Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

am facut azi revizia la masina si in loc de Castrol i-a pus ulei BMW (desi am specificat clar ca vreau Castrol)... si nu sunt prea incantat <_< ... sa-l las pe acesta sau sa-l schimb iar si sa pun Castrol?

 

 

Din cate stiu eu uleiul ala e Castrol. BMW nu produce uleiuri. E un produs OEM facut de Castrol pentru BMW.

La fel se intampla si cu alte piese gen filtre, placute, etc.

Link to comment
Share on other sites

am facut azi revizia la masina si in loc de Castrol i-a pus ulei BMW (desi am specificat clar ca vreau Castrol)... si nu sunt prea incantat

 

Mai exact? Se intampla ceva anume, simti ceva deosebit?

Link to comment
Share on other sites

buna tuturor ...si eu mi am schimbat iar uleiul,intr o luna am bagat vreo 17 mii <_< cum am scris mai sus folosesc mobile 5w-40 si 0w-40

am uitat sa cumpar ulei dincolo insa am mai avut 2 litri din 0-40 si 3litri din5-40 si ;leam combinat asa bineinteles aditivul bardahl full metal l am pus iar

nu prea conteaza zic eu amandoua sunt full sintetic ...

asta am scris o numai asa pt unii care chiar sunt stresati cum am fost si eu de altfel pt schimbul de ulei ...nu conteaza tipul ca e mobile elf castrol in general nume bune,cat timp este 5-40 sau de care foloseste fiec ... toate sunt bune e doar reclama,de exemplu castrol are contract cu bmw normal ca bmw o sa recomande castrol...renault cu elf ,samd

Link to comment
Share on other sites

salut , eu am un 320i din 92 ( m50b206s1 motorul ) cu 117 mii km (teoretic) si as vrea sa ii fac schimbul de uleiul si tot citind pe forum am intrat mai rau in ceata , dar totusi vreau si eu sa imi recomandati un ulei bun, "allseason"..

Data trecuta am bagat mobil 1 , 5w30 si toata lumea mi-a sarit in cap ca e prea subtire,asa ca nu mai stiu ce sa cred. De regula eu schimb cam de 2 ori pe an uleiul dar neregulat (nu vara si iarna, ci pur si simplu cand fac 10mii km)

 

Ce parere aveti sa merg pe 5w30 de la Mobil 1 in continuare sau imi recomandati altceva?

Link to comment
Share on other sites

buna tuturor ...si eu mi am schimbat iar uleiul,intr o luna am bagat vreo 17 mii <_< cum am scris mai sus folosesc mobile 5w-40 si 0w-40

am uitat sa cumpar ulei dincolo insa am mai avut 2 litri din 0-40 si 3litri din5-40 si ;leam combinat asa bineinteles aditivul bardahl full metal l am pus iar

nu prea conteaza zic eu amandoua sunt full sintetic ...

asta am scris o numai asa pt unii care chiar sunt stresati cum am fost si eu de altfel pt schimbul de ulei ...nu conteaza tipul ca e mobile elf castrol in general nume bune,cat timp este 5-40 sau de care foloseste fiec ... toate sunt bune e doar reclama,de exemplu castrol are contract cu bmw normal ca bmw o sa recomande castrol...renault cu elf ,samd

 

si ce a iesit 2,5W40? uleiurile de obicei nu se amesteca, iar BMW nu recomanda folosirea nici unui "innobilator" odata ce folosesti uleiuri recomandate si acceptate.

Bardahl fullmetal asta e chestia aia care se ridica deasupra duralube si metabond si care reduce si noxele...asa-i?

