Jump to content

E36 ! cate avem printre noi!


Lari

Recommended Posts

  • Replies 786
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce se mai aude cu taxa auto? am primit un 318 din `93 si din ce am calculat pe net,e taxa undeva la 1200 E,ceea ce mi se pare exagerat

 

O sa pun si poze cand ma intorc de la servici

 

 

Pai daca l-ai primit, 1200 eu nu mi se pare mult sa o masina inmatriculata!

Link to comment
Share on other sites

Fratilor... Nu ma pot desparti de pisicuta mea.. M-am dat vreo 3 zile cu un E46 al unui prieten in ideea ca-mi voi lua si e unu.. Dar sincer nu am aceeasi satisfactie ca si atunci cand conduc E36-le. Nush cum sa zic... dar in afara faptului ca poate E46 arata mai bine ... in rest ... nush cu E36 parca esti una cu masina... E46 mi se pare mai incomod la manevre. E parerea mea doar, poate m-am obisnuit prea mult cu E36-le. plus ca nu-mi place spatele la E46

 

Daca ati mai condus si alti ambele modele va rog ceva pareri!

Link to comment
Share on other sites

Aceiasi senzatie am avut-o si eu...intradevar e greu sa te obisnuiesti cu o alta masina.

Gandestete ca am probat si un audi a4 model nou cu 1,9 tdi aproape full si mi-a lasat un gust amar.Stiu ca masina e net superioara unui E36 dar simteam ca nu sunt in mijlocul actiunii,ca stau prea sus in scaun(cu toate ca era reglat la maxim in jos),tractiunea fata nu oferea aceiasi senzatie ca si cea spate in viraje,etc

De asemenea aceiasi impresie mi-a creat trecerea de la prima masina(fiat punto)la un Renault laguna---masina prea mare si greu de manevrat si din nou de la Laguna la BMW...si mai greu de manevrat.

Dar cum tot raul inspre bine am ajuns la ideea ca BMW ul te face sofer,trebuie doar sa iti cunosti masina si sa zici "pas" condusului sportiv pe timp de iarna:)

Concluzia mea e sa nu te bazezi pe aparente si sa te gandesti doar la beneficiile pe care ti le poate da o masina mai noua ,mai buna calitativ ,mai sigura eventual.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor... Nu ma pot desparti de pisicuta mea.. M-am dat vreo 3 zile cu un E46 al unui prieten in ideea ca-mi voi lua si e unu.. Dar sincer nu am aceeasi satisfactie ca si atunci cand conduc E36-le. Nush cum sa zic... dar in afara faptului ca poate E46 arata mai bine ... in rest ... nush cu E36 parca esti una cu masina... E46 mi se pare mai incomod la manevre. E parerea mea doar, poate m-am obisnuit prea mult cu E36-le. plus ca nu-mi place spatele la E46

 

Daca ati mai condus si alti ambele modele va rog ceva pareri!

 

Ce motorizare ai pe E36 Âşi ce motor avea acel E46?

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost fericitul posesor al unui e36 , 318i sedan 1995 , o masina foarte buna consum excelent intretinere foarte usoara piese cu preturi aceptabile , in 3 ani si peste 60000 km nu am avut probleme majore cele mai scumpe piesa au fost amortizoarele fata , masina este foarte stabila se conduce usor , iar iarna cu cauciucuri adecvate si cu atentie nu sunt probleme , am inlocuito la 225000 km , am trecut la e46 o evolutie din toate punctele de vedere ,mai stabila , mai silentioasa dar cu costuri de intretinere mult mai mari ca la e36 , problemele cele mai mari suspensia fata care este sensibila si la e36 dar la e46 sunt mult mai scumpe piesele .nu se inlocuiesc pivoti ci intreg bratul .

ambele sunt masini foarte bune cu conditia sa fie ingrijite cum trebuie , as dori sa achizitionez pentru vara un e36 cabrio 6 in linie .

Link to comment
Share on other sites

Fratilor... Nu ma pot desparti de pisicuta mea.. M-am dat vreo 3 zile cu un E46 al unui prieten in ideea ca-mi voi lua si e unu.. Dar sincer nu am aceeasi satisfactie ca si atunci cand conduc E36-le. Nush cum sa zic... dar in afara faptului ca poate E46 arata mai bine ... in rest ... nush cu E36 parca esti una cu masina... E46 mi se pare mai incomod la manevre. E parerea mea doar, poate m-am obisnuit prea mult cu E36-le. plus ca nu-mi place spatele la E46

 

Daca ati mai condus si alti ambele modele va rog ceva pareri!

 

Ce motorizare ai pe E36 Âşi ce motor avea acel E46?

 

pe E36 am 1.6L iar E46Coupe e de 2.3L , dar nu m-am referit la puterea masinii ci la felul in care se conduce, E46-le are 170CP iar a mea 100CP, e ceva diferentza din punctul asta de vedere!

Link to comment
Share on other sites

187 cai? da niste detalii, ce fel de motor este nu stiu nici un E36 cu 187 de cai. Dragute masini, sa le stapanesti sanatos.

poate este un 323 de 170 cai cu clasicul chip si filtru sport "IEM pauer" :)

tibycsa:ce ai tu acolo este o pisica normala cu pachet M, nu un m power :) oricum, frumoasa masinuta.

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

salut am si eu un e36 320i din 91

6 cylindri 2000cm 150hp

suspensi sport fata-spate `H^R`

volan sport `momo`

interior piele

full electric

toba sport `borla`

 

 

nu sunt capsunar dar imi plac manelele(nu toate) si nu fac ce ati sustinut voi mai sus

masina este cea din avatar

Edited by nap605
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poze de sezon!! :unsure: <_<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

te-am vazut astazi in trafic la intersectia trafic greu cu rahova (cred ca se numeste) eram in tramvai :bashwall: ...incredibil cate de bine poate arata masinuta ta in realitate, mult mai bine decat in poze... felicitari :) tine-o tot asa

Edited by oxid73
Link to comment
Share on other sites

Buna. Recent mi-am achizitionat un e36 coupe din 95, motor 1,6. Sunt multumit de ea, numai ca acum imi doresc un motor mai mare (318is)...

Imi doresc mult sa imi pun pe ea un eleron din fibra de carbon (avand in vedere ca e coupe cred ca i-ar sta destul de bine). Daca aveti cunostinte despre cum as putea cumpara un astfel de eleron, un pret, daca merita...astept opinii. Sanatate!

 

sincer nu stiu nici eu olandezu de la car am cumparta masina mi-a aratat ceva acte pe care scria ca are motor m power capsat.este motor de 2000 6 cil in linie.dace el a mintit si eu va mint

 

O intrebare la tn. Und ti-ai vopsit masina si cam cat te-a ajuns. As vrea si eu sa ii fac un "retus".. multumesc..

Link to comment
Share on other sites

poze de sezon!! :unsure: <_<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

te-am vazut astazi in trafic la intersectia trafic greu cu rahova (cred ca se numeste) eram in tramvai :bashwall: ...incredibil cate de bine poate arata masinuta ta in realitate, mult mai bine decat in poze... felicitari :) tine-o tot asa

 

multumesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.