Jump to content

E36 full sau e46 chel?


Guest mar33

Ce ati alege ?  

263 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

e46 este mai bun decat e36.

 

e36 este mai bun decat e46 :)

 

Off topic; Eu detin un e36 320i din 97; cu destule dotari si sincer POATE la-s schimba cu un e46 320i cu cel putin aceleasi dotari dar cand ma gandesc la diferenta de pret pe care ar trebui sa o dau pt e46 stau si imi pun o mie de intrebari de ce sa sa o schimb si asa raman la e36 cu toate ca este plin de e36 pe strazi pentru mine masina mea este unica.

 

On topic ; am condus e46 318i care din cate am inteles nu este mare diferenta fata de e46 316i (nu vreau sa jignesc pe nimeni) parerea care mi-am formato o fost, un automobil putin mai nou care te poate duce pe o sectiune de drum din punctul A pana in punctul B in mai multa siguranta asta am simtit eu in comparatie cu e36-le care cand il conduc se simte mult mai sportiv si am sentimentul ca sunt implicat direct in actiune si nu ma refer strict la motorizare este clar o diferenta intre motoarele 320i si 318 i dar am remarcat o diferenta in favoarea e 36 si la tinuta de drum.

 

 

Un vot de la mine pt e36 <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e46 este mai bun decat e36.

In general da.

dar e46 non fl e mai nasol de 10 ori ca e36 din ultimii ani...

Cu ce e mai bun e46 316i? ca are motor de 1900? in loc de 1600?

un e36 cu incalzire in scaune, dublu climatronic digital, scaune sport, eventual piele, harman kardon, 4 airbags, pachet M, il compari cu un e46 chel? de vai de el?

Eu nu.

chel e46 n-are nici clima, nici incalzire in scaune, e vai de el.

Link to comment
Share on other sites

100% E46. Daca era vorba de un e36 320i sau 325i full cu piele trapa nebunii din astea intelegeam contra unui 316i e46 chel .

 

Dar 316i e36 vs 316i e46 ..... dar defapt acel e36 nu prea e full din nici un punct de vedere , nu as sta pe ganduri si as lua e46-le !

Link to comment
Share on other sites

M-a intrebat un prieten si sincer...n-am stiut ce sa-l sfatuiesc. Are de ales intre e36 316 i 1997 full fara asc si fara jante, si un e46 din 1999 316i 1.9 benzina doar cu aer conditionat manual, geamuri electrice fata si jante.Voi ce ati alege? Au cam acelasi pret si arata cam la fel de bine..zice el..eu nu le-am vazut..

 

 

Eu as lua E36-le, dar ti-as recomanda sa iei E46-le.Circuli cu masina in Bucuresti totusi.

Link to comment
Share on other sites

100% E46. Daca era vorba de un e36 320i sau 325i full cu piele trapa nebunii din astea intelegeam contra unui 316i e46 chel .

 

Dar 316i e36 vs 316i e46 ..... dar defapt acel e36 nu prea e full din nici un punct de vedere , nu as sta pe ganduri si as lua e46-le !

 

Cum adica "dar defapt acel e36 nu prea e full din nici un punct de vedere " ??? Ce i-ar mai trebui, jante si eventual airbag laterel.Ma uimesti cand spui ca nu e full..

Link to comment
Share on other sites

e36 este mai bun decat e46 <_<

 

Nu-i adevĂŁrat.

 

Un E36 dotat ºi ÎntreÞinut este mai bun decât un E46 chel ºi neÎntreÞinut Însã Între douã maºini ÎntreÞinute ºi dotate, E46 este mai bun.

 

 

De acord, dar in acelasi timp soselele sunt pline de E36 pe cand pentu un E46 mai este inca loc.

 

Ce imi place la E36- am vazut modele si inca multe cu dublu climatronic si 4 geamuri electrice. Pana acum nu am vazut E46 cu dublu climatronic iar cele cu 4 geamuri electrice sunt doar la dotarile superioare sau motorizari mari 330 destul de rar.

