Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

dilema asta cu uleiul e interminabila

Teoretic orice ulei care respecta specificatiile producatorului masinii, si cele specifice e ok.. gen

  • API SL/CF,
  • ACEA A3-04/B4-04
  • etc etc plus cele specifice BMW LL01, 02, 04 sic are or mai fi ar trebui sa fie ok, indiferent ca e castrol, BMW, liqui molly etc..
  • Practic, statistic vorbind ai o sansa din 3 sa cumperi ulei contrafacut, adica poate fi castrol dar sa nu fie SL care e calitate superioara si sa fie SM, si ei sa il vanda ca SL, sau in bidon in loc de castrol sa fie altceva, o firma oarecare
  • Garantia data de un magazin e relativa si aia, cu toata bunacredinta vanzatorului, pana la urma certificatul ala de la importator e doar o bucata de hartie scoasa la imprimanta, doar nu are el in magazin laborator de testare, iar cand producatorul insusi inseala clientul deliberat, practic nu ai cum sa te pazesti.

Asa ca nu iti ramane decat sa citesti manualul sa vezi ce specificatii la ulei iti trebuie, si sa alegi o marca si un furnizor care ti se pare tie mai de incredere.. cam asta e pe scurt.

Eu sunt convis ca nu sunt diverente semnificative intre ulei OEM BMW, Castrol, Motul etc.. toate sunt ok daca le iei conform specficatiilor si in bidon e fix ce scrie pe el, dar problema e alta.. e in bidonul ala ce scrie pe el.. ?

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

bmw sigur este contrafacut, dar cred ca daca il cumperi din reprezentata e original.

cel mai sigur este sa mergi pe un ulei, mai "normal" nu ca cei din clasa superioara. ceva nemtesc sa nu fie asa renumit.

valvoline din cate stiu este fabricat in UK.

 

 

Mda...De ce esti tu asa sigur ca BMW e contrafacut? Pe el scrie made in Germany iar prospectul este in 20 de limbi. Pe Castrol scrie made in UE(ceea ce inseamna ca poate fi facut prin stiu eu ce tara care poate nu respecta in tocmai normele impuse de neamt), iar prospectul din cate imi amintesc(sper sa nu gresesc) este in limbile din Europa de Est.

 

Acum asta este doar o parere. Ideea de baza ramane aceeasi: ma documentez si eu pe unde pot pentru a alege solutia ce mai buna pentru motor.

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu eu e ca un rulaj mare de km trage dupa sine un ulei mai gros....

0w mi se pare ca si apa...la un rulaj peste 150.000km...si de unde si intrebarea de ce consuma?

eu merg pe 5W,as prefera al 2 lea indice sa fie w50...dar ma multumesc si cu w40...

imi pun intrebari la cum s ar comporta un 5w 30 in 320d la 160.000km

as fi recunoscator de eventualele raspunsuri al unor membrii care chiar au incercat uleiul asta...cu parerea imi pot da si eu :twoup:

Eu am un E46 320D, 2004 si ii pun BMW QUALITY LONGLIFE-04 SAE 5 W 30 . Il schimb pe la 25000KM si intre schimburi completez max 1 litru. Masina mananca nori! Sunt foarte multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

Ai innebunit? E acelasi ulei chiar daca e dublu la pret. Original NU EXISTA! BMW nu fabrica ulei, e alta firma care fabrica pentru ei , BMW AG sau ceva de genul, asta daca o fi asa cum scrie pe cutie.

 

Pentru bmw , Castrol face uleiul.

 

BMW AG = BMW SA

 

AG = AktienGesellschaft ,...adica societate pe actiuni, cum ar fi la noi ,DACIA SA,

 

 

Deci BMW AG ,.....nu fabrica ulei,............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sunt nou posesor de BMW si nou pe forum, am achizitionat masina second hand si as dori sa schimb uleiul (si alte consumabile, dar nu cred ca pot sa intreb aici), si nu stiu de care trebuie sa pun. Masina este: 318D 105kw/143cp E91 N47.
Link to comment
Share on other sites

Mama da ce saritori sunt BMW-istii, desi am postat intrebare pe inca un topic, nici un raspuns....

Iar de vanzatorii de pe forum iti arunca repede doua cuvinte desi vrei sa le faci o comanda de aproape 1000 lei.

