Jump to content

Eu nu blochez intersectia!


Rares

Recommended Posts

Daca prin reguli neincalcate va referiti la depasirea coloanei oprite la semafor pe linia de tramvai, blocarea centrului intersectiei, oprire/stationare in locuri interzise, incadrare pe banda corecta la semafor, ma incadrez si eu in categorie :). Astea le consider de baza si care provoaca cel mai mare haos daca nu sunt respectate. Recunosc insa ca mai depasesc viteza uneori... <_<
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca prin reguli neincalcate va referiti la depasirea coloanei oprite la semafor pe linia de tramvai, blocarea centrului intersectiei, oprire/stationare in locuri interzise, incadrare pe banda corecta la semafor, ma incadrez si eu in categorie :). Astea le consider de baza si care provoaca cel mai mare haos daca nu sunt respectate. Recunosc insa ca mai depasesc viteza uneori... <_<

exact, la asta ma refeream (si nu numai..), cred ca si florin la fel :bashwall:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

bknight73 probabil ca daca iti pui si o ciupica cu inscriptie.. nascar/porsche.. nu-ti vine sa stai nici asa...

 

Defapt ai dreptate, masina, accesoriile si hainele fac omul

Esti un pic cam off topic ... eu cel putin am fost sincer.

Respect regulile de circulatie... dar nu toate ... le mai "indoi" ... din cand in cand .. dar meci de apreciere .. deocamdata nu ma cunosti .. asha ca nu mai emite ipoteze aberante despre mine ..da?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de ce va agitati atata...am vazut si nemti care trec pe rosu si blitzu nu conteneste in ai poza...am vazut si nemti care iti taie fata...asa ca nu stiu ...cred ca tine de fiecare om si de cum apreciaza dansul si mersul in trafic...so, care e faza cu intersectia..?! 

 

eu ma intreb ce o sa se intample cand o sa fie banda speciala pt autobuze si taxi,ca la nemti sau francezi...in momentul ala se mai ia o banda din cele existente...sa vedem atunci cine blocheaza intersectia cu 1 jumatate de banda ramasa sau 1 banda in cazul bulevardelor...probabil atunci nu se mai blocheaza ca trece un volom mai mic de masini din cauza unei singure benzi  <_<

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu ma intreb ce o sa se intample cand o sa fie banda speciala pt autobuze si taxi,ca la nemti sau francezi...in momentul ala se mai ia o banda din cele existente...sa vedem atunci cine blocheaza intersectia cu 1 jumatate de banda ramasa sau 1 banda in cazul bulevardelor...probabil atunci nu se mai blocheaza ca trece un volom mai mic de masini din cauza unei singure benzi  <_<

 

Nope...o sa bage taxa de circulatie prin oras si sa vezi ce se linisteste traficul...

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

eu sunt incepator <_< pe 10 octombrie am luat permisul si am condus vreo 2800km... incerc pe cat posibil sa respect regulile de circulatie... doar cu viteza nu ma impac prea bine si o mai depasesc... prin localiati cand vin la Buc sau cand ma intorc acasa langa Barlad merg pana in 60km/h, iar prin Buc cand prind liber o mai calc putin (am mers cu 110km/h in Pasaul Lujerului si cu 90km/h pe Pasaj Grant... de fapt cam toata lumea mergea cu viteza atunci :) )

 

totusi am inteles de ce exista conceptia aia nasola in provincie despre soferii cu numere de Buc ca merg cu viteza si prin localitati... pei aici in jungla asta de trafic din Buc cand mergi prin aglomeratie bara la bara e si normal sa cauti tot felul de variante alternative si sa ai un anumit stil de condus, iar cand prinzi verde la semafor o si calci ca altfel risti sa mai stai cateva minute bune la semafor si sa te injure ceilalti participanti la trafic...

eu ma oftic tare cand merg prin Barlad si vad ca e verde de vreo 3-4 secunde si prima masina de la semafor de abia se pune in miscare in conditiile in care semafoarele sunt cronometrate!

Link to comment
Share on other sites

bknight73 probabil ca daca iti pui si o ciupica cu inscriptie.. nascar/porsche.. nu-ti vine sa stai nici asa...

 

Defapt ai dreptate, masina, accesoriile si hainele fac omul

Esti un pic cam off topic ... eu cel putin am fost sincer.

Respect regulile de circulatie... dar nu toate ... le mai "indoi" ... din cand in cand .. dar meci de apreciere .. deocamdata nu ma cunosti .. asha ca nu mai emite ipoteze aberante despre mine ..da?

Multumesc!

 

bai vasile: tu ai zis ca toti care-si cumpara BMW.. is vitezomani, sau le place sa mearga mai tare sau nustiu ce.. asa ca scuteste-ma.. nu poti sa afirmi ca de aia ne-am luat masinile ca sa mergem tare si aiurea cu ele... si acum sa faci pe mironosita.

 

Civilizatia lipseste in romania... de exemplu s-au deschis 2 cinema-uri mai moderne.. ce voi le aveti de mult prin capitala.. la unu te verifica sa nu bagi mancare in sala, la al 2-lea... nu te verifica.. da ciobanu roman..daca oricum nu-l verifica in loc sa invete ca nu e voie ca e ca si la celalalt, intra cu kebabu in sala de cinema... si peste 2 saptamani se oftica si e foarte scandalizat ca de ce e maioneza pe scaune.... ca romanii sunt ciobani.

 

Trebuie sa treaca cativa zeci de ani in care politia sa ne cocoseasca cu amenzi, dupa aia se poate incerca civilizatie de buna voie.. dar momentan daca nu-s amenzi "romanu intra cu kebabu" ca nu i-a interzis nimeni.