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc mobil1 5-30, aprobat bmw ll 04, la castrol nu am gasit 5-30, gasesc ulei bmw 5-30 dar nu castrol. am intrebat la ab si mi-au spus ca 0-40 si 5-30 pt motorul meu, m-am interesat si am descoperit ca mobil 1 este mai adaptat la bmw decat castrol. oricum mobil 1 folosesc de ceva vreme si nu cred ca e gresit, schimb cam la 15000 km cu o pierdere de 2-300 ml intre schimburi
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc mobil1 5-30, aprobat bmw ll 04, la castrol nu am gasit 5-30, gasesc ulei bmw 5-30 dar nu castrol. am intrebat la ab si mi-au spus ca 0-40 si 5-30 pt motorul meu, m-am interesat si am descoperit ca mobil 1 este mai adaptat la bmw decat castrol. oricum mobil 1 folosesc de ceva vreme si nu cred ca e gresit, schimb cam la 15000 km cu o pierdere de 2-300 ml intre schimburi

 

ce motor ai?

Link to comment
Share on other sites

da cam 2,5-40:))))) ...normal ca nue recomandat amestecul doamne fereste asta am facuto eu asa ca nu am avut ce face poate careva de pe forum o sa combine un ulei sintetit cu unul mineral si ma va cauta acasa pe urma <_<) ....nu stiu dak bardahl full metal e mai bun decat dura lube nu am folosit niciodata,asta a costat 41de euro cel mai scump de altfel de la bardahl si e foarte bun il recomand
Link to comment
Share on other sites

da cam 2,5-40:))))) ...normal ca nue recomandat amestecul doamne fereste asta am facuto eu asa ca nu am avut ce face poate careva de pe forum o sa combine un ulei sintetit cu unul mineral si ma va cauta acasa pe urma <_< ) ....nu stiu dak bardahl full metal e mai bun decat dura lube nu am folosit niciodata,asta a costat 41de euro cel mai scump de altfel de la bardahl si e foarte bun il recomand

 

Ce ai observat diferit folosind bardahl?

Link to comment
Share on other sites

Chiar vreau sa-l folosesc sigur la un motor vechi pe care vreau sa-l fac sa renasca asemeni pasarii aleia din mitologie...

Chestia este ca a fost innobilat prior cu m******d si nu stiu daca nu cumva intra in reactie..

Link to comment
Share on other sites

Chiar vreau sa-l folosesc sigur la un motor vechi pe care vreau sa-l fac sa renasca asemeni pasarii aleia din mitologie...

Chestia este ca a fost innobilat prior cu m******d si nu stiu daca nu cumva intra in reactie..

 

 

Poti sa il folosesti fara probleme.Metabond-ul innobileaza metalul si gata, nu mai reactioneaza cu nimeni dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat bolovanul de pe cord...Deja am comandat pe ebay...Sa vezi ce figura va face vanzatorul de la magazinul de piese din cartier cand voi anula comanda de cuzineti....Habar n-are "ce l-a lovit" fiindca o sa spun si altora...Am salvat tacheti, ax cu came...se vor acoperi cu un strat metalic?..esti sigur? presupun ca se va suprapune asemeni cositorului pe lingurile din vechime peste m******d si DL...

Wow...Toate miracolele intr-unul...Acu ii inteleg p'aia cu detergentii...3 in 1...Si stai sa vezi ce o sa apara.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Salutare ..Sunt incepator pe masina ..vreau sa schimb uleiul ca nu a mai fost schimbat de 22 de mii iar masina are 42 de mii km.. am un 318 D 2006 E90 .. ce ulei recomandati ? stiu ca castrol dar de care ca sa stiu ce sa spun la service.. multumesc mult.
Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat bolovanul de pe cord...Deja am comandat pe ebay...Sa vezi ce figura va face vanzatorul de la magazinul de piese din cartier cand voi anula comanda de cuzineti....Habar n-are "ce l-a lovit" fiindca o sa spun si altora...Am salvat tacheti, ax cu came...se vor acoperi cu un strat metalic?..esti sigur? presupun ca se va suprapune asemeni cositorului pe lingurile din vechime peste m******d si DL...

