Jump to content

remapare


ToShiRo

Recommended Posts

tzucule zici ca i altceva remapata de la 163 la 200?...suna interesant....a mea e normala de 163 si merge 250 km/h mers de mine....greu de la 230...250...sunt curios cum ar fi dupa o remapare de 200cp...da mi niste detalii...ms

Cu ce masina ? Cu 320d ? Ca aia de 177 are v-max de 228 ? Iar 330d cu 231cai are 248 ? Verifica cu un GPS ca si eu aveam 250 pe bord, da erau numai 235-240 pe GPS.

Link to comment
Share on other sites

tzucule zici ca i altceva remapata de la 163 la 200?...suna interesant....a mea e normala de 163 si merge 250 km/h mers de mine....greu de la 230...250...sunt curios cum ar fi dupa o remapare de 200cp...da mi niste detalii...ms

 

 

Dupa remapare cred ca te duci in 270-280! :) .... tu te auzi putin? 250 cu un 320d??!? ce scrie in talon aia e viteza maxima si anume 220!!

Link to comment
Share on other sites

ce te bagi ma tu in seama ca musca n lapte,,...te a intrebat cineva ceva? eu cand vb ceva asa e dar tu n ai cum sa ngelegi....daca esti asa papagal o sa si postez un filmuletz cu acele intre 240-250km/h...EU VB DE VITEZA INDICATA DE VITEZOMETRU! stiu ca esti cam mahnit ca un 320d merge cat 325 i ...dar asa e...asa ca numai fi asa artist si vb pe fapte!
Link to comment
Share on other sites

@DSF: Cei mai mulĂži dintre cei care-Âşi resofteazĂŁ maÂşina au cutie manualĂŁ.

Se prea poate, desi dupa cate vad eu prin postul asta incep sa regret ca n-am luat un 320d manual, il resoftam si mergeam si eu cu 260-280, le dadeam fum la M-uri prin Germania, asa cu 231 cai de abia se taraie pana la 240.

Si eu care strangeam bani ca prostu de un 745 sau 760, in loc sa citesc mai bine posturile de pe aici. :)

Link to comment
Share on other sites

ce te bagi ma tu in seama ca musca n lapte,,...te a intrebat cineva ceva? eu cand vb ceva asa e dar tu n ai cum sa ngelegi....daca esti asa papagal o sa si postez un filmuletz cu acele intre 240-250km/h...EU VB DE VITEZA INDICATA DE VITEZOMETRU! stiu ca esti cam mahnit ca un 320d merge cat 325 i ...dar asa e...asa ca numai fi asa artist si vb pe fapte!

 

"Amice" eu zic sa-ti masori cuvintele ca nu esti la tine pe tarla iar limbajul folosit si sustinerea unor idei fantasmagorice denota gradul tau de inteligenta foarte scazut.Conduci o masina de care se pare ca nu ai habar nimic iar cunostintele tale tehnice sunt egale cu 0. Asa ca inainte sa sustii asemenea aberatii urmate de jigniri te sfatuiesc sa pui mana sa te mai documentezi putin iar dc. nu esti in stare,roaga un "cap mai luminat" sa te ajute.De personaje ca tine care nu fac diferenta intre viteza reala si viteza tachometrului sunt plin forumurile auto,indivizi care sunt mai presus decat zecile,sutele de ingineri care s-au chinuit cativa ani sa proiecteze o masina si care mai apoi a fost si testata de niste persoane abilitate pentru a ajunge la un rezultat final real.Viteza maxima a unui autovehicul este viteza constructiva din talon;aceasta poate sa difere in functie de inclinatia planului,temperatura,densitatea si umiditatea aerului,indicele de aderenta al anvelopelor,vant,cifra octanica/cetanica a combustibilului, etc iar cu toate astea tot nu poti depasi viteza maxima cu mai mult de 5 maxim 10km/h in conditii extreme(in cazul in care toate chestiile de mai sus sunt favorabile).

 

""...stiu ca esti cam mahnit ca un 320d merge cat 325 i ...dar asa e...asa ca numai fi asa artist.."" --Mahnit n-am cum sa fiu,mai degraba AMUZAT!....artist nu sunt,pe proiectul de diploma scrie inginer! :)

 

Spre convingerea ta,te sfatuiesc sa urmaresti un test facut de cei de la MT cu 123D Twin-turbo de 204cp(masina care este mult mai puternica decat a ta,vit. max 238km/h declarata de fabricant fata de 220km/h la 320dA ) Si observa diferenta dintre viteza reala(V-EFF functia BC activata) si acul vitezometrului:

