25.982 Eur

 

Mi-am luat casco de la Credit Europe Asigurari cu 1850 Euro (franciza doar la furt si dauna totala in valoare de 10%)

 

Toti ceilalti Omniasig, Alliantz, Genrali erau si mai scumpi si aveai si franciza de 100E/eveniment. Asha ca nu mersi.

Link to comment
Share on other sites

detin bmw 525(E60), din 2005, evaluat la 25.982 Eur

 

Mi-am luat casco de la Credit Europe Asigurari cu 1850 Euro (franciza doar la furt si dauna totala in valoare de 10%)

 

Toti ceilalti Omniasig, Alliantz, Genrali erau si mai scumpi si aveai si franciza de 100E/eveniment. Asha ca nu mersi.

Ieftini au fost si cei de la Fata Asigurari cu niste cote iesite din comun. Dar acum 3 luni au inceput sa vina oamenii inapoi la Omniasig pentru ca primeau scrisori de la asigurator ca a intrat in imposibilitate de plata si ca se reziliaza contractul.

 

Referitor la faptul ca cei de la Generali au bagat fransiza mai mare dupa ce tu ai avut 4 evenimente intr-un an nu este de mirare, nu o spun cu rautate dar pentru ei esti considerat un minus si incearca ori sa te responsabilizeze ori sa scape de tine.

Edited by SHPITZU
Link to comment
Share on other sites

Ma puteti ajuta si pe mine? pret DDP este de 68.300 masina noua leasing la unicredit si nu stiu unde sa imi fac casco Generali , Allianz , Ominiasig , Astra , Groupama , Uniqa . puteti sa imi dati si mie niste procente? adik la AStra am 3.41% din DDP dar nu are decontare directa cu Bavaria dar nu e problema ca garantia la masina nu se ia in considerare si la daune as avea un service bun si sa imi fac casco la astra.. Puteti sa imi ziceti niste cote?????

eu am lucrat la astra

pot sa-ti spun ca e un pret super ok

iar ca si plati, cel putin la craiova era bine....adica te despagbeau, aveau decontare directa cu majoritatea service-urilor

cota de prima,repet, este fff buna comparativ cu ce e pe piata!

 

detin bmw 525(E60), din 2005, evaluat la 25.982 Eur

 

Mi-am luat casco de la Credit Europe Asigurari cu 1850 Euro (franciza doar la furt si dauna totala in valoare de 10%)

 

Toti ceilalti Omniasig, Alliantz, Genrali erau si mai scumpi si aveai si franciza de 100E/eveniment. Asha ca nu mersi.

Ieftini au fost si cei de la Fata Asigurari cu niste cote iesite din comun. Dar acum 3 luni au inceput sa vina oamenii inapoi la Omniasig pentru ca primeau scrisori de la asigurator ca a intrat in imposibilitate de plata si ca se reziliaza contractul.

 

Referitor la faptul ca cei de la Generali au bagat fransiza mai mare dupa ce tu ai avut 4 evenimente intr-un an nu este de mirare, nu o spun cu rautate dar pentru ei esti considerat un minus si incearca ori sa te responsabilizeze ori sa scape de tine.

pana la urma, toti urmarim profitul!

mi se pare normala atitudinea asigurĂŁtorului sa mareasca fransizele pt un client cu rata daunei mare!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Din experienta mea, Garanta ! Foarte prompti . La fel si Uniqa . La omniasig se asteapta cateva zile dupa accept de plata ....

am facut si eu cuiva la garanta 2 casco, ambele masini au ajuns dauna totala si-au platit super ok.....chiar imi era teama!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Dupa ce am studiat ff bine piata pot sa va recomand evident ASTRA.

 

Daca toate celelalte firme de asigurari mi-au dat un pret mai mare decat cei de la Astra si imi puneau si franciza 100-150 euro/eveniment, la Astra am primit urmatoarea oferta

- prima anuala 1009 euro

- franciza zero

- plata in 4 rate trimestriale

- suma asigurata a autovehicolului 16380 euro (f corecta dpdv al pietei)

 

Masina de noua a costat aprox 30000 euro (36000 euro valoare de catalog) si este un Audi A3 din 2008.

 

Oamenii au decontare directa cu Porsche Interauto, ceea ce ma interesa ff mult pe mine... si pot sa spun ca dupa aprox o luna si ceva dupa ce am facut asigurarea, am avut si o dauna in valoare de aproape 1000 euro. La constatate toata treaba a durat maxim 30 min din momentul in care am intrat pe usa iar acceptul de plata a fost dat dupa aprox 2-3 zile din momentul in care a fost trimis din service.

 

Apropos, toate celelalte masini de la firma unde lucrez sunt asigurate tot la ei, inclusiv a mea care e pe firma (alta)... si nu am auzit pe nimeni sa se planga de ei - deci stiam de dinainte care e treaba.

Experiente negative am avut in schimb cu alti asiguratori (cu masina de la firma) unde te rugai cateva zile sa iti dea acceptul de plata - am vazut show-uri multe la ei la sediu.. nu are rost sa dau nume.

