Jump to content

BMW se retrage din formula 1


DUBY

Recommended Posts

la urma urmei... comentariu ala de pe GSP e un kkt... ce... imi cumpar Lambo ca-i tare in F1?, sau imi iau Aston Martin ca-i tare in F1?

sau te pomeni c-o fi tare Renaultu...care are reprezentant in F1, reprezentant platit mai mult ca sigur de fraierii ce cumpara masini de toata pleasna la preturi enorme... e mai corect asa din partea unui constructor?

 

mi se pare bine gandit ceea ce face BMW, in contextul economic actual, inchide un consumator mare de fonduri, in favoarea productiei de serie!

Link to comment
Share on other sites

la urma urmei... comentariu ala de pe GSP e un kkt... ce... imi cumpar Lambo ca-i tare in F1?, sau imi iau Aston Martin ca-i tare in F1?

sau te pomeni c-o fi tare Renaultu...care are reprezentant in F1, reprezentant platit mai mult ca sigur de fraierii ce cumpara masini de toata pleasna la preturi enorme... e mai corect asa din partea unui constructor?

 

mi se pare bine gandit ceea ce face BMW, in contextul economic actual, inchide un consumator mare de fonduri, in favoarea productiei de serie!

 

asa e ...comentariul e un kkt, dar m a deranjat...probabil vine de la un posesor de passat sau a4...sau skoda...

dar a avut motiv sa comenteze...si aici nu mai e nimic de spus, BMW nu pleaca cu fruntea sus din F1.

si eu ma uitam aproape la fiecare cursa si imi doream enorm sa castige. i am simpatizat si ii simpatizez pe Montoya si pe Kubica...

Schumacher e omul dracului...s ar putea sa fim uimiti...iar daca se face de cacao nu i nici o problema...

Link to comment
Share on other sites

Daca ma-m uitat la F1 in sezonul asta e pentru ca am asteptat ca BMW sa scoata capul sus dupa atatea sezoane imi doream ceva mai multa consistenta. In iarna era echipa care lucrase cel mai mult la dezvoltarea monopostului nou dar pt. ca au interpretat noul regulament un pic cam strict au ramas in pluton cei de la BraunGP au riscat si au castigat enorm.

Imi pare rau :)( era echpa favorita pe Kubica il asteptam pe podium nu numai pe locu II cum era invatat ci o treapta mai sus.

 

Asta e am o dezamagire aproape la fel de mare ca atunci cand am vazut la stiri despre accidentul lui Senna. Pe unde a participat in competitii BMW a confirmat valoarea ramane sa astept o stire noua BMW s-a razgandit din 2011 participa iar.

 

Despre Schumix baiatul e clar bolnav si dependent de F1 nu ii sunt mare admirator dar il inteleg nu poate sta departe de pista. Si onorariul negociat 3.5 mil de dolari (sau eur?) pe cursa e uimitor dar sunt convins ca nu o face pentru bani o face pentru linistea lui sufleteasca, imi imaginez cum trebuie sa zambeasca sub casca in momentul startului va fi emotionat cred ca si la 80 de ani daca ar fi invitat sa participe in F1 Schumi ar face-o, e un pilot de scoala veche are ceva din Senna, Lauda, Prost si ultimii 2 stau aproape de F1 in staful tehnic doar Senna a plecat mult prea devreme.

 

Desi inainte as fi vrut sa castige BMW cu oricare din piloti inaintea lui Schumi de data asta chiar l-as vrea pe podium.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca cei de la bmw au luat o decizie foarte buna de a se retrage din f1...... nu mai are rost dupa atatia ani sa tot continui cu performante mediocre spre deloc.

Este vorba si de onoare...o chestie care multi nu o inteleg.

Iar apropo de SENA....ramane unic si fara grad de comparatie....Schumi a picat intr-o perioada fara concurenta..si a stralucit ca o stea intre bolovani......in schimb SENA ramane cel mai cel punct.

Link to comment
Share on other sites

bmw au avut pierderi financiare mari in ultimul trimestru al anului 2008.

in primul trimestru din 2009 au pierdut alte 198 milioane euro.

in trimestru doi al anului 2009 au scos ceva profit astfel incat rezultatele financiare cumulate din primul semestru al lui 2009 au concluzionat o pierdere de 31 de milioane euro. comparativ, in primul semestru din 2008 au avut un profit de 994 milioane euro dupa ce au platiti taxele.

 

este f probabill ca anul 2009 sa-l termine pe plus insa nu-si permiteau sa cheltuie in 2010 200-300 milioane de euro cat inghite o echipa de f1 pt ca nu aveau de unde sau aveau dar mai bine folosesc banii respectivi pt altceva. mai ales ca rezultatele din f1 au intrat pe o panta descendenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.