Jump to content

Normele de poluare la BMW


EugenD

Recommended Posts

Asadar, bad news...RAR-ul a stabilit ca masina este Euro1...asa ca pana nu faceti cerere la RAR sa va stabileasca norma de poluare, nu veti sti niciodata 100% din discutiile de pe forum...asta e clar. Succes.

 

Asta am mai spus-o si eu si o repet: Nimeni nu trebuie sa se bazeze pe ce scrie aici cand vine vorba de a cumpara o masina si de a-i stabili norma de poluare. Doar cererea de la RAR va confirma 100% incadrarea in normele de poluare.

 

 

 

dar asta se intampla dupa ce ai cumparat masina si ai adus-o in Romania. ...

daca aveai posibilitatea sa faci verificarea asta online pe site-ul RAR .. stiai din Germania daca sa o cumperi sau nu .... daca iti permiti taxele sau nu ...

aaa..si ai grija.acum in week end au fost niste prieteni de ai mei sa isi cumpere ceva masini..deja snt foarte putine masini bune la vanzare si cer handleri la bani de nu le este rusine

 

.. cand tu faci verificarea la RAR deja ai cheltuit pe numere 120 e + drumul dus si intors aprox 200 - 300 euro .. si in afara de bani ... timpul pierdut (totusi sunt multe ore de sofat) ..... si stresul .. o fi euro 2 .. sau macar euro 1 ... pls ... doamne ajuta sa nu o scoata astia de la RAR non euro ...

mergi,gasesti masina , faci o copie dupa brief pe care o trimiti unui prieten care va merge la RAR.eventual faci in Germania o rezervare pentru o zi a masinii.daca e zona Nurnberg...atunci e mai usor...acolo sunt o gramada de romani la cumparaturi, deha handleri de masini ii cunosc pe romani.

 

 

si raspunsul de la RAR in cat timp se elibereaza???

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul la RAR il poti primi si in aceeasi zi, depinde de situatie. Si asa chiar telefonic. Asta nu e insa regula. Am verificat la o masina si am primit raspunsul telefonic 1 ora mai tarziu si dupa 2 saptamani am verificat la alta si am primit raspunsul dupa 4 zile.

Oricum, in momentul in care faci rezervare la o masina, poti cere vanzatorului sa-ti dea vin-ul, pentru a verifica masina si stai pe capul rar-ului pana aflii. Asta in cazul in care exista dubii asupra normei de poluare.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat si eu un BMW 316i kat din 1990, cu 73 KW, cod motor 16 4E 1. In Brief-ul german scrie Schlusselnr 01 care corespunde EURO 1 la ei. Are cineva omologare pt. acest cod de motor care sa fie EURO 1? Masina are catalizator si sonda lambda. Interesant e ca acest cod de motor apare si cu 75 KW si fara catalizator....
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cumparat si eu un BMW 316i kat din 1990, cu 73 KW, cod motor 16 4E 1. In Brief-ul german scrie Schlusselnr 01 care corespunde EURO 1 la ei. Are cineva omologare pt. acest cod de motor care sa fie EURO 1? Masina are catalizator si sonda lambda. Interesant e ca acest cod de motor apare si cu 75 KW si fara catalizator....

 

Ce stim sigur este ca 164E1 nu este Euro2. Ramane de vazut daca e Euro 1 sau Non-Euro.

Link to comment
Share on other sites

Ma astept sa fie Euro 1 din moment ce are catalizator si sonda Lambda. Masinile non-euro nu au nici un fel de catalizator. Dar ma tem ca poate sa iasa la raristi nostri non euro. Daca fac testul dinamic si ies gazele pt Euro 2 o sa-l omologheze ca si Euro 2 sau max Euro 1? Stie cineva cum e cu testul asta ?
Link to comment
Share on other sites

Ma astept sa fie Euro 1 din moment ce are catalizator si sonda Lambda. Masinile non-euro nu au nici un fel de catalizator. Dar ma tem ca poate sa iasa la raristi nostri non euro. Daca fac testul dinamic si ies gazele pt Euro 2 o sa-l omologheze ca si Euro 2 sau max Euro 1? Stie cineva cum e cu testul asta ?

daca platesti 600 euro pentru testul dinamic....eu zic ca este deja tot una, mai pui 600 euro la pretul de achizitie al masinii si iesi mai bine asa...parerea mea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am facut prima programare telefonic in data de 31 iulie si m-au programat pe 1 septembrie.dupa aceea , am primit un pont sa fac programarea de pe internet folosind site-ul RAR.am primit programarea la 4 zile de la data trimiterii cererii de pe net.iti da un numar de ordine si cu asta gata

bafta

 

mersi, am incercat, mi-a facut programarea si mai tarziu, prin octombrie.

