Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

M-apropii si eu imediat de schimb ( 10k km )

Ma orientasem si eu dupa uleiul acesta de la Rheinol, am auzit numai lucruri bune.

Am gasit un site: http://www.neorom.ro/uleiuri.php?id=5 ( importatori directi )

 

Acuma, am dubii din ce vad la ei pe site:

 

Rheinol Primus LLX 5W30 sau Rheinol Primus DX 5W30

 

Ai vreo idee sa ma decid intre ele ?

 

 

poate uleiurile sunt ok, dar cine le-a scris textele a uitat putin gramatica:

 

 

citat: "In concluzie putem spune ca uleiurile sintetice sunt mai superioare celor minerale."

 

 

Superior este un adjectiv fara grad de comparatie....

Link to comment
Share on other sites

La o cautare rapida pe google cu termenii: Primus DX 5W30 datasheet (sau orice alta marca sau tip de ulei) gasim fisa tehnica:

 

http://www.swdrheinol.com/WEBCOMpro/module/download.php?download_index=1AECQcLV.pdf&download_start=1

 

Dupa ce ai fisele tehnice de la uleiurile vizate poti vedea exact ce aprobari au si daca se preteaza la aplicatia ta.

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor.Am o nelamurire.Am un e90 diesel,2006 cu filtru particule.Acum 2 ani am schimbat la reprezentanta BanatCar uleiul si restul filtrelor.Aveam 139 mii km si mi-au recomandat bmw LL 5w30.Acum am 155 mii km si mi-au recomandat bmw LL 5w40.Mentionez ca intre schimburi nu am complectat deloc deoarece era nivelul la maxim.Sunt nedumerit de ce imi recomanda 5w40?Oare nu dauneaza filtrului de particule ce imi recomanda reprezentanta bmw?
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor.Am o nelamurire.Am un e90 diesel,2006 cu filtru particule.Acum 2 ani am schimbat la reprezentanta BanatCar uleiul si restul filtrelor.Aveam 139 mii km si mi-au recomandat bmw LL 5w30.Acum am 155 mii km si mi-au recomandat bmw LL 5w40.Mentionez ca intre schimburi nu am complectat deloc deoarece era nivelul la maxim.Sunt nedumerit de ce imi recomanda 5w40?Eu as ramane la 5w30 deoarece motorul nu papa ulei.
Link to comment
Share on other sites

Sunt nedumerit de ce imi recomanda 5w40?Oare nu dauneaza filtrului de particule ce imi recomanda reprezentanta bmw?

Nu are absolut nici o legatura cu DPF.

Si uleiul 5W-40 e foarte bun pentru motoare >100k km si sub 100k km.

Iti recomand uleiul Rheinol DMX 5W-40(fabricat in Germania). In comparatie cu uleiul BMW care e fabricat in Turcia in mare parte.

 

Nu spun ca nu e bun si uleiul BMW. Eu am folosit 5w-30 si e ok. Doar ca zgomotele sunt mai accentuate in special la rece. In rest nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa stiu exact daca pentru un 320d nfl an 1999, cu peste 300.000 de km este bun uleiul Castrol MAGNATEC sau

EDGE 5w-40. Mecanicul zicea ca EDGE~ul este facut pentru motoarele cu pompe diuze gen VW,Seat,Skoda modele mai noi...

Uleiul este adus de el personal din Germania, cu etichetele fata verso doar in lb germana, deci cam slabe sansele sa fie un ulei mai slab calitativ.

Eu i`am zis ca as vrea sa bag in el EDGE`ul, el zicand ca nu ar avea nimic. Ideea e ca el a zis de vreo 3 ori ca sa`i bag Magnatec iar eu sunt in dubii. Deci care ar fi mai bun ?

Link to comment
Share on other sites

vreau sa stiu exact daca pentru un 320d nfl an 1999, cu peste 300.000 de km este bun uleiul Castrol MAGNATEC sau

EDGE 5w-40. Mecanicul zicea ca EDGE~ul este facut pentru motoarele cu pompe diuze gen VW,Seat,Skoda modele mai noi...

Uleiul este adus de el personal din Germania, cu etichetele fata verso doar in lb germana, deci cam slabe sansele sa fie un ulei mai slab calitativ.

Eu i`am zis ca as vrea sa bag in el EDGE`ul, el zicand ca nu ar avea nimic. Ideea e ca el a zis de vreo 3 ori ca sa`i bag Magnatec iar eu sunt in dubii. Deci care ar fi mai bun ?

 

poti baga si castrol edge

Link to comment
Share on other sites

Edge exista si in varianta pt benzina. Edge este gama de varf de la Castrol. O recomand oricand inaintea Magnatec daca se vrea a se merge pe ce e mai bun.

 

 

De acord sunt si eu. Deci rau nu are cum sa`i faca, chiar daca masina este cu pompa injectie.

Link to comment
Share on other sites

In cartea de la 320d E46 NFL, la ulei scrie ca se poate folosi, "any LL04 oils".

Trebuie uitat sa aiba si standardul asta pe cutie, Bmw LL04.

Eu am folosit castrol 5w40 si de 6000 km nu am completat deloc. A ramas la fel uleiul.

Am vreo 6l de ulei BMW 0w30 pentru urmatorul schimb, sper sa fie bun.

Link to comment
Share on other sites

Cu totii stim ca litera M vine dupa L dar... Poti sa detaliezi? Din ce puncte de vedere e "superior"? Ce intelegi prin "superior"?

 

Edge exista si in varianta pt benzina. Edge este gama de varf de la Castrol. O recomand oricand inaintea Magnatec daca se vrea a se merge pe ce e mai bun.

sau castrol edge fst 0w40

post-48499-0-89200400-1355269385_thumb.jpg

post-48499-0-70792800-1355269721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

de ce uleiul bmw ll-01 0w30 este mai scump decat bmw 5w30 ll-04?

 

 

ca nu este cerere

valabil si pentru 0w40

 

98,01,04 stiu ca sunt anii de fabricatie al motoarelor

 

 

tare rau :lol2:

 

care este diferenta sau mai exact ce inseamna,

BMW-longlife-01 : longlife 04 si longlife-98

 

am observat ca difera specificatiile. pe diferite tipuri de ulei.

 

 

sunt niste norme care le indeplinesc uleiurile respective

de exemplu LL04 contine mult mai putin sulf ( aproape 0 ) care afecteaza filtrele de particule

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.