Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

M-am uitat in carte la masina mea si scrie clar ca la 328i (m52b28) la temperaturi intre -10 si +35 de grade se pune ulei 15w-40.

 

Voi ce spuneti?

 

Pune-ti intrebarea: Cand a fost scrisa cartea masinii? Ce uleiuri existau disponibile atunci?

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in carte la masina mea si scrie clar ca la 328i (m52b28) la temperaturi intre -10 si +35 de grade se pune ulei 15w-40.

 

Voi ce spuneti?

 

Pune-ti intrebarea: Cand a fost scrisa cartea masinii? Ce uleiuri existau disponibile atunci?

nu e chiar asa,exista update-uri cu informatii de la bmw lunare cu ce si cum;uita-te doar cate piese sunt inlocuite cu alte coduri

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am uitat in toate cartile ce le am in masina si nu am gasit nimic legat de uleiul recomandat. In care scrie eu amo carte rosie si 2 albe, am gasit doar un grafic cu tipurile de ulei pt diesel si benzina in fct de temperatura.
Link to comment
Share on other sites

Pai recomandarea e facuta acum 15 ani, fiindca de acum 15 ani e si motorul... ma rog, nu 15, 12 in cazul meu, dar intelegi ideea.

 

Nu are importanta. Uleiurile au avansat mai mult de atunci decat motoarele. (nu ma refer la motoare de bmw mai noi sau de la alte marci de top ci la motoarele comune).

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am uitat in toate cartile ce le am in masina si nu am gasit nimic legat de uleiul recomandat. In care scrie eu amo carte rosie si 2 albe, am gasit doar un grafic cu tipurile de ulei pt diesel si benzina in fct de temperatura.

In graficul ala scrie clar ce uleiuri pentru ce se folosesc.

 

Daca te uiti atent la rubrica 2, este speciala pentru motoarele pe benzina scrise acolo.

 

Pe graficul asta e afisat ce ulei sa folosesti in functie de temperatura.

 

Scrie foarte clar si concis ce e ulei e bun si cand.

 

 

@cristimm,

 

Ce vrei sa spui cu avansatul uleiurilor? adica pe vremea aia nu exista uleiuri care sunt azi? posibil nu, dar tot ce se vinde original azi, exista si atunci. vezi grafic.

 

5w-30, 5w-40, 10w-40, 15w-40. Nu vad 0w-xx... asta nu inseamna ca deodata uleiul ala e bun pentru motoare construite sa ruleze cu ulei mai gros...

post-13423-1247850610_thumb.jpg

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Nu apare nimic cu 0W-xx, si nici uleiuri cu diferenta mare intre vascozitati, de genul 5W40 (absout comun in zilele noastre) sau 5W50, uleiuri care sunt foarte bune pentru astfel de motoare (tinand cont bineinteles si de starea de uzare a respectivului motor).
Link to comment
Share on other sites

Bardahl full metal cred ca este mai bun si decat Metabond.

Metabond-ul doar innobilieaza metalul, bardahl acopera cu metal toate componentele uzate.

 

Salut,

 

Ma "bag" si eu......

Ai citit cumva si ce scrie pe aici: http://tsikot.yehey.com/forums/showthread.php?t=3104 ,inainte de recomanda "innobilarea" suprafetelor...?

 

Stima!

 

Pai ce sa citesc?Ce scriu unii pe un forum?Un articol din 1992?

Adica vrei sa spui ca innobilarea nu este buna? <_<

Link to comment
Share on other sites

Iuliu, imi pare rau dar o asa cantitate de informatie mie unul imi este putin cam dificil sa o captez dintr-odata. Poti te rog sa faci o scurta sinteza?

Eu vreau sa innobilez motorul si sincer nu mai stiu ce sa aleg dupa ce am tot citit aici in link-urile alea...Este absolut extaordinar ce scriu baietii aia acolo, si acum sunt in dilema cu ce mi s-ar potrivi mie.

Poti sa recomanzi ceva?

Link to comment
Share on other sites

Nu ascultati, in orice caz de @roco123 ,daca tineti la motoarele voastre!

 

Cand ai scris lucrul acela defapt ai spus Nu ascultati de ce zice bmw!!! Eu am spus ca ca mai bine ma iau dupa recomandarea bmw decat a ta sau a altuia.

Nu am recomandat nimanui sa ia aceasta decizie. O iau eu. Daca ai cu ce, convinge-ma pe pm, de ce uleiul recomandat de bmw pt masina mea, 15w-40 nu e ok.

Daca nu ar fi ok nu s-ar mai produce inca pe original si nu s-ar mai vinde, ceea ce nu se intampla....