 

off-topic: m-a oprit politia in germania, si din vorba in vb i-am zis unuia dintre ei cat sunt taxele aici.. a zis ca e fff scump. eu am evitat sa ii explic in ce fel de tara traim.

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am facut prima programare telefonic in data de 31 iulie si m-au programat pe 1 septembrie.dupa aceea , am primit un pont sa fac programarea de pe internet folosind site-ul RAR.am primit programarea la 4 zile de la data trimiterii cererii de pe net.iti da un numar de ordine si cu asta gata

bafta

 

mersi, am incercat, mi-a facut programarea si mai tarziu, prin octombrie.

 

off-topic: m-a oprit politia in germania, si din vorba in vb i-am zis unuia dintre ei cat sunt taxele aici.. a zis ca e fff scump. eu am evitat sa ii explic in ce fel de tara traim.

scuze , nu am vrut sa te dezinformez...la mine a functionat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am si eu un bmw 316 8-91.am facut o cerere de consultanta la rar si mi-au spus ca e noneuro.La bmw mi-au spus ca e euro 1.marti trebuie sa efectuez rar-ul.......oare cum o vor scoate?a mai patit cineva ceva asemanator?sunt tare curios e o diferenta de 900 euro....e ceva....seria de motor e 164e1 si am inteles ca majoritatea le-au scos non euro?mhhh...
Link to comment
Share on other sites

Daca vb de $$$ e bine,... deci sigur ai reusit cu E1????...........superb .....trag toate sforile...ms va tin la curent maine imi verifica si mie cineva cam ce ar fi....

 

dap, am reusit.... numai sa fie in "baza de date" E1..dc primesc raspuns ca e non euro, ma indoiesc ca ar rezolva ceva re$pectul tau :twoup:...nu stiu cine zicea pe forum ca daca "scuturi" bine toba cu un ciocan ceva si o tii cateva minute turata bine ca sa dea afara depunerile ar ajuta la testul ala pe care il fac ei. personal nu am incercat, dar dc e cineva la care a mers, rog sa confirme...

 

o intrebare : eu seria motorului o am 164E1 tu ce ai ?...e scris in stanga cum te uiti la motor...pe o placuta pe caroserie...

164E1 si la mine...dar la rar mi-au spus ca nu e relevant asta. :twoup: .au asteptat raspunsul de la buc...si de acolo, cum am povestit..

Link to comment
Share on other sites

Daca vb de $$$ e bine,... deci sigur ai reusit cu E1????...........superb .....trag toate sforile...ms va tin la curent maine imi verifica si mie cineva cam ce ar fi....

 

dap, am reusit.... numai sa fie in "baza de date" E1..dc primesc raspuns ca e non euro, ma indoiesc ca ar rezolva ceva re$pectul tau :twoup:...nu stiu cine zicea pe forum ca daca "scuturi" bine toba cu un ciocan ceva si o tii cateva minute turata bine ca sa dea afara depunerile ar ajuta la testul ala pe care il fac ei. personal nu am incercat, dar dc e cineva la care a mers, rog sa confirme...

 

o intrebare : eu seria motorului o am 164E1 tu ce ai ?...e scris in stanga cum te uiti la motor...pe o placuta pe caroserie...

164E1 si la mine...dar la rar mi-au spus ca nu e relevant asta. :twoup: .au asteptat raspunsul de la buc...si de acolo, cum am povestit..

eu am fost acuma cu al meu la rar e din 09.92 1.6 si mi-a iesit euro 1 iar taxa am achitat 1470ron

Link to comment
Share on other sites

doamne, deci am citit tot threadul asta.... simteam ca mor pentru oamenii aia care si au luat masini din afara... cu gandul ca iese ba euro1, ba euro2 /.... si cand vad ca le a iesit NON EURO ... Sa innebunesc. Deci daca nu citeam ce scrie pe forumul asta oricine ma putea prostea si asta imi mai lipsea acum sa dai bani pe masina si sa o tii in fata blocului! De asta trebuie intotdeauna sa te documentezi f bine!

Deci... ca o scurta recapitulare....cei care au postat mai mult, pentru masina 318 si/sau 316 (I,IS - sedan, coupe) Ce trebuie verificat inainte sa luam masina sa aibe EURO 2!!! Si an si tot... serie,..... si orice detaliu ca sa fie euro2...... CA NISTE CONCLUZII SA ZICEM.....