 

totusi am inteles de ce exista conceptia aia nasola in provincie despre soferii cu numere de Buc ca merg cu viteza si prin localitati... pei aici in jungla asta de trafic din Buc cand mergi prin aglomeratie bara la bara e si normal sa cauti tot felul de variante alternativ..

 

 

Cu variantele alternative.. intr-adevar mers pe trotuare nu am vazut prin ardeal.... da sa nu-ti inchipui tu ca in restul tarii nu se merge tare in localitate....

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

totusi am inteles de ce exista conceptia aia nasola in provincie despre soferii cu numere de Buc ca merg cu viteza si prin localitati... pei aici in jungla asta de trafic din Buc cand mergi prin aglomeratie bara la bara e si normal sa cauti tot felul de variante alternative si sa ai un anumit stil de condus, iar cand prinzi verde la semafor o si calci ca altfel risti sa mai stai cateva minute bune la semafor si sa te injure ceilalti participanti la trafic...

eu ma oftic tare cand merg prin Barlad si vad ca e verde de vreo 3-4 secunde si prima masina de la semafor de abia se pune in miscare in conditiile in care semafoarele sunt cronometrate!

si ce legatura are traficul din Bucuresti cu traficul din localitati(comune)? mie mi s-ar parea mai corect sa se adapteze ei conditiilor de trafic. nu am nimic cu nimeni, dar bucurestenii se cred cei mai buni soferi.

Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC!

 

Sunt si bucuresteni multi care sunt varza in trafic. Faptu ca "va strecurati" prin trafic nu va face mai experimentati. Insa aplicati de cele mai multe ori nesimtirea cu care tratati traficul bucurestean in "provincie" si de acolo parerea proasta despre soferii bucuresteni.

 

Uite am un prieten care a venit in CJ cu o problema si ne-am plimbat prin oras. A ramas socat cum nu claxoneaza si nu injura nimeni, chiar daca este aglomeratie.

 

 

@POIUYT - vezi, tocmai ce zicea IulianC, va credeti cei mai buni <_< De ce trebuie sa desconsideri pe cei de la tara? Sunt oameni de la tara de o mie de ori mai civilizati, mai respectuosi si mai buni soferi ca multi Bucuresteni. Doar ca esti Bucurestean nu inseamna ca esti buricul pamantului.

 

Nu am nimic cu bucurestenii, am multi prieteni acolo. Insa nu trebuie desconsiderata lumea doar pentru ca nu este din Bucuresti ...

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

+1

Si mai tragic este daca te duci cu masina cu numere de provincie in Bucuresti.

devenim un pic offtopic <_< am fost si eu prin Bucuresti, nu de multe ori, recunosc, si aveam nr de CT, dar nu m-a claxonat nimeni. dar mie imi place sa ma adaptez conditiilor de trafic, in sensul ca nu lasam spatiu fata de masina din fata(stiu ca asta enerveaza multi bucuresteni grabiti :) ) si alte situatii intalnite.

Link to comment
Share on other sites

@POIUYT - vezi, tocmai ce zicea IulianC, va credeti cei mai buni :)

 

 

vezi problema dintr-un unghi total gresit...gandeste-te altfel...Bucurestiul are 40km patrati si cam 2 mil de soferi sa numai vorbim de cei care il tarnsiteaza ....deci e logic ca in atat de multi sa gasesti frustrati si prosti si buni(in plus Bucurestiul e plin de tarani stabiliti aici)...pe cand la tara inclusiv orasele este un volum ce se poate raporta la un cartier bucurestean de genu Berceni...normal ca sunteti mai relaxati in punct de verede verbal insa foarte incordati la volan ,deoarece toti se baga... <_<

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Incordati la volan? La mine in oras nu am nici cea mai mica incordare, nici cand am fost in Bucuresti(unde am si stat cateva saptamani) nu am avut "incordari", desi m-a exasperat lipsa de bunavointa. Romanul crede ca daca este pe drum cu prioritate e Dumnezeu.

 

Relaxat verbal :))) Mi-ai luminat ziua. Se numeste civilizatie <_< Mergi in strainatate in orase mai mari ca Bucurestiul, sa vezi ca sunt mai "relaxati verbal" ca noi plebea, pardon, astia din provincie.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

PS: daca in trafic las 3-4 m intre mine si masina din fata... imi las spatiu de frana, nu inseamna ca invit manelarii sa forteze intrarea in banda... ca dupa aia daa se intampla tragedii eu is de vina ca vezi doamne nu am pastrat distanta suficienta fata de masina din fata...

 

O ruda din strainatate.. tot asa se socheaza si se minuneaza.. cum in zona de V a tarii nu claxoneaza nimeni prin trafic... fata de alte orase mai E-stice...

Vrem nu vrem.. civilizatia vine de la vest.. mergi la dushmani.. la unguri.. prin budapesta la ora de varf.. nimeni nimic.. circuli pe "10-20" benzi pe sens... pe arterele mari.. e ara la bara dar nu are nimeni treaba.. nu claxoneaza nimeni... esti in masina de romania... si gresesti banda sau ceva si nu-ti da nimeni foc.. sau claxoane.. te lasa sa-ti vezi de treaba... Credca la Bucuresti te linseaza.. daca ai verde intermitent la dreapta.. si tu vrei sa o iei inainte da ai gresit banda.. si tii in spate.. bucurestenii ce vor sa o ia la dreapta

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu campania, insa nu vreau sticker.

 

nici eu nu blochez intersectia. prefer sa mai astept un semafor.

 

poate asa reusim sa ne mai civilizam si noi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.