Daca bmw scrie porcarii in manualele de utilizare cu care vin masinile, de ce sa le mai citim?

Am simtit intrebarea ta precedenta, un pic peste picior, de acea am decis nici sa nu-ti raspund!!

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Nu ascultati, in orice caz de @roco123 ,daca tineti la motoarele voastre!

 

Cand ai scris lucrul acela defapt ai spus Nu ascultati de ce zice bmw!!! Eu am spus ca ca mai bine ma iau dupa recomandarea bmw decat a ta sau a altuia.

Nu am recomandat nimanui sa ia aceasta decizie. O iau eu. Daca ai cu ce, convinge-ma pe pm, de ce uleiul recomandat de bmw pt masina mea, 15w-40 nu e ok.

Daca nu ar fi ok nu s-ar mai produce inca pe original si nu s-ar mai vinde, ceea ce nu se intampla....

Daca bmw scrie porcarii in manualele de utilizare cu care vin masinile, de ce sa le mai citim?

Am simtit intrebarea ta precedenta, un pic peste picior, de acea am decis nici sa nu-ti raspund!!

 

La tine la CITROen daca in carte iti scrie sa bagi 5w-30 tu bag 20w-60 ca asa zici ca e bine?

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca nu am stiut sa raspund, e vorba ca n-am nici o datorie sa raspund unuia ca tine.

 

Nu m-am pretins expert in ale uleiurilor, de accea am scris in acest topic cerând informatii de la unii care stiu, insa din cate vad, 1 intrebare, 10 raspunsuri.

 

Spune-mi tu te rog ce ulei este bun pentru motorul meu, m52b28. ca te vad un fin cunoscator al acestui subiect.

 

Nu trebuie sa te dai mare cu ceea ce stii si sa vorbesti de sus, eu am pus o intrebare, daca esti in stare sa raspunzi, bine, daca nu, vezi-ti de drum.

 

Nu-mi da linkuri in care se detaliaza enorm pricipiul de fabricare a uleiului, rezistenta la frecare, etc.

 

EU AM INTREBAT CE ULEI E BUN PENTRU MOTORUL MEU, nu cum se face,proprietati,etc.

 

Tu daca intrebi care e gap-ul la bujii pentru motorul tau, ce ai prefera, sa-ti spuna unu exact, sau sa te trimita pe 10 linkuri in care trebuie sa citesti 20 de pagini sa aflii singur?

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara asa de repede, mie personal mi-a placut foarte mult articolul indicat de tine. Chiar daca multe lucruri de acolo le stiam deja, modul de prezentare este foarte bun si accesibil.

 

+1

 

Nu stergeti, pe acest forum sunt si oameni care apreciaza produsele de calitate fara multa reclama

Link to comment
Share on other sites

Rog respectuos ca unul(de preferinta, primul) dintre administratorii ce-mi va citi acest post, sa-mi stearga absolut toate posturile de pe acest forum.

 

 

Cu multumiri anticipate!

 

 

Eu nu mi-am facut cont aici sa am divergente cu oamenii, mi-am facut sa imi imbogatesc cunostintele in ariile pe care nu am habar iar unde cunostintele mele ii pot ajuta pe colegi, sa le ofer.

 

 

Tu mi-ai pus prima intrebare din start cu gandul '' hai sa-i arat ca habar n-are de el'', de acolo s-a stricat treaba.

 

Ai zis ca am recomandat... eu chiar nu am recomandat nimic, asa scrie in carte la bmw... fiecare pune ce stie el mai bine...

Eu n-am stiut, am intrebat aici...

 

Te-am intrebat si pe tine sa-mi spui parerea ta si m-ai luat de sus...

 

Nu vrei sa-mi raspunzi, nu o fa.

 

Nu trebuie sa renunti la forum pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu am avut divergente cu nimeni de pe forum pana acum, te-ai trezit tu sa vii sa dai lectii de viata, iti multumesc, poate chiar am postat agresiv, nu era intentionat.

Am spus ca nu trebuie sa renunti la forum din cauza mea, nu ti-am cerut eu lucrul acesta.

 

Am pus o intrebare REPET, ai vreun raspuns? sau te bagi aiurea-n seama DINOU?

 

Restul e CAN CAN.

 

Am auzit 10 sfaturi, nici o parere argumentata clar.

 

Dom'le cred ca e bun 5w-40 PENTRU CA............

 

Ex: Pune 10w-40 ala e bun

Intrebare. de ce?

Raspuns:

Asa pun majoritatea.

 

vreau sa fiu lamurit, e mult ceea ce cer?

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.