Inca o data imi pare rau pentru cei care au dat gres :twoup: Chiar nu as vrea sa ne simtim cum se simt cei care au de platit dulbu masinii pentru o taxa care e stabilita de nu stiu cine..... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

doamne, deci am citit tot threadul asta.... simteam ca mor pentru oamenii aia care si au luat masini din afara... cu gandul ca iese ba euro1, ba euro2 /.... si cand vad ca le a iesit NON EURO ... Sa innebunesc. Deci daca nu citeam ce scrie pe forumul asta oricine ma putea prostea si asta imi mai lipsea acum sa dai bani pe masina si sa o tii in fata blocului! De asta trebuie intotdeauna sa te documentezi f bine!

Deci... ca o scurta recapitulare....cei care au postat mai mult, pentru masina 318 si/sau 316 (I,IS - sedan, coupe) Ce trebuie verificat inainte sa luam masina sa aibe EURO 2!!! Si an si tot... serie,..... si orice detaliu ca sa fie euro2...... CA NISTE CONCLUZII SA ZICEM.....

Inca o data imi pare rau pentru cei care au dat gres :twoup: Chiar nu as vrea sa ne simtim cum se simt cei care au de platit dulbu masinii pentru o taxa care e stabilita de nu stiu cine..... :twoup:

 

pe scurt, trebuie sa faci cererea aceea de cosultanta la rar, impreuna cu copii clare dupa acte, prin care ei iti spun ce norma are. pe cerere scrii datele din acte, inclusiv nr acela din interiorul aripii, care nu se gaseste in acte. ceva de reper nu prea am vazut sa existe un anumit an, sau anumite coduri care sa iasa mereu euro2. cand mergi la rar, cererea cica e in jur de 30 de ron, dar adevaru e o sa-ti fie cam 60, asta asa pe langa.

e o faza cam complicata, dar e singura modalitate prin care stii ca masina are 100% euro2, conform rar.

poate mai vine cineva si cu alte idei.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate am citit pe acest topic s-a vb mai mult despre e36....ce am inteles ca dupa 94 au sigur euro2, iar 92-93, poate sa iasa non-euro,euro1 sau chiar euro2.Ciudat....pt ca te duci in Germania si nu stii ce iei,mai ales pt ca pe brief apare data primei inmatriculari....Iar cum am citit intr-o postare,ca trimiti o copie dupa brief in ro sa mearga la rar sa vada ce euro e....cine aduce masini din Germania stie ca acest lucru e imposibil....Nimeni nu sta dupa tine,asa repede se vand e36-le in germania dupa noua noastra taxa,de nu sta nimeni sa te astepte nici 30 min sa te hotarasti,pt ca vine altu hotarat,da banu' si ai ramas cu ochii in soare. Am fost recent in Germania sa aduc un bmw 318 din 93....la comanda, si va zic, acum apare anuntul pe site-urile lor(mobile.de sau autoscout24.de) si daca e la pret bun, in maxim 30 min masina e vanduta.Sunt curios ce euro va avea in ro....pe brief scria e2,la norma de poluare.A fost primul bmw,dar am fost foarte incantat,daca pana acum eram anti-bmw,fiind fan vw si audi.....acum ideile mele s-au schimbat total, si daca un e36 e asa, cum va fi un e46!

 

Asa, am observat ca e46 a aparut din 98. Este euro3 sau euro2? Din ce an e46-le pe benzina(316,318), este euro3?

 

Si inca o intrebare,chair daca nu prea are leg cu topicul, ce capacitate au e46-le? 316, nu e 1.6? am vazut ca e 1.9!?! Atunci 318-le,cat e? Sper ca o sa ma ajutati, pt ca vreau sa plec sa-mi aduc un e46 si vreau sa pelc informat!

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate Chirurgu, toata lumea vrea sa plece informat sa nu ne trezim cu surprize aici :twoup:. Ar fi pacat sa aduci masina, esti super incantat de ea si ... iese un euro1 sau non euro doamne fereste!

Baieti pentru un 318IS ce ar trebui sa scrie sa fie euro2? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E 46 este euro 3 de cand a aparut(1998)... cel putin motorizarile care ma intereseaza pe mine, adica max 320i. Despre 323i si 328i nu stiu nimic.

316i a existat cu 2 motoare: cel de 1600 cmc(105 cp), monatat pe masina din 98 pana in 2001, e euro 3; si cel de 1900 cmc (115) din 2001 pana in 20??, care e euro 4

 

318i la fel, a avut 2 motorizari: de 1900 cmc (118 cp) din 98 in 2001(euro 3) si cel de 2000 cmc(143 cp) din 2001 pana in 20?? (euro 4)

 

Deci practic din 98-2001 sunt euro 3 si din 2002 euro 4...

 

Daca stie cineva despre motorizarile e46 euro 2 sau e46 dupa 2002 cu euro 3 sper sa posteze aici sa aflam si noi.

 

spor

Edited by Radu Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.