Jump to content

BMW se retrage din formula 1


DUBY

Recommended Posts

"BMW anunta ca va incerca sa isi protejeze angajatii implicati in Formula 1 si trece in revista succesele repurtate in acest sport de-a lungul vremii: opt victorii itre anii 1982 si 1985, titlul mondial din 1983 cu Nelson Piquet (Brabham BMW), zece victorii in parteneriatul cu Williams (2000-2005) si un total de 19 victorii si 33 de pole positionuri inainte de perioada Sauber."
Link to comment
Share on other sites

mda....cam nasol da la imagine... <_<

nu se retrag cu fruntea sus.

un comentariu "binevoitor" aparut pe gsp.

 

"Lasa ca vor face in continuare masini numai bune sa faca manelistii "liniutie" la semafor. Cand sa se intreaca cu profesionistii, isi cam fac coada colac cei de la BMW. Apropos, care sunt cei "trei ani de succes" in F1 ai BMW?"

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu stiam ca mare parte din tehnologia actuala de pe M5/M6/M3, in ceea ce priveste motorul, transmisia etc, a fost derivata din experienta acumulata in F1.
Link to comment
Share on other sites

Mda ...pacat ...se pare ca e o decizie legata de finante :) .... si iarasi mare pacat ca in sezonul anetrior nu i-au oferit intregul suport lui Kubica ...poate ar fi castigat campionatul daca nu s-ar fi multumit BMW doar cu realizarea obiectivului principal pe 2008 si anume castigarea unui mare premiu. Eu inca mai sper sa revina asupra deciziei ...desi pare doar un vis.

 

Nu-mi ramane decat sa spun MULTUMESC BMW pt. toate clipele de neuitat traite urmarind cu sufletul la gura marile premii din ultimii ani. <_<

Link to comment
Share on other sites

bmw de cand il stiu in nici o competitie auto nu a ridicat capul mai sus de locul II, asta da mult de gandit in privinta diviziei sport de la bmw. Care este explicatia dupa mine: nu au tehnicieni buni in cadrul motorsport. Daca va uitati la ferari in formula I atunci cand au avut conducere engleza si tehnicieni germani a castigat tot ce s-a putut, cum au plecat cum nu mai fac nimic. Deci la BMW nu stiu care este hiba caci ei au tehnicieni germani dar totusi de cand sunt in formula I s-au "tarat" deci lipsa experienta sau cunostinte. Pacat, cand au intrat in F1 am crezut ca vor "taia si spanzura" tot, dar se pare ca nu a fost asa. Pana si aici cei de la mercedes le-au cam taiat macaroana, rivali lor de o viata. Si se pot discuta multe in privinta competivitatii bmw-ului in sportul cu motor (si doar de rau) deci mai bine ca se retrag, ca nu au avut de castigat nici o data din prisma imaginii lor in competitiile motorizate.
Link to comment
Share on other sites

nu asa se pune problema, a fost o figura frumoasa exceptand sez 2009 care nu am inteles ce s-a intamplat

dupa parerea mea au batut mercedes de multe ori si si de mai multe ori ferrari

intradevar probleme au fost din cauza pilotilor, tehnicieni cred ca si-au facut treaba prea bine

sa nu uitam perioada in care bmw a dat motoare pentru williams unde montoya si r. schumacher au avut f multe victorii si poleuri cand inca MS era la ferrari si unde motoarele erau cele mai fiabile si urcau cel mai mult in ture aproape de 20k rpm si aveau cei mai multi cap putere undeva la peste 900 din 3000 cmc v10

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut o stire pe gsp.ro ca cica Schumi s-ar reintoarce in F1 pana la sfarsitul sezonului in locul lui Massa <_<

 

Sunt curios ce va putea face ca masina numai e asa de buna ca pe vremurile lui. Dar va fi palpitant oricum. O sa dea totul peste cap parca vad.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.