Jump to content

Problema sasiu E46


jollyxter

Recommended Posts

Salutari tuturor,

Cum nu am gasit un topic pe tema asta m-am gandit sa il deschid eu si sa caut solutii pentru problema mea.

Mare atentie - momentan este problema mea dar exista posibilitatea ca multi dintre voi sa o aveti fara sa stiti de ea.

Din cauza materialului prost si a unui defect de design la E46 poate aparea o problema foarte urata- rupturi ale sasiului (banuiesc ca asa se traduce- rear subframe tears).La mine a inceput sa se manifeste printr-un scartait foarte urat care venea de undeva de la suspensia spate- in unele cazuri trece direct peste scartati intr-un troncanit urat la orice denivelare.

In cele din urma m-am bagat sub masina si am gasit niste rupturi hidoase ale sasiului in zona de prindere a intregii suspensii spate- aveti si niste poze pentru exemplificare.

Intrebare mea este: s-a mai confruntat cineva cu problema asta ?Care e rezolvarea acestei minunate probleme pentru care BMW s-a ales cu procese in Statele Unite ?

Enjoy the pictures!

post-13513-1247309559_thumb.jpg

post-13513-1247309587_thumb.jpg

post-13513-1247309618_thumb.jpg

Edited by jollyxter
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stiu ca e o problema comuna- era in spirit civic topicul <_<

Plus ca sunt curios daca si la noi ca si in tarile cu apa calda BMW cunoaste si repara problema free of charge - sincer ma cam doare buzunarul pe criza asta- sa dau un sac de bani pentru a rezolva o problema care poate fi rezolvata chair de BMW

Link to comment
Share on other sites

Probelma e mai veche, mostenita de la E36. Nu stiu de ce inginerii de la BMW nu au invatat din greseli si au continuat cu acest viciu de fabricatie si la E46.

 

Pentru E36 au aparut si kituri de reparatie:

http://www.turnermotorsport.com/html/detai...T_ID=4111225649 - posibil sa existe si pentru E46.

 

In general problema apare la masini puternice datorita fortelor foarte mari in diferential dar si datorita gropilor si soselelor proaste.

 

Metode de prevenire: suspensie normala in loc de sport si/sau franat mult de tot la gropi si ocolirea lor cu orice pret.

Link to comment
Share on other sites

Exista kit de reparatie si pentru E46 - pretul e decent- gasit pe diverse siteuri in zona a 150 $ - problema e manopera care cred ca e foarte scumpa pentru chestia asta- implica dat jos tot spatele masinii - rezervor,suspensie,punte spate evacuare,etc.

Plus ca unchiu' Google zice ca BMW ofera ocazional reparatie free pentru chestia asta

Link to comment
Share on other sites

Drumuri foarte proaste,suspensie stock- din ce am citit eu e problema pe platforma de e46 -indiferent de motor.Pentru socurile din transmisie care rup in final sasiul e suficient si 1.9 in combinatie cu nenorocita aia de valva CDV - inevitabil da socuri la schimbarea vitezelor.
Link to comment
Share on other sites

Poza mai de ansamblu nu prea pot sa fac- astea abia am reusit sa le fac cu telefonul taras pe sub masina.Ca pozitionare poti sa vezi http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=30

In punctele unde piesa 1 se prinde de sasiu - practic unde e prinsa toata puntea/suspensia spate de sasiu.

 

 

Sal . Eu nu am patit asa ceva dar piesa 1 din imagine sa distrus de la rugina si trebuie schimbata , dar un prieten cu un 323 e46 99 , a patit acelasi lucru ca si tine ,scartiaia si batea la deniveleari si cand dadea cu spatele suna tare se auzea in exteriorul masinii , dar a sudato si acuma este ok

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar problema e mai posibil sa apara pe masini facute inainte de feb.2000 - totusi poate aparea la orice E46 - orice motorizare intre '99 -'06

Sper ca in cazul meu raspunsul BMW AG sa fie pozitiv si favorabil mie si reparatia sa se faca ca recall

Link to comment
Share on other sites

Problema poate aparea la E36,E46 - la E46 exista cea mai mare posibilitate sa apara - la celelalte cred ca e o treaba de noroc/ghinion.

Cat despre dealer BMW - sunt de saptamana trecuta in comunicatii cu BMW AG - in principiu daca ei zic ca e OK si se repara gratis atunci o sa trebuiasca sa merg sa ma cert cu cei de la Bavaria -care in prima faza sigur or sa rada si o sa ma ignore.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cine dreaq i-o repara gratis... fi serios...

pai eu stiu ca sunt obligati sa asigure garantie la caroserie 10 ani. am inteles ca la rugina aparuta pe zgarieturi nu se baga, dar la rupturi ale sasiului si a ruginei aparute din senin este logic sa isi respecte obligatia. apropo la felul asta de probleme nu ar trebui sa iti dea nici itp-ul dreptul la circulatie. nasol

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu,adica fostul proprietar al masinii.....Inainte sa o cumpar am fost cu masina la autotest si au vazut acea ruptura si m-au informat.....A fost sudata foarte bine de un tinichigiu care a dat bucsa jos si a sudat-o.Oricum problema per ansamblu e foarte grava si nu e admisibil sa se intample la un BMW.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.