Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

In vremurile astea cand permisul se ia cu ceva atentie la instructor/politist e firesc sa fie mult mai usor sa dai flash-uri ca disperatul, incapabil fiind de a face o depasire, iar cand se reuseste depasirea aia, vedem poze cu masinile prin copaci...
Link to comment
Share on other sites

:laugh:

 

I-a sa vedem ce spune legea din codul rutier.

 

Art. 149 alineatul 1. - Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stânga, în sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au încadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stânga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.

 

Art. 151. - Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:

 

a) sa nu mareasca viteza de deplasare;

 

b. sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile.

 

@giilbertto

 

Poate ne luminezi si pe noi ce inseamna o depasire.

 

@ 23LKY

 

Destui sa pot vorbi. Si mie mi se pare o joaca de copii insa realitatea e crunta ...

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Ia sa vedem ce spune legea din codul rutier.

 

@giilbertto

Poate ma luminezi si pe mine ce inseamna o depasire.

 

Fixed.

 

Depasirea e atunci cand il devansezi pe cel din fata si esti nevoit sa schimbi banda pentru asta. Daca banda e suficient de lata si poti sa treci pe langa cel din fata fara sa schimbi banda, nu e depasire.

 

Ca sa raspund cazului tau, iti continui drumul. Ma bucur ca te-am putut lumina, de asta suntem aici, sa ne ajutam ;)

Edited by september child
Link to comment
Share on other sites

Depasirea este cand se depaseste axul drumului, nu cand treci pe langa o masina care circula in acelasi sens de mers, dar pe alta banda.

 

Si cred ca in lege se zice foarte clar cum se folosesc benzile:

 

Ăn cazul ĂŽn care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele vor fi conduse pe banda situata lânga acostament sau bordura.

Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.

 

Daca-i sparta banda, sunt 'jmekeri' parcati, etc, etc, atunci nu-i posibil.

 

Deci pana la urma topicul asta e facut ca sa fie scandal :) Imi place scandalul. :popcorn:

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

@september child

 

Multumesc pentru ajutor si apreciez efortul.

 

Tu spui: Depasirea e atunci cand il devansezi pe cel din fata si esti nevoit sa schimbi banda pentru asta. Daca banda e suficient de lata si poti sa treci pe langa cel din fata fara sa schimbi banda, nu e depasire.=> Atunci cum se numeste manevra asta ca la depasire nu se incadreaza conform legislatiei.

 

Legislatia spune:

 

DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat , daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula, pe partea stanga in sensul de mers .

 

EXCEPTII - vehiculele ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor , care se depasesc pe partea dreapta .

 

Deci, nu intra in discutie exceptiile mai sus mentionate. Nu schimba directia spre stanga si nu e tramvai.

Link to comment
Share on other sites

Bun, am lamurit-o. :) :) :)

 

Eu unul, in afara localitatii, daca ma grabesc, merg cu peste 100-110, merg pe banda 2, dar ma dau cand vine unul din spate, bineinteles, totul in maxima siguranta. Daca nu ma pot da in siguranta, nu o fac.

Totusi, e cam aiurea cand vin unii din spate cu 160-180. Suntem inca in Romania, autostrazile sunt proaste (bucuresti-pitesti de ex) si ei vin ca zmeii. Se pot intampla o gramada de accidente.

 

Nu ne putem compara cu Germania, autostrazi facute pt viteza, unde cat am fost n-am vazut o balta formandu-se, nu vorbim de gropi sau altceva. Un trafic monitorizat, unde esti semnalizat de la 100 km daca e vreo problema in fata, nu ca la noi, apare unul in vesta cu un semafor in mana.

Link to comment
Share on other sites

@september child

 

Multumesc pentru ajutor si apreciez efortul.

 

Tu spui: Depasirea e atunci cand il devansezi pe cel din fata si esti nevoit sa schimbi banda pentru asta. Daca banda e suficient de lata si poti sa treci pe langa cel din fata fara sa schimbi banda, nu e depasire.=> Atunci cum se numeste manevra asta ca la depasire nu se incadreaza conform legislatiei.

 

Nu stiu, nu cred ca are nume.

 

PS: a citit cineva de la inceput topicul? Ca raspunsul e in primele posturi.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de benzi, in sfarsit se reface portiunea aia de la km 21 de pe A2 unde era aproape imposibil de mers pe banda 1, se lucra azi intens. :beach:

Daca cu rotile din stanga circulai peste linia discontinua , treceai cu brio pe langa acele cratere , testata de mine de 100 de ori .

 

aham, inca una buna de pe forum: In Romania intotdeauna banda doi e mai bine asfaltata decat banda unu.

 

GTFO ma.

Nu asa se pune problema , in RO , banda 1 se degradeaza mult mai repede decat banda 2 .

Link to comment
Share on other sites

Cum sa circuli in Ro pe prima banda atata timp cat iti rupi masina in doua? Cratere, gropi nesemnalizate, denivelari, cuie etc. Cand Ro va avea infrastructura la nivelul celei din Ungaria (macar) atunci merita deschis un astfel de topic.:Devil:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Las ca am dat eu de unul cu logan 1.6 16v si a inceput sa ii dea talpa fix cand il depaseam, naspa pt el ca nu mie frica sa o duc in 6000 de ture.

 

 

Pfuai ce lux sa ai salar 400 euro si sa dai 300euro la pulitie, daca ai 400 euro...

 

fara suparare dar daca ai 1.6 pe e36 pe masina un logan 1.6 16v te face , daca l-ai facut tu pe el a fost pentru ca el nu a calcat-o la maxim

 

 

 

ups cred ca data anuntului era cam foarte veche

Edited by CosTi90
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Chiar nu inteleg,de fiecare daca cand merg pe un drum national,european cu doua benzi toata lumea merge pe a doua banda. ....

 

Oare de ce nu se poate merge si la noi ca in vest?

 

 

Este un fel de mit urban, banda din dreapta e pentru fraieri sau pentru parcat, iar banda din stanga e pentru JMECHERII care se respecta pentru ca asa e Romania si romanul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu am mers si eu acum o ora pe banda 2? De ce?

 

Ca sa percutez 2 saci de gunoi lasati intentionat in mijlocul benzii intai si ca sa fie totul complet, nu era nici un stalp de luminat in functiune. Mai erau plini si cu sticle de sticla si alte boarfe, tandari i-am facut si spre norocul meu, nu mi-a sarit decat o plasa care sta in locul unde ar fi proiectorul. Nu mai pun zgarieturile de la baza barii si pe dedesupt.

 

Naspa moment, ca in prima faza cand mi-a aparut in faruri si cand instant am sarit in frane, eu nu am vazut in mintea mea decat un om beat mort pe mijlocul strazii, insa cand am auzit sticlele cum se sparg, am rasuflat usurat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.