Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
ce-a mai proasta alegere e germania. eu numa ghinion am avut cu toate masinile din tzara aia. prefer franta , italia , austria, ungaria sau romania. Te duci la draq in germania si ai surprize ori pe drum ori la destinatie.

 

Eu nu cred ca Franta si Italia ar fi cele mai bune solutii. Cum ai ajuns la concluzia asta?

Edited by andrei™
Link to comment
Share on other sites

ce-a mai proasta alegere e germania. eu numa ghinion am avut cu toate masinile din tzara aia. prefer franta , italia , austria, ungaria sau romania. Te duci la draq in germania si ai surprize ori pe drum ori la destinatie.

pai daca oi fi luat de la turci masini in germania nu ai alta varianta decat esecul .....sunt recunoscuti pentru rablele lor

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cred ca de unde o cumperi este mai putin important.Cum cumperi insa este esential.Ce verifici?cum verifici?

Daca cumperi fara verificare atunci sansele de teapa sunt de 95% mai mici in Germania.Daca verifici bine atunci cred ca poti face o afacere buna oriunde inclusiv Romania (si sa nu uitam ca in anul 2009 Romania a avut cele mai bune preturi la masinile second hand - in general recuperari de leasing).De asemenea conteaza la ce numar de km se incadreaza masina viselor in buget .Pentru ca la 150.000 km spre exemplu este evident ca masina trebuie cumparata din Germania , sau invers la 10.000 km mai putin conteaza rulajul in Ro este nesemnificativ.

 

Ma combate cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ce-a mai proasta alegere e germania. eu numa ghinion am avut cu toate masinile din tzara aia. prefer franta , italia , austria, ungaria sau romania. Te duci la draq in germania si ai surprize ori pe drum ori la destinatie.

pai daca oi fi luat de la turci masini in germania nu ai alta varianta decat esecul .....sunt recunoscuti pentru rablele lor

Atunci cand dai 2500 - 4000 pe o masina premium veche de peste 10 ani ce crezi ca o sa cumperi ? una impecabila ? Vorbiti toti de turci si arabi din Germania fara sa cunoasteti cultura lor si felul de a fi. Pretul cerut este relativ corect in general si cu ei e intodeauna loc de negociere. Orice vezi in neregula la masina poate fi argument in negociere. Cand cumperi o astfel de masina se pune problema cat dai si cat te mai costa sa o pui la punct, cam asa se face calculul...

In general nu se obosesc sa le cosmetizeze, cam ce vezi aia e...

Dealerii nemti si cei mai mari nu se incurca cu masini de 15 ani vechime si sub 7k in general. Piata masinilor vechi si de mica valoare e intregime acaparata de dealeri arabi, turci si alte nationalitati. Cine spune ca a cumparat o astefel de masina de la nu stiu ce baba pe moarte sunt povesti majoritatea cazurilor. Ei vand in special tot imigrantilor care au nevoie de cate o coaja care daca trece TUV e destul sa sa se duca la munca, sau parlitilor din Est.

Majoritatea nemtilor considera ca orice masina SH indiferent de clasa si an sub 10k nu are cum fie buna, sau cum apar anunturi pe la noi "impecabila"...

Cui nu ii place treaba asta sa caute cu atentie pe BMW premium selection si gaseste cu siguranta ceva, sunt inca bmw e39 din 2000 acolo, in jur de 8-10k, foarte rezonabil as zice eu pentru o masina care o iei din reprezentanta, pusa la punct si cu o garantie cat de cat. la 11k am vazut e39 si cu garantie de un an, cea ce zic eu ca e foarte bine pentru o masina veche de 8-10 ani...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Dintre Germania si Romania eu aleg Olanda. De ce? Pentru ca in Olanda exista limita de viteza pe autostrazi, deci nu sunt prea forjate, cel putin in nici-un caz ca in Germania... unde-i dai in freza cat te tine. Si al doilea motiv, sunt mult mai intretinute masinile, eu unu nu am vazut masina din Olanda cu rugina.Am avut doua masini de acolo, un Peugeot si un Renault, desi erau destul de vechi 10 respectiv 12 ani, erau impecabil de bine intretinute. Oricum, indiferent de unde va cumparati masina... grija mare, mare. nu va grabiti. Succes!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu inteleg treaba asta cu Premium Selection.. am fost in cateva reprezentante BMW in Germania si aveau acolo numai masini pe care scrie Premium selection, implicit si cea pe care am cumparat-o eu.

Alea care nu sunt premium selection le dau foc.sau baga ei piese de cateva mii si le vand l pretu pietei?