 

 

Pai cum sa dai banii pe tacheti, ax,...? <_<

La temperatura mare metalul se depune unde exista uzura, in felul asta motorul recapata valorile initiale de compresie si schimbarea cuzinetilor, tachetilor,...devine inutila.

Bineinteles, cel mai indicat este ca acest produs sa se foloseasca cand motorul este nou, atunci durata de viata i se va dubla.

Dupa cum se stie ciptuning-ul creste intr-o anumita masura uzura motorului.Sa zicem ca ii scurteaza motorului viata la 1/2(este doar un exemplu).

Deoarece prin folosirea aditivului viata motorului se dubleaza, inseamna ca aditiv+ciptuning este solutia pentru ca motorul sa aiba o putere mai mare si in acelasi timp uzura sa nu il afecteze.

 

Salutare ..Sunt incepator pe masina ..vreau sa schimb uleiul ca nu a mai fost schimbat de 22 de mii iar masina are 42 de mii km.. am un 318 D 2006 E90 .. ce ulei recomandati ? stiu ca castrol dar de care ca sa stiu ce sa spun la service.. multumesc mult.

 

Castrol SLX LL04 0W30.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat bolovanul de pe cord...Deja am comandat pe ebay...Sa vezi ce figura va face vanzatorul de la magazinul de piese din cartier cand voi anula comanda de cuzineti....Habar n-are "ce l-a lovit" fiindca o sa spun si altora...Am salvat tacheti, ax cu came...se vor acoperi cu un strat metalic?..esti sigur? presupun ca se va suprapune asemeni cositorului pe lingurile din vechime peste m******d si DL...

 

 

Pai cum sa dai banii pe tacheti, ax,...? <_<

La temperatura mare metalul se depune unde exista uzura, in felul asta motorul recapata valorile initiale de compresie si schimbarea cuzinetilor, tachetilor,...devine inutila.

Bineinteles, cel mai indicat este ca acest produs sa se foloseasca cand motorul este nou, atunci durata de viata i se va dubla.

Dupa cum se stie ciptuning-ul creste intr-o anumita masura uzura motorului.Sa zicem ca ii scurteaza motorului viata la 1/2(este doar un exemplu).

Deoarece prin folosirea aditivului viata motorului se dubleaza, inseamna ca aditiv+ciptuning este solutia pentru ca motorul sa aiba o putere mai mare si in acelasi timp uzura sa nu il afecteze.

 

Salutare ..Sunt incepator pe masina ..vreau sa schimb uleiul ca nu a mai fost schimbat de 22 de mii iar masina are 42 de mii km.. am un 318 D 2006 E90 .. ce ulei recomandati ? stiu ca castrol dar de care ca sa stiu ce sa spun la service.. multumesc mult.

 

Castrol SLX LL04 0W30.

 

ms bavaria. trebuie o comada speciala pt asa ceva? .si inca ceva ..cati litri intra? 4-5 ?

Link to comment
Share on other sites

salutarel am un e36 320 din 92 tocmai tre sa fac schimbul de ulei si daca tot este topic deschis recent am si eu niste nelamuri referitoare la ulei de motor cutie si diferential plus ca m-ar interesa si un aditiv bun si o spalare eu m-am gandit asa :

ulei motor castrol vs mobil 1 5w50 recomandat pentru turati sau 5w40 ... motorul nu consuma ulei

la cutie nu stiu ce am dar vreu sa il schimb cu 75w90 .... ?

diferential schimbat la fel nu stiu ce are e bine tot 75w90 ... ?

iar aditiv se vorbea de mai sus de bardahl full metal no 1

si mai tre o solutie de spalat motorul una ok

in momentul de fata am castrol 10w40 dar la prima cheie la rece se aud tachezi cca 5-6 sec in rest e ok

si inca ceva sunt in madrid si astept ajutor din partea voastra ca astia pe aici sunt mecanici cu cartea si testerul in fata

multumesc anticipat ...multe salutari

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.