Jump to content

Grup auto-blocant , BMW e36.


calinbmw2000

Recommended Posts

Va salut ..sunt interesat sa aflu compatibilitatea grupului autoblocant ,pe modelele e36 .

 

Pe ce motoare sa pus diferentialul cu ,carcasa mica ..si pe ce modele de e36 sau montat cele cu, carcasa mare ?

Se potrivesc diferentialele de pe 4 cilindri pe 6 cilindri si invers?

Bmw e36 318is are acelas grup cu e36 320i?

Exista pe e36 grup Blocant si grup Autoblocant ..(am inteles ca nu este acelas sistem)

Ultima intrebare :) ,la masina mea e36 320i'1997,ce grup autoblocant se potriveste (carcasa mica sau mare?) eu stiu ca am grup Open de 3,45...

 

Sper ca aveti timp sa cititi toate intrebarile :lol: ..Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

pe 320i e carcasa mica, la fel ca si 318is.

am avut eu cu carcasa mica.

Acum am blocant cu carcasa mare :)

 

318is are acelasi grup ca 320i, adica 3.45

carcasa mica se potriveste la tine, se potriveste si mare daca il iei cu tot cu cardan.

 

Numa ala mare e cam dublu la greutate ca ala mic :lol:

Link to comment
Share on other sites

pe 320i e carcasa mica, la fel ca si 318is.

am avut eu cu carcasa mica.

Acum am blocant cu carcasa mare :)

 

318is are acelasi grup ca 320i, adica 3.45

carcasa mica se potriveste la tine, se potriveste si mare daca il iei cu tot cu cardan.

 

Numa ala mare e cam dublu la greutate ca ala mic :lol:

 

 

Tot tu mai luminat si de data asta .....Multumesc ..

 

Asfalt uscat iti doresc.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

pe 320i e carcasa mica, la fel ca si 318is.

am avut eu cu carcasa mica.

Acum am blocant cu carcasa mare :)

 

318is are acelasi grup ca 320i, adica 3.45

carcasa mica se potriveste la tine, se potriveste si mare daca il iei cu tot cu cardan.

 

Numa ala mare e cam dublu la greutate ca ala mic :lol:

 

 

Tot tu mai luminat si de data asta .....Multumesc ..

 

 

Inca ceva .....se potriveste diferentialul de pe e36 ,316i sau 318i?

 

 

Asfalt uscat iti doresc.... :lol:

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Pt E36 pe benzina sunt DOAR DOUA rapoarte.... 3.45 pana la 325 inclusiv si de 3.15 de la 328 la M... (pt diesel sunt diferentiale de 2.40 sau 2.60 daca imi aduc bine aminte... )

Varietatea foarte mare de rapoarte si diferentiale este la E30..... Din pacate diferentialul de urs nu se potriveste pe pisica din cate stiu eu...

 

http://carfolio.com/search/results/?terms=...amp;x=0&y=0

Uita-te la fiecare model in parte unde scrie Final drive ratio ( 3.45 de pilda )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Pt E36 pe benzina sunt DOAR DOUA rapoarte.... 3.45 pana la 325 inclusiv si de 3.15 de la 328 la M... (pt diesel sunt diferentiale de 2.40 sau 2.60 daca imi aduc bine aminte... )

Varietatea foarte mare de rapoarte si diferentiale este la E30..... Din pacate diferentialul de urs nu se potriveste pe pisica din cate stiu eu...

 

http://carfolio.com/search/results/?terms=...amp;x=0&y=0

Uita-te la fiecare model in parte unde scrie Final drive ratio ( 3.45 de pilda )

Asta e parerea ta.

 

328i are raportul 2.93 la grup.

 

325i are 3.15 stock, nu 3.45 cum spui tu.

 

m3 3.2 are 3.23

 

informatii 100% reale.

 

La rubrica 1, se vede ca 2.93 e raportul la diferentialul de 328i

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=05

 

la fel, rubrica 1, se vede raportul de 3.23 la m3 3.2

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=05

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Frate nu stau sa ma uit pt toate modelele in parte.... I-am dat site, sa se uite !!!!

 

Eu i-am zis din ce imi aminteam dar daca are dubii i-am dat si site sa se documenteze..... Crezi ca stiu toate diferentailele pe dinafara?

 

Am si precizat.... " DACA IMI ADUC BINE AMINTE ".... N-a belea ca nu mi-am amintit bine !!!