 

Eu consider ca o masina buna o vezi si daca o conduci.iti dai seama de ce ii poate "pielea"..si sunt multe dupa ce sa-ti dai seama (primul lucru este proprietarul)

 

Va dau un exemplu:

 

Am avut un Golf 4 1.9 diesel era din 2001 si nu avea nicio optiune (adica nu avea Aer conditionat, inchidere, nici geamuri electrice) si era in 2 usi. In plus eu la-m folosit 70 de mii de km si l-am vandut la 210 mii de km (reali).

 

Prietenii mi-au spus ca nu o sa-l vand, nici daca o sa il dau gratis nu-l ia nimeni, datorita celor de mai sus, si m-au sfatuit sa-i dau macar km inapoi pe la 120 de mii.

 

Dar eu am preferat sa o vand asa (sa nu-mi bat joc de masina sau de viitorul proprietar), cu cartea service (i-am facut toate reviziile si schimburi de piese in reprezentanta) si cu toate facturile (facturi pana la ultimul surub).

Am vandut masina in 2 saptamani la banii pe care ii ceream.

 

M-am intalnit cu actualul proprietar dupa 2 ani si masina avea acum 280 de mii, si era intr-o stare jalnica.

 

Proprietrul mi-a strans mana si a spus ca "Am mai mers cu multe Golf-uri, dar ca asta nu mergea niciunul. Se vede ca a fost intretinuta"

 

Cu alte cuvinte masini bune sunt si la noi in Romania, si chiar daca au multi km, trebuie doar sa fii un pic atent la cel ce o vinde.

Link to comment
Share on other sites

Germania sunt doar povesti . Ce cumperi din Germania la preturi de nimic ca sa merite sunt masini cu sute de mii de km , ma refer la 400-500k km .

 

La nemti si inainte masinile cu km REALI erau cu mult mai mari ca la noi . Acum nici nu mai vorbim . Acum la ei si cazaturile sunt mai scumpe ca la noi.

 

Cel mai bine iei o masina CORECTA , la un pret CORECT . Adica cine vrea din Germania si da mai putin , de diferenta de bani pana la una impecabila bagi piese noi in ea si esti 100% sigur pe ce te bazezi . Eu consider asta cea mai buna varianta . Chit ca asta inseamna segmentare motor , cuzineti , injectoare , etc . Odata ce le schimbi stii pe ce te bazezi . Restul e o loterie.

 

La noi , 95% din masinile de la vanzare sunt cazaturi facute pentru vanzare la preturi exorbitante.

 

Restul de 5% sunt masini intretinute la preturi mari dar nici aici nu ai siguranta ca nu pica ceva .

 

De aceea eu as alege spre exemplu un E270 CDI taxi din Germania , intretinut perfect , cu 600k km la bord si sa arate bine la 6000euro din 2005 . Fix asta a cumparat un amic de-al meu acum 2 saptamani. Masina merge bine , trage bine , e intrenita si CULMEA , arata MULT mai bine ca jumate din masinile din targ care au 120k km pe bord . La banii care i-a dat pe ea , isi permite daca ii pica ceva sa inlocuiasca cu piesa nou , inclusiv turbina/injectoare etc si nu ajunge la pretul de 12-13-14k euro cat e la noi pe piata una asemanatoare . Sa nu mai vorbim ca in cazu asta omu stie pe ce se bazeaza si ce masina conduce ......

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

pe criza asta topicul asta nu mai are nici un rost. si eu am luat masina din germania in 2008 si a fost buna. am avut km reali dar am pierdut 5400 la revanzare dupa 1 an si ceva si aici nu ma refer la ce bani am bagat in ea. strict pretul de achizite si taxe minus pretul de revanzare.

 

daca sti sa cauti gasesti masini bune si la noi si iesi mult mai ieftin ca in germania. ultimele 2 le-am luat din romania si nu regret.

 

n-am votat.

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

pe criza asta topicul asta nu mai are nici un rost. si eu am luat masina din germania in 2008 si a fost buna. am avut km reali dar am pierdut 5400 la revanzare dupa 1 an si ceva si aici nu ma refer la ce bani am bagat in ea. strict pretul de achizite si taxe minus pretul de revanzare.

 

daca sti sa cauti gasesti masini bune si la noi si iesi mult mai ieftin ca in germania. ultimele 2 le-am luat din romania si nu regret.

 

n-am votat.

 

Votat Romanica,

 

@B.M.W. gasesti si la noi km reali...daca o duci la reprezentanta :) nu pe bune gasesti, ai dreptate cu Germany se gasesc masini bune si la noi doar sa le cauti.

 

Mai convenabil Ro.

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Germania.... clar.

Am luat masina in 2008.... nici o problema pana in prezent.

In afara de consumabile nu am schimbat nimic :twoup:.

