Jump to content

Am o mare dilema, nu stiu ce sa aleg


alexutzu

e36 320i cabrio vs. e39 525d  

88 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

poate unii dintre voi stiu ca acum aproape juma` de an am vandut pisica

acum e posibil sa ma intorc in tara pentru o perioada de timp si am nevoie de masina

cea mai mare dilema a mea este care ar fi alegerea cea mai buna

 

e36 cabrio... doar e cabrio, e36 este in sinea sa un model extrem de reusit

as vrea pentru faptul ca primul lucru care il primeste masina va fi un diferential blocant, cei ce ma cunosc stiu ca imi plac cercurile, derapaje, etc. si chiar le simt lipsa.

plus ca vara, seara la plimbare o masina cabrio e chiar nice. am avut ocazia sa merg cu cateva cabrio si mi-a placut senzatia

ca motor ma gandeam la acelasi 2.0 24v, doar ca asta fiind mai noua, adica ce as vrea sa iau este mai nou (ma gandeam la 97-98) are vanos

este si mai tentant un e36 ptr mine pentru ca acasa am un set de jante pe 18 care vroiam sa le pun pe cea veche, dar am vandut-o cu jantele ei pe 17

 

 

e39

si e39 este o masina destul de frumoasa, mare, spatioasa, eleganta si...DIESEL

ma gandesc ca este model ceva mai nou (ca design), motorul diesel de 163cp are si un cuplu pe masura si va fi si ceva mai senzational dupa o resoftare

asta fiind ceva mai mare ca gabarit si fara diferential blocant.... ZERO CERCURI :)

 

ca dotari la ambele vreau clima, scaune incalzite (nu e chiar necesar), toate geamurile electrice, poate si un interior de piele dar nu tin neaparat.

ulterior daca nu au le pun eu: pachet M complet, ceva mai aproape de asfalt (arcuri si amortizoare sport) si niste jante mari, etc...

 

daca iau e39... e mare, spatioasa, eleganta, fiind diesel are consum f redus, masina are prezenta scenica, impunatoare. DAR adio cercuri/drifting & fun, dar nu m-as plange si cu prezenta "mafia style" (:))

daca imi iau un e36... e cabrio, e frumoasa, e sportiva... vine iarna, numai la prima zapada de anul trecut imi sta gandul cand goleam aproape un rezervor intr-o seara prin parcari mari si goale, ronduri pe lateral si toate cele

 

precizez ca e36 cabrio daca il iau va fi din 97-98, iar e39 din 2000-2001

 

 

I NEED HELP, ajutati-ma cu un sfat, o idee, o ceva

post-632-1223557387_thumb.jpg

post-632-1223557528_thumb.jpg

post-632-1223558244_thumb.jpg

post-632-1223558270_thumb.jpg

post-632-1223558327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

masinile is cele din poze:D:D:D???
erau doar exemple de masini frumoase

 

 

am votat e39, foarte frumoasa masina. Mai bine ar fi 530d :)

e36 ma duce cu gandul la cei ce muncesc peste hotare si care vin in concedii numai cu e36

poate fi si un 530d...

din pacate ai dreptate, e36 deja vezi la toti.... CONATIONALII (ca sa nu zic altfel), care au fost pe afara plecati

dar un e36 cabrio aranjat si ingrijit va iesi imediat in evidenta

Link to comment
Share on other sites

merge si pe E39 pus autoblocant-540i a avut din fabrica pus problema e ca daca iei dizel o sa fi in garla cu rapoartele.

edit :as merge pe E36 coupe 325i:) dintre cele 2 enumerate de tine :))

 

Doar pe 540i Sport a fost autoblocant din fabrică.

 

A existat ca opţiune şi pe varianta standard ĂŽnsă sunt destule 540i fără autoblocant.

 

Am votat E39 pentru că mi se pare o maşină mai completă, mai frumoasă şi mai avansată decat E36.