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Exista vreo sansa ca diferentialul de 318is de M42 sa fie autoblocant?

 

da este o foarte mare sansa pentru ca E36 318IS a iesit din fabrica cu diferentiale open-neblocante-libere (acelasi lucru diferite denumiri) dar au iesit si cu diferentiale autoblocante-blocante. Pentru 318is raportul de fabrica este 3.45 fie open fie blocante, in caz ca vrei sa pui alte rapoarte mai mici de demultiplicare nu vei mai avea sprint (3.15 sau 2.93) dar in schimb iti va creste viteza maxima si vice versa.

Link to comment
Share on other sites

316i/318i are 3.45 cu m40

 

316i/318i are 3.38 cu m43

 

318tds are 2.79 motor m41

 

318is are 3.38 cu m44

 

318is are 3.45 cu m42

 

320i are 3.45 si pe m50 si pe m52

 

323i are 2.93 motor m52

 

325td/tds are 2.56 motor m51

 

325i are 3.15 motor m50

 

328i are 2.93 motor m52

 

M3 are 3.23 motor s50 in 6 viteze si 3.15 in 5 viteze

 

Datele sunt pt e36 standard asa cum au iesit din fabrica.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acuma ....eu am diferentialul cu raportul cel mai mare care sa pus pe e36 ,respectiv 3,45..oricare alt diferential care este cu raportul sub nr de 3,45 va face ca masina sa fie mai lenta in demaraj ..

 

Aveti idee cum imi dau seama daca diferentialul este cu carcasa mare ,respectiv cu carcasa mica ...Daca nu cumva pe 316i,318i,318is si 320i sa pus cu carcasa mica (asa am inteles eu).Iar pe restul modelelor sa pus carcasa mare :)

Link to comment
Share on other sites

Exista vreo sansa ca diferentialul de 318is de M42 sa fie autoblocant?

 

 

Eu unul nu cred... De ce s-ar fi pus pe 318is daca pe 325i nu s-a pus ? Eu cred ca doar de la 328i in sus s-a plus autoblocant. Ce e sub 328i are motorul mult prea slab deci in concluzie nu s-ar fi justificat. Nu-ti cumperi in principiu 316 sa faci cerculete.... Cred ca s-au pus blocante pe modelele cu valentze sportive...

Link to comment
Share on other sites

Exista vreo sansa ca diferentialul de 318is de M42 sa fie autoblocant?

 

 

Eu unul nu cred... De ce s-ar fi pus pe 318is daca pe 325i nu s-a pus ? Eu cred ca doar de la 328i in sus s-a plus autoblocant. Ce e sub 328i are motorul mult prea slab deci in concluzie nu s-ar fi justificat. Nu-ti cumperi in principiu 316 sa faci cerculete.... Cred ca s-au pus blocante pe modelele cu valentze sportive...

 

adica inainte de facelift numa pe m3 a fost autoblocant?

Link to comment
Share on other sites

Exista vreo sansa ca diferentialul de 318is de M42 sa fie autoblocant?

 

 

Eu unul nu cred... De ce s-ar fi pus pe 318is daca pe 325i nu s-a pus ? Eu cred ca doar de la 328i in sus s-a plus autoblocant. Ce e sub 328i are motorul mult prea slab deci in concluzie nu s-ar fi justificat. Nu-ti cumperi in principiu 316 sa faci cerculete.... Cred ca s-au pus blocante pe modelele cu valentze sportive...

 

Pe toate modelele s-a pus ca optiune LSD. Doar pe M3 a fost standard. Poti la fel de bine sa ai LSD pe un 318i cum poti sa ai si pe 328i.

Nu cred ca LSD-ul s-a pus pt cerculete :lol:

Eu am diferential de diesel, 2:56 raportul si e LSD. Dieselul asta crezi ca avea valente sportive? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
scuze dar vin si eu cu o intrebare, am E36 320i 1993 cu diferential 3.45 open, pot sa pun un diferential cu raport de 3.15 autoblocant?, se potriveste si este multa manopera la shimbarea lui daca este posibila?

se potriveste ..iti trebuie un torx extern de 12 sau cum ii zice pt suruburile de la planetare,iar diferentialul ii prins in trei suruburi unde iti trebuie tubulara de 18 si mi se pare ca la cardan ii 15 ..in orice caz mai ai nevoie de un preten pt operatiunea asta ca ii greu diferentialu ala si sa nu te omori :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.