Jump to content

Service BMW


ElMundo

Recommended Posts

Salut,

 

Dupa un telefon la Filaret am aflat ca nu mai monteaza piese pe masini venite din afara. Desi aveam

o mica relatie, tot nimic. Dau si la Augsburg telefon, aceeasi poveste. Ideea e ca am niste piese

comandate din Germania (evident, la un pret mult mai bun decat cat cost pe la astia prin Romania)

si vreau sa le pun, dar cu posibilitatea sa imi treaca si in cartea de service acest lucru, neaparat

(adica sa fie un service autorizat ceva).

 

Am 2 amortizoare fata (trebuia doar ala din dreapta schimbat, dar fiind un bun stapan al masinii si vrand

sa am grija de ea, le-am luat pe ambele), placutele de frana (care trebuia si ele schimbate) si filtrul de

benzina (bonus din partea mea) :)

 

Nesimtiti astia, te obliga sa faci comanda la ei! Si care-i problema, eu vreau sa platesc la ei decat manopera

(care s-asa e mare) si nu vreau sa dau o caruta de bani la preturile lor de piese. :)

 

Stie careva un service autorizat BMW unde ma pot duce si sa poate sa-mi treaca si in cartea de service?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Mda, s-au dus dreaq si astia. Incearca sa se autorizeze si pe langa faptul ca au marit ora de manopera, nu mai accepta nici piesele tale.

Ar mai fi Dormag, dar nu am auzit multe lucruri bune.

 

Pentru revizii, orice service la care ai o cunostinta sau recomandare e bun.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o sa gasesti nici un service cu adevarat serios care sa accepte sa mergi cu piesele tale. Cu atat mai mult unul care este autorizat de BMW sa-ti completeze in cartea de service. Explicatia e simpla si nu tine (doar) de castigul suplimentar obtinut din vanzarea pieselor.

 

Pur si simplu e imposibil sa garantezi o lucrare de calitate cu piese neverificate. Chiar daca tu ai probabil piese de calitate nu au de unde sti ca nu vine cineva cu turcisme sau chinezarii care crapa in prima saptamana. Si atunci pica service-ul de neserios si apar discutii inutile cu clientii, unul zice ca piesa e de vina, altul ca montajul.

 

In afara de asta am vazut nenumarate cazuri in care piesele "compatibile" nu sunt identice cu cele originale si trebuie o gramada de munca in plus ca sa le potrivesti. Se intampla destul de frecvent la elemente de caroserie, tobe, ornamente si chiar la unele bucse.

 

De aceea multi nu se complica cu piesele clientului.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e adevarat ce zici tu, dar eu m-as fi dus cu piesele originale luate din Germania, in cutiile lor si cu serie cu tot, deci pot fi verificate. Eu tot sunt de parere ca e putin absurd sa nu mai fie de acord cu asta. De ce? Pai uite eu am drumuri regulate in Germania si pot sa-mi iau piesele de acolo, mult mai ieftin, care e problema lor? Asta ar fi un exemplu. Eu iti platesc manopera si nu ma intereseaza piesele pe care le vinzi tu. Cum ar veni daca vreau sa-mi fac o revizie sunt obligat sa platesc zeci de procente in plus la preturile lor.
Link to comment
Share on other sites

Mda, s-au dus dreaq si astia. Incearca sa se autorizeze si pe langa faptul ca au marit ora de manopera, nu mai accepta nici piesele tale.

Ar mai fi Dormag, dar nu am auzit multe lucruri bune.

 

Pentru revizii, orice service la care ai o cunostinta sau recomandare e bun.

 

Nici Dormag nu te mai accepta cu piesele tale.

Link to comment
Share on other sites

Nici Dormag nu te mai accepta cu piesele tale.

 

Dormag sunt oricum de evitat.

 

Si eu am avut experiente neplacute cu ei acum vreo 8 luni . Nu recomand nimanui .

 

In orice caz , nu mi se pare normal sa nu te lase cu piesele tale , de ce sa ma oblige sa le cumpar de la ei (aceleasi piese) cu 50-100% mai mare decat pot sa le cumpar eu . Aici e vorba de piese originale.....nu e fair .

Link to comment
Share on other sites

si eu am cumparat piesele, defapt pentru o revizie de 3 ani, filtre, placute frana si ulei, si merg la un service Renault si le montez. stiu ca se scot bani frumosi din piese, dar nici cu banii din manopera nu se moare de foame.

la piese am facut o economie de 650 lei, acum sa vad cat m-ar costa manopera. nu am intrebat la \contempo dealer BMW in Brasov daca ma acceptau cu piesele mele.

oricum o sa merg la ei sa imi reseteze contoarele la intervalele de service.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca spre deosebire de Renault sau Volkswagen, BMW este o marca premium, deci si service-urile trebuie sa respecte anumite standarde.

 

Mai lipseste acum sa vedem un proprietar de Bentley sau de Ferrari mergand la service cu piesele in traista :).

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca spre deosebire de Renault sau Volkswagen, BMW este o marca premium, deci si service-urile trebuie sa respecte anumite standarde.

 

Mai lipseste acum sa vedem un proprietar de Bentley sau de Ferrari mergand la service cu piesele in traista :).