Link to comment
Share on other sites

off:domnu chris55 eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa nu mai vorbesti daca nu deti un bmw! ramai la alfa ta si atat!

nu cred ca afirmatia ta cum ca un 316 e echivalentul unui logan de 90 de cai este de bun augur aici chiar pe forum bmw,si eu am un 316 si sunt foarte multumit de puterea motorului,am ales aceasta motorizare pt simplu fapt ca era primul bmw si nu vroiam sa ma vedeti la pro tv zicand iar Esca "baiat de bani gata sau teribilist"!

 

 

on:eu as alege e 46 pt ca este un model mai nou si zic eu ca nici nu as pierde asa mult la vanzare

 

Pai raporteza si tu kg\cp sa vezi,loganul(1.6 90 cai) are 980 kg iar 316-le 1360kg,e clar ca nu se compara din alte puncte de vedere,vreau doar sa se inteleaga,daca se poate,ideea pe care incerc sa o sustin "sa nu-si ia 316" incerc sa ii fac diverse comparatii reale nu SF-uri,comparatii ce se fac atunci cand vrei sa pui in evidenta o masina mai precis o motorizare si anume kg\cp.

 

si eu am un 316 si sunt foarte multumit de puterea motorului,am ales aceasta motorizare pt simplu fapt ca era primul bmw si nu vroiam sa ma vedeti la pro tv zicand iar Esca "baiat de bani gata sau teribilist"!

 

E clar,inca un post subiectiv ! E normal sa iti "aperi" motorizarea si mentalitatea totodata ce te-a facut sa alegi un 316,macar fi sincer cum a fost user-ul myxage (ceva asa,nu mai retin) care a spus ca nu si-ar mai lua a 2-a oara 316,minim 318.

 

Nu te vedea nimeni la pro tv,daca vrei sa ajungi acolo poti ajunge si cu un logan si cu o dacie de 25 ani,teribilismul e in persoana nu in masina.

 

Bafta

 

ON:Daca luam in calcul toate detaliile,E46 totusi e net superior e36-lui chiar si 316 vs 316: Masina mai noua evident un upgrade de tehnologie ,pret la o eventuala vanzare mai mare aboslut decat la un E36 de care s-a umplut romania (multi pasionati in tara asta) 90% din ele 316 si 318.

Edited by Chris.55
Link to comment
Share on other sites

Pai la preturile lor E36 concureaza cu golf 3 si diferenta e neta intre cele 2 modele asa au aparut "impatimitii" BMW. Pusti care sa stranga 2500-3000 de euro pt un 316-318 sunt.

 

Un amic de-al meu a dat 2800 euro pe golf 3 1.8l dar nu se compara la dotari si performante cu BMW. Fata de modelele concurente la anii respectivi BMW-ul e fruntea!

 

Acum vre-o 6 ani mergeam cu E36 unui prieten mi s-a parut atunci o masina grozava fata de Vectra, Astra, Golf 3, si alte masini ce impanzeau pe atunci tara era distanta de ani lumina.

 

Acum performantele masinilor noi s-au apropiat mult si la dotari si la motorizari. Producatorii premium au fost copiati destul de fidel de marci mai putin prestigioase. Dotarile sunt apropiate la toate marcile.

 

E ceva sa ai un E 36 de 14 ani si sa aiba dublu climatronic si scaune incalzite <_< .

Link to comment
Share on other sites

cum sa aiba atat E36? <_<

Cam atat are E30.. E36 325 are 1330kg, 316 nu are cum sa aiba sub 1250.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...st&id=91330

 

Un amic de-al meu a dat 2800 euro pe golf 3 1.8l dar nu se compara la dotari si performante cu BMW. Fata de modelele concurente la anii respectivi BMW-ul e fruntea!