 

E36-urile au farmecul lor ĂŽnsă E39 este o maşină mai plăcută la condus, mai stabilă şi foarte frumoasă.

 

Chiar dacă nu poţi face cercuri ca şi cum ai avea autoblocant, poţi să te ĂŽnvârţi o dată complet. :)

 

Ideea este că E39 este o maşină mult mai scumpă la ĂŽntreţinere decât un E36 iar la diesel problemele sunt multe şi diverse.

 

E36 este mai tinerească, mai ales ĂŽn varianta cabrio.

 

Dacă nu te interesează diferenţele de costuri ĂŽntre E39 şi E36, şi nu mă refer aici la achiziţie ci la ĂŽntreţinere şi reparaţii, achiziţionează un E39.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Chiar dacã nu poÞi face cercuri ca ºi cum ai avea autoblocant, poÞi sã te ÎnvârÞi o datã complet. :)

hai ma ce drq, ma stii pe mine ca ma invart doar O data??

 

http://photos2.hi5.com/0020/438/529/xBrFKs438529-02.jpg

 

http://photos1.hi5.com/0023/476/856/AoG9W7476856-02.jpg

 

http://photos2.hi5.com/0026/894/425/5b.97D894425-02.jpg

 

http://photos2.hi5.com/0025/856/273/upAF4Q856273-02.jpg

 

http://photos2.hi5.com/0021/572/173/sYqTeN572173-02.jpg

 

http://photos2.hi5.com/0027/673/357/la10v7673357-02.jpg

post-632-1223577472_thumb.jpg

post-632-1223577509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai ia in considerare o masina care sa o poti vinde usor si sa nu dai o caruta de bani pe ea, ea un e36 copue... sau sedan... in nici un caz cabrio, dupa care sa stai 1 an sa-l dai la 15.000 euro... de asemenea nici un e39 nu are rost sa iei daca in tara petreci putin timp... parerea mea un e36 320i... e perfect.
Link to comment
Share on other sites

pai ia in considerare o masina care sa o poti vinde usor si sa nu dai o caruta de bani pe ea, ea un e36 copue... sau sedan... in nici un caz cabrio, dupa care sa stai 1 an sa-l dai la 15.000 euro... de asemenea nici un e39 nu are rost sa iei daca in tara petreci putin timp... parerea mea un e36 320i... e perfect.

un sedan nu mai vreau, eu am avut sedan iar atunci cand l-am cumparat a fost din cauza ca tot ce am gasit la vremea respectiva erau numai cotete... eu am luat cotetul cel mai bun

in cel mai rau caz daca iau iar un e36 va fi cabrio, doar sa nu dau peste vreo mega ocazie sa fie vreun coupe...

 

 

 

E36 este clar mai uºor de vândut decât E39 ºi pierzi mai puÞini bani la revânzare.

este foarte discutabil asta

Link to comment
Share on other sites

este foarte discutabil asta

 

Nu cred.

 

E36 este o maºinã mult mai popularã În România decât E39.

Motivul principal este preĂžul mic de achiziĂžie Âşi ĂŽntreĂžinerea ieftinĂŁ.

 

Ăn plus, e o adevĂŁratĂŁ modĂŁ acum cu E36-urile, vezi unul la fiecare semafor.

 

Cum a spus ºi Lifestyle, se vinde mult mai uºor o maºinã mai veche ºi mai ieftinã decât una mai nouã ºi mai scumpã.

 

E36-urile pe care se cer preÞuri corecte se vând În câteva zile de la postarea anunÞului.

 

Cu E39 sau E60 la vânzare poÞi sã stai ºi 6 luni fãrã un client serios, toata lumea ÎÞi propune schimburi, numai bani nu.

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca toti capsunarii si toti mochistii prefera sa se duca afara sa isi ia o cazatura, nu stiu cat de repede s-ar vinde si un e36

cat despre schimburi... eu cand am vandut masina, am avut la schimburi si "COMBINATII" pe cap in fiecare zi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.