Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Pai in primul rand difera indicele de vascozitate la cald cu plus pt 5w40, alta factor de diferntiere este ca 5w30 are punct de "inghet" putin mai bun ca 5w40(la noi in tara nu cred ca e un mare avantaj). Pe langa toate astea mai sunt si alte diferente de compozitie de la un producator la altul.
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand difera indicele de vascozitate la cald cu plus pt 5w40, alta factor de diferntiere este ca 5w30 are punct de "inghet" putin mai bun ca 5w40(la noi in tara nu cred ca e un mare avantaj). Pe langa toate astea mai sunt si alte diferente de compozitie de la un producator la altul.

 

deci oricum ulei bmw ii bag...dar vreau sa stiu care ar fii mai bun....pt ca am un stil de condus sportiv...si care ar fii mai recomandat pt un astfel de stil:)

Link to comment
Share on other sites

Pentru benzinare se preteaza mai bine uleiurile cu specificatia Longlife 01, acestea avand un TBN destul de bun in jurul valorii de 9 - 10.

Poti folosi si Castrol Edge Sport 0W40 daca nu intentionezi sa-l tii mult timp in motor. Uleiurile LL04 is mai putin aditivate fata de cele LL01 pentru ca au fost dezvoltate in special pentru motoarele diesel cu filtru de particule. TBN ~ 6 - 7.

 

un link despre tbn

 

Ce nu inteleg este, ca daca nu e bun cum spui de ce il recomanda pe site la Castrol?

Poti sa-mi spui ce se intampla daca il pun pe asta, se strica ceva? De tinut,l-as tine intre 10k-15k km.

Link to comment
Share on other sites

Mai sus am zis ca se preteaza mai bine LL01, nu am zis ca nu e bun deloc LL04 pentru benzinare.

Pe site sunt recomandate toate tipurile de ulei care pot fi folosite la motorul respectiv. Dar esti de acord ca nu e tot una care dintre astea le folosesti, poate pt unii da! :)

Idea e sa pui un ulei cat mai bine aditivat mai ales daca vrei sa-l tii o perioada mai indelungata in motor. Iar dintre LL04 si LL01, asta ultimul e mai bine dotat.

 

Am mai gasit ceva http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...products_id=132

Cred ca si asta e bun.

Despre filtrele UFI ce stiti,sunt bune?

Dupa specificatiile pe care le are, uleiul acela ar trebui sa fie foarte bun.

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Idea e sa pui un ulei cat mai bine aditivat mai ales daca vrei sa-l tii o perioada mai indelungata in motor. Iar dintre LL04 si LL01, asta ultimul e mai bine dotat.

 

 

Cum ne putem da seama care este mai aditivat, scrie undeva chestia asta? :)

Link to comment
Share on other sites

Te uiti la indicele TBN din fisa technica a uleiului respectiv.

Spre exemplu -> Castrol

 

Pai ma uit, dar cred ca ma uit degeaba. :)

Care sunt limitele minime si maxime?Eu nu cred ca dupa indicele respectiv iti poti sa seama de calitatea uleiului respectiv, despre pachetul de aditivi care a fost folosit. :)

Link to comment
Share on other sites

La ultimul schimb de ulei, se pare ca nu am fost eu suficient de clar si m-am ales cu urmatorul ulei: ADDINOL SUPER POWER MV0537 SAE 5W-30.

 

 

 

Trecand peste faptul ca nu am auzit de el a si fost ceva mai scump decat Castol sau decat cel OE.

In specificatii apare ca este approved BMW LL-01, insa am mai auzit pareri cum ca LL-01 este mai potrivit pentru benzinare decat pentru diesel.

 

Ce parere aveti despre uleiul asta? Ar trebui sa il schimb sau sa merg cu el asa pana la urmatorul schimb?

Link to comment
Share on other sites

Te uiti la indicele TBN din fisa technica a uleiului respectiv.

Spre exemplu -> Castrol

 

unde vad si eu indicele la ulei recomandat de bmw pt motorul meu?

Nu cred ca exista o astfel de recomandare din partea BMW..

 

Pai ma uit, dar cred ca ma uit degeaba. :)

Care sunt limitele minime si maxime?Eu nu cred ca dupa indicele respectiv iti poti sa seama de calitatea uleiului respectiv, despre pachetul de aditivi care a fost folosit. :)

Mai documenteaza-te un pic si din alte surse :twoup: http://en.wikipedia.org/wiki/Total_Base_Number

 

Ce parere aveti despre uleiul asta? Ar trebui sa il schimb sau sa merg cu el asa pana la urmatorul schimb?

Eu zic ca poti merge linistit cu ea pana la urmatorul schimb, n-are cum sa-ti afecteze in mod negativ motorul.

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Tu vorbesti despre TBN, in timp ce monique spune bine ce spune:

 

 

Eu nu cred ca dupa indicele respectiv iti poti sa seama ..... despre pachetul de aditivi care a fost folosit. :)

 

 

Amandoi aveti dreptate!

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

da ... l-am luat de pe uleiuri.ro ... am luat un bax de 6 bidoane de gate un galon ( ~ 1L ) (pe cutie scrie ca nu sunt facute pentru vanzare in afara americii) ... trebuie sa-l pun la 320d e46 (TU) sa vad daca face diferenta ... inainte avea 5W-30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.