Golf 4 - 316i - diferenta la capitolul conform... Stau aproape ca sardeaua in scaun. La golf 3 ma gandesc ca e la fel.

A4 - 316i - nu stau ca sardeaua, dar ai o senzatie de disconfort cand intri in A4.

+ ca ambreajul mi se pare najpa la ambele.

Astea sunt ultimele doua masini in care m-am urcat recent, nu au impresionat cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am vazut E46 cu dublu climatronic iar cele cu 4 geamuri electrice sunt doar la dotarile superioare sau motorizari mari 330 destul de rar.

te contrazic ...

eu am E 46 climatronic cu 4 geamuri electrice si nu are dotari superioare sau mari motorizari ... este un 316

 

Pai nu ai dublu climatronic ai, la e36 asa e. geamurile le ai pentru ca ai comandat tu obtiunea asta, ori asa ai cumparato.

 

Eu am 2 geamuri electrice si climatronic, iar la nemti asa gasesti majoritatea bmw-urilor sh.

Link to comment
Share on other sites

cum sa aiba atat E36? <_<

Cam atat are E30.. E36 325 are 1330kg, 316 nu are cum sa aiba sub 1250.

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=56177

 

 

cum sa aiba atat E36? :)

Cam atat are E30.. E36 325 are 1330kg, 316 nu are cum sa aiba sub 1250.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...st&id=91330

 

 

tind sa cred datele din manual, nu de pe carfolio sau taloanele romanesti.

Este din manulul de E36 pt SUA, din cauza asta nu e 316 pt ca nu s-a comercializat acolo, dar ocum nu are cum sa fie diferenta asa mare fata de 318.

post-93-1235557297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

asa am cumparat-o <_<

dar asta nu inseamna ca mai am in plus cine stie ce optiuni ...

 

 

Cu adevarat echipate E 46 sunt o raritate, monitor mare cu navi, instalatia audio karrman(am scris bine?), si pachetul M interior-ext. sunt visele oricarui proprietar de E46 dar visele costa. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai raporteza si tu kg\cp sa vezi,loganul(1.6 90 cai) are 980 kg iar 316-le 1360kg,e clar ca nu se compara din alte puncte de vedere,vreau doar sa se inteleaga,daca se poate,ideea pe care incerc sa o sustin "sa nu-si ia 316" incerc sa ii fac diverse comparatii reale nu SF-uri,comparatii ce se fac atunci cand vrei sa pui in evidenta o masina mai precis o motorizare si anume kg\cp.

 

 

E clar,inca un post subiectiv ! E normal sa iti "aperi" motorizarea si mentalitatea totodata ce te-a facut sa alegi un 316,macar fi sincer cum a fost user-ul myxage (ceva asa,nu mai retin) care a spus ca nu si-ar mai lua a 2-a oara 316,minim 318.

 

Nu te vedea nimeni la pro tv,daca vrei sa ajungi acolo poti ajunge si cu un logan si cu o dacie de 25 ani,teribilismul e in persoana nu in masina.

 

Bafta

 

ON:Daca luam in calcul toate detaliile,E46 totusi e net superior e36-lui chiar si 316 vs 316: Masina mai noua evident un upgrade de tehnologie ,pret la o eventuala vanzare mai mare aboslut decat la un E36 de care s-a umplut romania (multi pasionati in tara asta) 90% din ele 316 si 318.

 

 

 

pai tu crezi ca motoarele bmw se pot compara cu cele de la renault?

eu nu cred

am un prieten cu un locan 1.6 16v si intr-o seara tot ma lua la misto si imi zicea ca nu pot sa ma tin dupa el!

din pacate pt el nu a fost chiar asa!a vazut doar stopurile mele nu si farurile <_<

 

categoric nici eu nu as mai alege urmatorul bmw cu o motorizare asa slaba,dar pt inceput eu zic ca a fost de ajuns!

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.