Jump to content

Care credeti ca este mai fiabil: BMW E46 sau Mercedes C Klasse ?


pavel_marius

  

130 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

a mai fost pe undeva discutia asta si s-a ajuns la concluzia ca e 46 e cam cea mai buna alegere pe segmentul sau.

 

faci un test drive, citesti pe forumuri despre fiabilitate si intretinere si decizi :)

 

si pe mine ma batea gandul la un c klasse 230 kompressor, dar am hotarat sa raman pe bmw pentru ca imi e familiar modelul, costurile de intretinere sunt acceptabile si la aceeasi capacitate a motorului am mai multa putere la bmw cu motor aspirat.

Link to comment
Share on other sites

Toti suntem de pe forum suntem pro BMW si ne intrebam daca mercedes C klasse este mai buna ? Eu zic sa punem topicul asta si pe forumul mercedes...daca exista.

 

Parerea mea....pana in 40 de ani merg pe BMW ( forta, putere, stil ).... iar dupa, o iau mai usor asa si merg pe Merceses C Klasse ( eleganta, stil, confort ).

Link to comment
Share on other sites

voi ce ati alege intre e46 bmw si mercedes clasa c 320 d. pe mobile am vazut mecedesu_ri si cu 600 000km dar bmw doar cu 350 000 oare este mai bun mercedesul

 

 

cu totii avem bmw-uri si suntem fani , dar totusi sa fim rezonabili , mercedesurile sunt the best , bmw-urile nu le fac decat la sportivitate si tinuta de drum ; din pacate doar atat

Link to comment
Share on other sites

voi ce ati alege intre e46 bmw si mercedes clasa c 320 d. pe mobile am vazut mecedesu_ri si cu 600 000km dar bmw doar cu 350 000 oare este mai bun mercedesul

eu zic ca era bine sa specifici si la E46 motorizarea. la mercedes ai specificat. asa se poate face si o comparatie intre fiabilitatea motoarelor.

daca ai specificat C320CDI, cred ca ar merge cu E46 330d.

eu am votat cu E46, sunt fan bmw.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am interesat despre un C klasse v6 inainte sa iau 325i si mi s-a spus ca are consum mai ridicat si pret de achizitie mai mare. Asa si este.

Totusi nu cred ca ii sta prea bine unui Mercedes sportivitatea. Eu unu nu as conduce sportiv un C klasse. Plus ca mi se pare mult mai compact un E46.

 

Eu cred totusi ca BMW este mai fiabil daca vorbim de motorizari similare.

Link to comment
Share on other sites

Pai... n-ar trebui sa ne intrebam chestia asta! Am hotarat-o deja, zic eu, in momentul in care ne-am luat BMW..nu?

Doar n-o sa zic ca C-Klasse-u e mai bun ca atunci ar insemna ca-s bou.... cand am avut banii in mana si imi cautam masina nu stiam chestia asta? Nu se poate zice ca una sau alta e mai buna... e vorba de gust...

Link to comment
Share on other sites

Ce ma enerveaza la Mercedes:

-sunetul de la diesel...mai exact bataia aia specifica diesel-urilor de la mercedes

-cutia automata...chiar daca ii dai pe tiptronic tot cand vrea ea schimba, ceea ce cam intra in contradictie cu ideea de tiptronic

-lipsa recenta de originalitate...cel putin interiorul noului S e aporape identic ca structura cu cel al 7telui

-faptul ca scot unele modele mai bune si mai ieftine decat altele de pe acelasi segment de piata...e ca si cum te-ai impusca intr-un picior

-au materiale f bune la interior...insa baga cate un element de plastic de te innebuneste nu alta...si chiar la vedere

-baga unele motoare muuuuult prea puternice ca apoi sa le limiteze. Adica 1000N/m mi se pare aberant...daca ai lasat tot acest cuplu nelimitat si ai incerca un burnout ai invarti planeta in celalalt sens.

Link to comment
Share on other sites

Totusi nu cred ca ii sta prea bine unui Mercedes sportivitatea.

 

PĂŁi Mercedes are foarte multe motorizĂŁri puternice. :)

Cred cĂŁ e doar o impresie a ta.

 

Poti sa exemplici aceste motorizari puternice ? Si mai ales cam cate ai vazut tu in RO ......

Link to comment
Share on other sites

eu am vazut C de prin 2002 cred ca era, care la 35.000 km, luat de nou, schimba suspensia. altul un c200 kompresor, nu stiu cati km avea, dar la volan deja era dus stratul de piele si la schimbator era dusa pielea si plasitul negru de dedesubt devenise alb. poate ca motor rezita mai multi km, adica motor in sine, poate ca majoritatea avand cutie automata sunt mai protejate, dar ca masina este mai fiabil e46. parerea mea, dar daca am intreba un fan mercedes poate ar spune altceva.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea personala (ca doar de aia-i forum) e ca nu putem vorbi de diferente de fiabilitate intre cele doua masini!

Este vorba de cum o ingrijesti, cum tragi de ea! Din pacate multi dintre posesorii de BMW sunt pustani iubitori de "forje" care scot untu din masini cu "compasuri", "drifturi" si "liniute" profitand de tractiunea spate, echilibrarea greutatii si "kraft"-ul motorului BMW! Normal ca in aceste conditii vor aparea anumite probleme! In schimb, Mercedes-ul, in general, are ocazia sa se bucure de alta clasa de soferi: oameni mai "asezati", poate chiar mai in varsta (de aici si ideea de BMW pana la 45 de ani, apoi Mercedes), care clar ca nu vor schimba a treia la 5500 de ture numai fiindca la semafor s-a uitat unu' ironic la el!

Exista persoane (si eu ma numar printre ele) la care si un Logan ar tine mult si bine!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea personala (ca doar de aia-i forum) e ca nu putem vorbi de diferente de fiabilitate intre cele doua masini!

Este vorba de cum o ingrijesti, cum tragi de ea! Din pacate multi dintre posesorii de BMW sunt pustani iubitori de "forje" care scot untu din masini cu "compasuri", "drifturi" si "liniute" profitand de tractiunea spate, echilibrarea greutatii si "kraft"-ul motorului BMW! Normal ca in aceste conditii vor aparea anumite probleme! In schimb, Mercedes-ul, in general, are ocazia sa se bucure de alta clasa de soferi: oameni mai "asezati", poate chiar mai in varsta (de aici si ideea de BMW pana la 45 de ani, apoi Mercedes), care clar ca nu vor schimba a treia la 5500 de ture numai fiindca la semafor s-a uitat unu' ironic la el!

Exista persoane (si eu ma numar printre ele) la care si un Logan ar tine mult si bine!

 

Corect . 90% din fiabilitatea la motoare de genu asta (BMW vs Mercedes) e data de felul in care e exploatata masina si ingrijita !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.