Jump to content

x/fata/spate


ScAcKi

Recommended Posts

C parere aveti in legatura cu transmisia x e mai buna dekt p spate sau nu, ?..... am auzi ca cik spate e mai buna dekt x, voi c credeti?????????/

__________________

80898[/snapback]

Pai mai buna din ce punct de vedere? Fiecare are avantajele si dezavantajele ei, asa ca trebuie sa stii ce vrei cand le judeci.

Link to comment
Share on other sites

deci, sa fiu mai clar, sa zicem ca e vorba de manevrabilitate, de depasiri, de viraje la viteze mari k?... la asta vrea sa mearga x sau spate.... la asta ma referam, nu consum si altele, ci avantaje pe drum.., am inteles ca x e buna la demaraj, dar chiar este asa... dar la manevrabilitate.....? Edited by ScAcKi
Link to comment
Share on other sites

deci, sa fiu mai clar, sa zicem ca e vorba de manevrabilitate, de depasiri, de viraje la viteze  mari k?... la asta vrea sa mearga x sau spate.... la asta ma referam, nu consum si altele, ci avantaje pe drum.., am inteles ca x  e buna la demaraj, dar chiar este asa...  dar la manevrabilitate.....?

80991[/snapback]

 

De unde ai inteles ca X ar fi buna la demaraj? Poate pe gheata acolo unde spatele ar impinge masina lateral si fata ramane sa o traga spre fata... Poate la masinile cu tractiune integrala la care se face transferul spre puntea spate 100% cand e nevoie... :blink:

 

Tractiunea spate e mai sportiva. Daca ar fi doar asfalt, nu cred ca in WRC ar fi toate integrale.

Tractiunea integrala e mai potrivita pentru suprafete rulante (nisip, zapada, gheata, etc).

 

Asta ar fi in principiu, dar nu e neaparat necesar sa fie adevarat.

Link to comment
Share on other sites

mda, am inteles....

dar dintre un audi a4 2.0 tfsi-200cp quattro si un bmw 320d-163cp,care ar fi mai bun ?, la c am mentionat mai devreme?

81013[/snapback]

 

Cel care iti place si care iti satisface pretentiile si stilul de viata, dar si contul din banca.

 

Daca intrebi de performante, A4 nu s-a comparat niciodata cu seria 3, desi incearca de multi ani sa o faca.

 

Dar sa compari un 200 CP benzina cu un 163 CP diesel...? :blink:

 

Compara motorizari similare. Audi n-are nici o sansa 99% din timp. Daca e gheata pe jos sau pe nisip, Audi-ului ii raman 1%.

 

Sa nu intelegi ca Audi A4 e o masina proasta. In primul rand e foarte mica, mult mai mica decat un E90. E un alt tip de masina, orientata catre alti cumparatori.

Link to comment
Share on other sites

Am dat din una in alta :)

Pentru tuning la motor sunt alte thread-uri pe aici.

 

Revenind...pe hartie E46 330i accelereaza mai repede decat E46 330xi cu 0.1s.

Lucrul acesta se datoreaza greutatii superioare si a frecarilor mai mari din transmisie la xi.

 

In practica,in conditii de trafic normale,aceasta diferenta este insesizabila.Eu am ales tractiune integrala in primul rand pentru siguranta mea :)

Nu in fiecare zi fac cerculete,insa in fiecare zi am parte de carosabil umed sau nisip uitat de la cine stie ce lucrare,ulei,motorina s.a.m.d. asa ca am un plus de tractiune care imi asigura linistea necesara :blink:.

Pe de alta parte,atata timp cat nu iti fortezi norocul, o masina cu propulsie se poate conduce fara probleme si in conditii de aderenta precara,atata timp cat este echipata corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

Am dat din una in alta  :)

Pentru tuning la motor sunt alte thread-uri pe aici.

 

Revenind...pe hartie E46 330i accelereaza mai repede decat E46 330xi cu 0.1s.

Lucrul acesta se datoreaza greutatii superioare si a frecarilor mai mari din transmisie la xi.

 

In practica,in conditii de trafic normale,aceasta diferenta este insesizabila.Eu am ales tractiune integrala in primul rand pentru siguranta mea :)

Nu in fiecare zi fac cerculete,insa in fiecare zi am parte de carosabil umed sau nisip uitat de la cine stie ce lucrare,ulei,motorina s.a.m.d. asa ca am un plus de tractiune care imi asigura linistea necesara :blink:.

Pe de alta parte,atata timp cat nu iti fortezi norocul, o masina cu propulsie se poate conduce fara probleme si in conditii de aderenta precara,atata timp cat este echipata corespunzator.

81048[/snapback]

Mersi mult asta asteptam sa aud :)

 

DAR TOTUSI:( NUSH C SA ALEG DINTRE 2.0 TFSI DE LA AUDI, PE CARE IL POT FACE USOR D TOT LA 400CP SAU UN BMW SERIA 3 , 320dCARE DUCE MAX 280 CP

Edited by ScAcKi
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult asta asteptam sa aud :blink:

 

DAR TOTUSI:( NUSH C SA ALEG DINTRE 2.0 TFSI DE LA AUDI, PE CARE IL POT FACE USOR D TOT LA 400CP SAU UN BMW SERIA 3 , 320dCARE DUCE MAX 280 CP

81053[/snapback]

 

apropae asta, nush la curbe in viteza f mare, CARE E MAI BUNA?

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult asta asteptam sa aud :blink:

 

DAR TOTUSI:( NUSH C SA ALEG DINTRE 2.0 TFSI DE LA AUDI, PE CARE IL POT FACE USOR D TOT LA 400CP

81053[/snapback]

 

 

Sa inteleg ca faci un mic chip tuning pana la 400CP,pentru Audi?

200CP mai mult.

 

Iar ptr BMW doar 117 CP in plus?

 

PS

 

La mtm pe site arata pentru Audi 272hp.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca  faci un mic chip tuning pana la 400CP,pentru Audi?

200CP mai mult.

 

Iar ptr BMW doar 117 CP in plus?

 

PS

 

La mtm pe site arata pentru Audi 272hp.

81104[/snapback]

 

Eu nu vorbesc neaparat d p site, lol, am gandit putin , dak audi la 1.8 ia 380 cp, cum ia atunci audi la 2.0tfsi.....

 

iar la bmw, m-am referit la 320d

Edited by ScAcKi
Link to comment
Share on other sites

Sunt atatea discutii aici eu sunt un mare pasionat de masini 4x4 si am si experienta de concurs cu ele si stiu ce inseamna.Daca iubesc BMW si imi place pote sa fie si un BMW x MAI ALES CA ACUM AVEM SI COUPEURILE cu x si puteri f f mari pana la 306 CP fara tuning.Dar la comparatia facuta prefer Audi si stiu eu de ce.Nu stiu la ce foloseti o masina in Ro dar stiu un lucru ca soselele nu prea sunt asa de bune ca in Germania asa ca avantaj Audi 4x4,dar daca ma uit la bani face treaba f f buna si un Subaru.Eu as prefera de exp un Golf 32 in comparatie cu seria 1 130i.Sunt masini si masini depinde ce vreau sa fiu numai rapid sa merg si pe strazi mai rele sau ceva pentru un buget mai mic.Oricum cand nu stiu ce vreau ma mai gandesc exista si masini cu 600Cp sau le pot modifica numai intrebarea mea este imi trebuie asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.