 

Deci toata stima pt Astra. Au urcat evident in calitatea serviciilor in ultimul timp. Nu am nici un interes, sunt doar un simplu client de-al lor si vreau sa le fac reclama pt ca mi se par ok din toate punctele de vedere - deci vi-i recomand!!!

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut CASCO la BCR - mi-au oferit cea mai buna oferta, in conditiile in care mai avusesem o masina asigurata la ei, fara daune.

Am incheiat polita la un sediu BCR oarecare, insa inainte de asta am intrebat pe la niste brokeri de asigurari, si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca BCR-ul imi cerea suma X, iar brokerul 2X :poke:

 

ps: imi poate spune cineva daca BCR are decontare directa cu Auto Bavaria? (asta am uitat sa intreb :) )

Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

ps: imi poate spune cineva daca BCR are decontare directa cu Auto Bavaria? (asta am uitat sa intreb :) )

asta e intrebarea cheie pe care trebuia sa o pui asiguratorului.. fiind conditia fundamentala in opinia mea in criteriul de selectie al firmei de asigurari. :thumbsup:

Edited by meghitz
Link to comment
Share on other sites

Da, multumesc frumos pt sugestie, am rezolvat singur de mult timp. Postasem doar in eventualitatea in care cineva avea deja aceasta informatie.

 

Pt cei care sunt interesati - exista decontare directa intre BCR Asig si Auto Bavaria.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Despre Groupama ce parere aveti?

 

Nu stiu la Casco cum sunt, dar la asigurari de calatorie au fost ok.

Mi-au decontat in 3-4 zile 1092 de euro(avand in vedere ca asigurarea a fost vreo 50 de lei) cand patimit dupa ce mi-au rupt picioarele la ski in Austria.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Am facut casco la ASTRA...nu stiu daca e alegerea cea mai buna, parerile sunt impartite...sper sa nu am nevoie de ei.

Prima anuala :890 de euro

Masina evaluata la 23800 de euro

Plata semestriala

Fransiza 100 de euro pe eveniment

 

 

Super tare! Eu am facut la omniasig, fara fransiza, full casco, 980 euro. Suma asigurata 15.400 euro

Link to comment
Share on other sites

Am facut casco la ASTRA...nu stiu daca e alegerea cea mai buna, parerile sunt impartite...sper sa nu am nevoie de ei.

Prima anuala :890 de euro

Masina evaluata la 23800 de euro

Plata semestriala

Fransiza 100 de euro pe eveniment

 

Genial...eu am avut Omniasig, suma asigurata 13.500e, prima anuala 980E, fara fransize.

Deci tu platesti sub 3,74% din suma asigurata ca prima anuala, iar eu plateam 7,26%...aproape dublu :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

B-490-RZV nu stiu cat de genial va fi daca o sa am nevoie de serviciile lor. Sper sa n-am 'onoarea asta'. Am citit multe si marunte despre ei, multa lume se plange de cum isi respecta obligatiile cand se intampla nedoritul eveniment. Casco l-am facut printr-o cunostinta, m-a asigurat ca o sa fie ok. Vom vedea...Daca mai sunt colegi pe forum care au casco la ASTRA ii rog sa relateze experientele lor. :thumbsup:

 

Numai bine !

Edited by add3ian
Link to comment
Share on other sites

B-490-RZV nu stiu cat de genial va fi daca o sa am nevoie de serviciile lor. Sper sa n-am 'onoarea asta'. Am citit multe si marunte despre ei, multa lume se plange de cum isi respecta obligatiile cand se intampla nedoritul eveniment. Casco l-am facut printr-o cunostinta, m-a asigurat ca o sa fie ok. Vom vedea...

 

Numai bine !

 

Si eu am auzit acelasi lucru. Eu am avut in primul an BCR si in al doilea Omniasig. Ambii au fost foarte ok, plata la timp, fara probleme.

In al doilea an am facut fara fransiza deoarece in primul an au fost multe evenimente marunte, pentru care nu am mai apelat la Casco. De ex: mi-au fost furate grilele (costa in jurul a 100e, exact cat fransiza), oglinzile, bandou lateral, stergatoare..

Sa ai bafta si sa nu ii vezi la fata pe cei de la Astra! :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am full CASCO la Omniasig si au platit de fiecare data fara probleme fara intrebari suplimentare chiar si cand a lovit masina prietena, dar asta poate se intampla doar la noi in judet. Pe mine ma costa 500eu pe an cu fransiza 100eu/eveniment la o suma asigurata e de 8000euro ptr 330ci, ceeea ce mi se pare ok.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am full CASCO la Omniasig si au platit de fiecare data fara probleme fara intrebari suplimentare chiar si cand a lovit masina prietena, dar asta poate se intampla doar la noi in judet. Pe mine ma costa 500eu pe an cu fransiza 100eu/eveniment la o suma asigurata e de 8000euro ptr 330ci, ceeea ce mi se pare ok.

Unii nu intreaba nimic, altii da.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.