Nu cred ca poti sa compari o masina cu care s-a circulat in Germania cu una din Romania.

Noi ne luptam in fiecare zi cu craterele de pe strada + praful excesiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pe vremea asta, de criza, gasesti masini bune si in Ro. si chiar bine intretinute. Sigur gasesti masini mai ieftine in Ro. si uneori chiar daca le aduci la un standard tehnic foarte bun, poti ramine si in avantaj economic. Pina acum citiva ani imi cumparam din Germania, ultimele 2 un E39 520d si ultima un E60 525d le-am luat din Ro. si nu regret chiar daca am bagat ceva bani in ele dupa cumparare. Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pe vremea asta, de criza, gasesti masini bune si in Ro. si chiar bine intretinute. Sigur gasesti masini mai ieftine in Ro. si uneori chiar daca le aduci la un standard tehnic foarte bun, poti ramine si in avantaj economic. Pina acum citiva ani imi cumparam din Germania, ultimele 2 un E39 520d si ultima un E60 525d le-am luat din Ro. si nu regret chiar daca am bagat ceva bani in ele dupa cumparare.

nu prea pusca masini ieftin si foarte bine intretinute...

ma gandesc ca te referi la cineva care-si vinde masina nevoit fiind

pai atunci,crezi ca respectivul a mai avut grije sa schimbe una alta la masina,fiind in pana de bani?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am achizitionat de curand un 120d din Italia. Multi mi-au spus sa ma duc in Germania sa iau ca acolo sunt mai bune, ieftine... Na, ca tot romanu. Dar eu stau aici in Italia si mi-am luat-o de aici, ce-i drept am dat ceva banuti in plus dar am luat masina buna de la un concesionar si mia oferit si garantie 1 an desi e sh. Din ce am vazut in cartea service consumabilele au fost schimbate recent iar masina a fost polishata de catre concesionar si interiorul curatat si sterilizat (dovada o hartie pusa pe presul de la sofer cu un scris verde).
Link to comment
Share on other sites

nu prea pusca masini ieftin si foarte bine intretinute...

ma gandesc ca te referi la cineva care-si vinde masina nevoit fiind

pai atunci,crezi ca respectivul a mai avut grije sa schimbe una alta la masina,fiind in pana de bani?

 

cipi_g pentru mine chiar a "puscat" de 2 ori, a doua "puscatura" este un E60 BMW Individual din 2004 in care am bagat inca 1500E o nimica toata dar crede-ma a meritat, merge si arata excelent, are toate dotarile posibile mai putin night vision si radarul de pastrare a distantei, este masina cu care cind merg ma odihnesc.

 

Trebuie sa cauti insa si sa speri. Aceeasi masina daca o luam din Germania ma costa cu inca minim 3000E mai mult fara drum si oboseala si crede-ma am schimbat citeva masini la viata mea (peste 10). Masinile bune se deterioreaza greu si trebuie sa cumperi una care nu este "terminata". In plus este si ceva "patriotic" ramin banii in tara nu mai "exportam Euro" pe vreme de criza in Germania si daca afacerea se incheie cred ca este vointa ambilor: vinzatorului si cumparatorului, altfel afacerea nu se incheie.

 

In plus in Romania s-au adus in ultimii ani masini foarte bune si multe, suntem un popor de "fitosi" cele mai bune masini, cele mai bune telefoane etc... In tarile din jur nu gasesti asa oferta de masini ca in Romania. Este observatia mea dupa ce am umblat prin Europa citiva ani buni.

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Votat Germania. 3 ani am folosit o masina importata si nu am inregistratat bsolut nicio problema in 85.000 km.

Din pacate, actuala masina din semnatura e cumparata din Romania. Inca...astept surprize!

Legat de mersul pietei , daca intentionati sa echilibrati putin talere balantei Ro-Ge, puteti lua in calcul recuperarea taxei de inmatriculare.

In acest fel , o parte din diferenta existenta de pret se amortizeaza. Rata de reusita se pastreaza in continuare mare.

Personal, am recuperat taxa plus dobanda acumulata intr-un an jumatate .

Merita luat in considerare acest aspect !

Link to comment
Share on other sites

Am luat si din germania si din romania, ambele bune, e vorba si de noroc, si nemtii au cazaturi destule, daca stii ce cauti si nu o cumperi orbeste nu prea sunt probleme, personal nu ma uit la kilometrii unei masini, ma uit la starea tehnica in generel, la starea motorului in special, daca nu scoate fum, nu miroase a gaze nu face zgomote suspecte, nu curge nimic din el, aia e, mai mult de atat nu ai ce sa faci, restul tine de bafta fiecaruia. Sunt masini bune si la noi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.