 

 

nu intelg ce nu ti-am raspuns

ti-am recomadat uleiul 5W30 LL04 ; dupa care mi-ai cerut pret la 0w40 LL04

ti-am raspuns cu pret si la acel post

ambele sunt ok pentru ca au norma LL04 tu avnd filtru de particule la masina

la fel de bine poti folosi orice alt ulei care are norma LL04

 

daca esti nemultumit de raspunsurile mele; poti cere informatii/cumpara de oriunde altundeva

singurul pe care ti-l recomand de aici de pe forum este groza dan ( ai aici link cate anuntul lui http://www.bmwclub.ro/forums/topic/28055-vand-piese-noi-piese-caroserie-ulei-original-bmwcastrol-motul-filtre-mann-la-preturi-speciale/page__view__findpost__p__367570 )

Edited by claudiuBWR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu intelg ce nu ti-am raspuns

ti-am recomadat uleiul 5W30 LL04 ; dupa care mi-ai cerut pret la 0w40 LL04

ti-am raspuns cu pret si la acel post

ambele sunt ok pentru ca au norma LL04 tu avnd filtru de particule la masina

la fel de bine poti folosi orice alt ulei care are norma LL04

 

daca esti nemultumit de raspunsurile mele; poti cere informatii/cumpara de oriunde altundeva

singurul pe care ti-l recomand de aici de pe forum este groza dan ( ai aici link cate anuntul lui http://www.bmwclub.ro/forums/topic/28055-vand-piese-noi-piese-caroserie-ulei-original-bmwcastrol-motul-filtre-mann-la-preturi-speciale/page__view__findpost__p__367570 )

Imi cer scuze, dar habar nu am de BMW, eu conducand pana acum un Logan cu jumatate din cai decedati, si activez pe un forum de pariuri, care, are trafic mult mai mare, si ti se raspunde aproape instantaneu, eu trebuia sa cer mai multe lamuriri, dar am zis sa nu deranjez, singurul lucru care m-a deranjat a fost lipsa unui raspuns in doua topic-uri de ulei, unde am postat intrebarea, si nu a raspus nici naiba, dezi erau o gramada de utilizatori online.

O sa revin maine dupa programare, cu lista completa.

Multumesc, si imi cer scuze inca odata.

Link to comment
Share on other sites

O varianta sigura si buna ar fi Rheinol , care chiar e facut la nemti si unul din cele mai recunoscute uleiuri, ca ei numai asta fac. De Mobil,Castrol sau BMW m-am cam lamurit(cele vandute pe la noi si mai ieftine),sunt facute pe la turci asa ca...destul de nesigura calitatea. Si mai nasol e ca au aceleasi etichete ,atat cele facute in Turcia cat si cele pe care scrie made in Germany (BMW de ex.). Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Chiar am vorbit sapt trecuta cu un prieten de la un magazin de piese auto si tocmai astepta un transport de ulei BMW si Mobil din Turcia(Izmir). Am trecut azi pe acolo sa le vad si au exact aceleasi etichete ca cele din suprmarketuri de ex. N-au nici timbru.

 

Probabil ca ati observat cei care ati mai luat ulei BMW , ca n-au timbru aplicat.

Link to comment
Share on other sites

Corect.

Totusi as intelege sa-l tii 30k km in motor pentru o perioada scurta de timp (luni de zile) in cazul unei masini de firma care face zilnic drumuri de autostrada in "tarile mai dezvoltate" din UE.

Dar la noi, ca sa-l tii cativa ani de zile in motor pana faci 30k km , mi se pare o prostie mare de tot. Rezultatul - smoala in motor, asta reiese...iar restul se deduce.

Link to comment
Share on other sites

Eu acum am pus ulei oem, dar pe viitor voi trece inapoi la 5W40

Pana de craciun trec si eu la ulei nemtesc 100% , Rheinol DXM full sintetic 5w-40.

Sper sa-si faca treaba mult mai bine si sa scap de toate trepidatiile,zgomotele ciudate cauzate de turcismele astea de BMW,Castrol,Mobil s.a.

 

Bine,oricum s-au mai ameliorat zgomotele dupa ce am pus aditiv Metabond in ulei dar tot vreau sa scap de bmw 5w-30.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Pana de craciun trec si eu la ulei nemtesc 100% , Rheinol DXM full sintetic 5w-40.

Sper sa-si faca treaba mult mai bine si sa scap de toate trepidatiile,zgomotele ciudate cauzate de turcismele astea de BMW,Castrol,Mobil s.a.

 

Bine,oricum s-au mai ameliorat zgomotele dupa ce am pus aditiv Metabond in ulei dar tot vreau sa scap de bmw 5w-30.

 

M-apropii si eu imediat de schimb ( 10k km )

Ma orientasem si eu dupa uleiul acesta de la Rheinol, am auzit numai lucruri bune.

Am gasit un site: http://www.neorom.ro/uleiuri.php?id=5 ( importatori directi )

 

Acuma, am dubii din ce vad la ei pe site:

 

Rheinol Primus LLX 5W30 sau Rheinol Primus DX 5W30

 

Ai vreo idee sa ma decid intre ele ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.