 

http://uk.youtube.com/watch?v=KjRnCvzYjXs&...feature=channel

Link to comment
Share on other sites

e naspa motorul asta de 2mi diesel, nu trage deloc bine, nici softat nici resoftat...e un gunoi de motor :)

eu am facut resoftare la 180cp, si merge ca un fund....atat de naspa, incat m-am dus la curse cu ea sa vad daca pot sa fac si eu o dacie....dar surprinzator, am facut un 323i, un 330d, un 535i E34...asta la capitolul BMW, dar au mai fost si altele :)

Si serios vorbind, nu inteleg de ce este urat de uni cu atata inversunare motorizarea asta :) ...sunt multi care au 316i si 318i si vor sa faca cerculete si burnout-uri, daca de 2.0d este asa un motor naspa, pe astia cu 316 si 318 si chiar si 2.0i ar trebuii sa-i linsam?

Vis-a-vis de viteza maxima care am atins-o a fost 240km/h dupa resoftare, masina este resoftata de ~1 an si pana in prezent nu am avut absolut nici-o problema cu ea, si am facut aprox. 35mi Km.

Link to comment
Share on other sites

domnul inginer citeste mai atent ce scriu si apoi spune ne si noua ca esti inginer si bla bla...am vb de ce mi indicau acele de pe bord nu dupa viteza reala care nici nu se poate masura decat in conditii ideale plus ceva aparatura... sa nu amestecam 123 care are 2 turbine si care da este o masina mai puternica decat a mea (cred ca si decat a ta) dar nu asta e ideea...daca forumul e plin de atatia tantalai si oameni de pe tarla de ce ti coborbi atentia asupra noastra sa te doara capul luminat..??poate am exagerat cu cateva cuvinte nepoptrivite pt care mi cer scuze....ca doar suntem o familie aici !
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost cu a mea remapata cu 250km/h pe ceas (nu stiu cat in realitate) in Italia cu motorina buna de la ei.Cu un 330d E91 am fost cu 260km/h in Germania dar ce-i drept aia ajungea mai repede la 260km/h decat a mea plus ca se vedea ca e limitata viteza din computer.Oricum nu sunt singurul care a mai mers cu un 320d remapat sau nu cu 240-250km/h pe ceas.
Link to comment
Share on other sites

dar surprinzator, am facut un 323i, un 330d, un 535i E34...asta la capitolul BMW, dar au mai fost si altele :)

Eu unul nu cred asa ceva. O masina din lista de mai sus, sau cel mult doua, poate ai facut. Dar pe toate trei :) no way :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...vad ca exista o controversa in legatura cu viteza maxima din cartea masinii... asa ca vin si eu cu o intrebare...

 

acea viteza maxima este viteza maxima care o poate atinge masina? sau e viteza maxima de rulare in conditii de siguranta??? asta insemnand ca se poate si mai mult de atat dar exista un risc mai mare de a se intampla un evenimant nefericit... doamne fereste!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Este viteza maxima constructivĂŁ adicĂŁ viteza maximĂŁ pe care o poate atinge maÂşina fĂŁrĂŁ modificĂŁri.

 

 

asta nu se aplica si in cazul masinilor ce pot depasi viteza inscrisa in talon, dar sunt limitate electronic (la 250km/h de obicei) ex: M5, 55AMG etc

Link to comment
Share on other sites

eu ating cand vreau liniuta de 230km/h, si nu intra limitatorul desi vit din talon e 216, pe gps max 224km/h. asta cu viteza max constructiva va inchipuiti ca in momentul in care o depasiti se dezintegreaza masina <_<? la mine nu s-a intamplat. specific ca nu am chip tuning, e stock
Link to comment
Share on other sites

Off, inca unul care vrea faca M din motor de 2000 diesel..... <_< :) :bashwall:

:unsure: :blink: ....eu cred ca vrea sa faca masina unicata..extra full tuning

LE: masini precum m5, e55amg masinile nemtesti in general sunt limitate...la 250km/h....deoarece exista un fel de "tratat" al producatorilor cu politia germana...prin care s-a reglementat acest lucru...

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Baieti, ajutati-ma cu o decizie....maine seara doresc sa imi chipuiesc masina (318d 2004 116cp e46)si am de ales intre 2 tuneri: primul -dimsport romania, se realizeaza prin flash/remapare...voi avea soft personalizat pe la 155cp. 2. Master Tuner din Iasi prin Unichip - un modul electronic cu mai multe programele prin care iti poti alcatuii cel putin 2 harti preferate ( ceva economic si ceva de forta) - toate testele se fac pe dyno ( am in plus avantajul ca in acel pret pot afla si caii oficiali ai motorului).

Amandoi cer undeva pe la 13mil. Ce sa aleg?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.