Pana la urma si la urma sunt niste piese care se dau jos si se pun la loc altele noi, apoi un schimbat de ulei il poate face oricine care are o rampa. desfaci un surub, iese uleiul ars, pui surubul la loc, schimbi si filtrul de ulei, pui uleiul nou si gata, ce mare inginerie. si cu chestia asta economisesti o palarie de bani.

nu cred ca daca esti posesor de BMW ai o gaina de aur acasa care face oua si toata lumea isi permite sa faca o revizie anuala de 1000 sau mai bine de euro. eu o sa fac revizia de 3 ani la jumatate de pret, punand tot ulei Castrol Edge 5w30 pe care il cumpar cu 50 lei litrul fata de 76 lei + TVA la dealer, placute bosch cu 290 lei setul, fata de 420 lei, si pot continua.

 

Probabil ca spre deosebire de Renault sau Volkswagen, BMW este o marca premium, deci si service-urile trebuie sa respecte anumite standarde.

 

Mai lipseste acum sa vedem un proprietar de Bentley sau de Ferrari mergand la service cu piesele in traista :).

iar cei care isi cumpara Ferrari si Bentley, le cumpara doar sa ii sti lumea ca au bani, nici nu stiu sa pretuiasca o asemenea masina. sunt multi cu Dacie care au mai mult respect pentru masina lor decat respectiviicu masini de sute de mii de euro.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e adevarat ce zici tu, dar eu m-as fi dus cu piesele originale luate din Germania, in cutiile lor si cu serie cu tot, deci pot fi verificate. Eu tot sunt de parere ca e putin absurd sa nu mai fie de acord cu asta. De ce? Pai uite eu am drumuri regulate in Germania si pot sa-mi iau piesele de acolo, mult mai ieftin, care e problema lor? Asta ar fi un exemplu. Eu iti platesc manopera si nu ma intereseaza piesele pe care le vinzi tu. Cum ar veni daca vreau sa-mi fac o revizie sunt obligat sa platesc zeci de procente in plus la preturile lor.

 

De ce nu ti le montezi la un service BMW din Germania?

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e adevarat ce zici tu, dar eu m-as fi dus cu piesele originale luate din Germania, in cutiile lor si cu serie cu tot, deci pot fi verificate. Eu tot sunt de parere ca e putin absurd sa nu mai fie de acord cu asta. De ce? Pai uite eu am drumuri regulate in Germania si pot sa-mi iau piesele de acolo, mult mai ieftin, care e problema lor? Asta ar fi un exemplu. Eu iti platesc manopera si nu ma intereseaza piesele pe care le vinzi tu. Cum ar veni daca vreau sa-mi fac o revizie sunt obligat sa platesc zeci de procente in plus la preturile lor.

 

De ce nu ti le montezi la un service BMW din Germania?

 

Dadusem un exemplu de situatie. La mine situatia reala e ca mi le aduce cineva direct de acolo, la pret foarte bun. Ca le-as fi

montat acolo, normal.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca e adevarat ce zici tu, dar eu m-as fi dus cu piesele originale luate din Germania, in cutiile lor si cu serie cu tot, deci pot fi verificate. Eu tot sunt de parere ca e putin absurd sa nu mai fie de acord cu asta. De ce? Pai uite eu am drumuri regulate in Germania si pot sa-mi iau piesele de acolo, mult mai ieftin, care e problema lor? Asta ar fi un exemplu. Eu iti platesc manopera si nu ma intereseaza piesele pe care le vinzi tu. Cum ar veni daca vreau sa-mi fac o revizie sunt obligat sa platesc zeci de procente in plus la preturile lor.

 

De ce nu ti le montezi la un service BMW din Germania?

 

Fiindca probabil omul e plecat cu treburi si nu are timp acolo de plimbare/stat dupa masina sau pur si simplu nu e cu masina lui.

Link to comment
Share on other sites

Dadusem un exemplu de situatie. La mine situatia reala e ca mi le aduce cineva direct de acolo, la pret foarte bun. Ca le-as fi

montat acolo, normal.

 

De ce nu le montezi la un service unde nu-Ăži vor scrie Âşi ĂŽn cartea service?

 

Pânã la urmã, starea tehnicã este principalul argument atunci când vinzi o maºinã nu cartea service.

Mai ales la o maÂşinĂŁ care a ieÂşit din garanĂžie.

Link to comment
Share on other sites

Dadusem un exemplu de situatie. La mine situatia reala e ca mi le aduce cineva direct de acolo, la pret foarte bun. Ca le-as fi

montat acolo, normal.

 

De ce nu le montezi la un service unde nu-Ăži vor scrie Âşi ĂŽn cartea service?

 

Pânã la urmã, starea tehnicã este principalul argument atunci când vinzi o maºinã nu cartea service.

Mai ales la o maÂşinĂŁ care a ieÂşit din garanĂžie.

 

 

Ai si tu dreptate aici, o sa fac asta pana la urma. S-asa, nici cu a doua "pila" la Filaret n-am reusit nimic azi,

tipul n-a mai raspuns la telefon dupaia :)

 

Daca poti sa-mi recomanzi ceva, te astept cu un PM.

Link to comment
Share on other sites

Aia era toata idee . Daca tii neaparat , poti sa iti cumperi piesele de afara (originale si mai ieftine) si le schimbi undeva de incredere.......sau sa fie la alegerea ta daca NU VREI SA PLATESTI manopera la ei 400-500ron pentru un amarat de schimb.
Link to comment
Share on other sites

Faceti-ma sa inteleg! Daca cumperi piese de la bmw din germania nu ti le schimba in romania? eu am intrebat azi la AB si a zis ca daca au serie si factura nu e problema dar ca ar fii vezi doamne la acelasi pret piesele in germania desi nu cred! ce ziceti?

 

Ăn mod normal ar trebui sĂŁ accepte sĂŁ vii cu piesele tale originale BMW cumpĂŁrate tot de la BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.