Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cand 90% din utilizatori sunt nemultumiti de asta...

 

eu personal nu-s nemultumit deloc de cum se inchide usa la bmw... imi place ca se inchide mai greu si-mi place si sunetul ala plin de-l face!

 

+1

 

La al meu 320d e46 din 2001 pe care-l am de un an si jumatate n-am nici o problema cu usile. Am ramas surprins cind am vazut posturile astea.

Poate conteaza cum e intretinuta masina sau cum a fost intretinuta in DE daca e sh

Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

 

 

nu vrei un LOGAN pe E46-le tau skimb pe skimb daca ti se pare asa bun Loganu ? are 65k de km Loganu

Edited by LEU
Link to comment
Share on other sites

pentru cei care nu au inteles din prima la ce ma refeream;....masina e din 2004 luna 06 a fost prim propietar,nu s-a facut cerculete cu ea sau mai stiu eu ce..nici primul si nici eu ..nu e genul meu.masina e intretinuta revizii la timp toate consumabile originale deci ok din punctul asta de vedere.....nu am nimic de zis la partea de motor,consum,estetic si alte chestii de genul......cu toate ca uitasem sa mai zic si de ambreiaj cu zdruncinaturile lui trepidati in treapta 1..trecem peste astea..eu vorbeam de lucruri minore care dupa 30 000km parcursi cu masina nu le mai suport si am in vedere sa o schimb cat de curand...daca stiam de ele nu o luam!!...nu a fost o ofensa la nimeni dar cred ca 90% din cei care sun pe forum cu e46 se plang de problemele astea si cred ca inca cateva sute care nu au cont..pe bmwclub....asta e...

 

tu compari 2 masini din clase diferite?

nu le compar doar ziceam spre ce ma indrept...era ca o paranteza :)

Link to comment
Share on other sites

cand 90% din utilizatori sunt nemultumiti de asta...

 

eu personal nu-s nemultumit deloc de cum se inchide usa la bmw... imi place ca se inchide mai greu si-mi place si sunetul ala plin de-l face!

:lol:

pacat ca infraestructura Romaniei nu lasa posesorii de BMW sa difrute din plin de senzatiile oferite de aceasta masina.....

Bravo mertului ca e perfect :)

Link to comment
Share on other sites

la fel ca si in politica unii par a avea creierul spalat..:lol:..

daca ai bmw asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i observi si defectele..unele din ele fiind evidente..comparatiile facute de colegi nu sunt tocmai relevante...usile la logan sunt praf..iar mercedes face limuzine..dar pot sa o compar cu un golf sau a4, masini care se comporta mai bine la capitolul "peri albi"..:))...

 

..si inca ceva..de-asta e forum..sa-si expuna fiecare parerea..

Link to comment
Share on other sites

Sau Opel.

 

 

Nimeni nu zice ca e46 e perfect. E departe de perfect. Insa ceea ce face obiectul topicului mi se pare o prostie. Daca problemele lui e46 sunt inchisul usilor, diuzele de la spalator sau suspensia prea tare, inseamna ca e o masina perfecta ...

Link to comment
Share on other sites

la fel ca si in politica unii par a avea creierul spalat..:lol:..

daca ai bmw asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i observi si defectele..unele din ele fiind evidente..comparatiile facute de colegi nu sunt tocmai relevante...usile la logan sunt praf..iar mercedes face limuzine..dar pot sa o compar cu un golf sau a4, masini care se comporta mai bine la capitolul "peri albi"..:))...

 

..si inca ceva..de-asta e forum..sa-si expuna fiecare parerea..

...asta am observat si eu unii nu accepta sa le zici nimic parca zici ca cine stie ce masina e...oricare marca ar fi ea........sunt curios daca astia cu bentley sau rolls-royce..se agita la fel daca are masina o problema......

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
daca nu va place cum se inchid usile la BMW, exista optiunea soft close :) cred ca e mai mult pentru domnisoare si eu am vazut ca au o problema cu inchiderea portierelor, ori le trantesc de sar balamalele, ori nu le iese din prima si mai incearca de 2 ori :lol:
Link to comment
Share on other sites

asta cu usile e discutata si rasdiscutata... mie personal imi plac usile! suna infundat si cand ai inchis-o sti ca e inchisa!

"o bate Loganu la fund" ???? pai cu usile de la logan cand dai, zici ca dai cu ciocanu' nu cu usa... cum sa-ti placa asa?

 

 

de acord , prefer sa se inchida mai greu dar sa aiba zgomot de usa plina , grea , decat zgomotul de usa subtire si usoara de la peugeotul 308 a lu' batranu' meu

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

@vl4d "Legat de inchiderea usilor izolarea se putea face totusi altfel incat sa nu fie nevoie sa trantim usile ca la 1310-le lui bunicu' ." Nu , nu se intelege a cui bunic este oricum ai citi :).

 

Cred ca incep sa-i dau dreptate alexx_p , indiferent cat "iubesti" o marca sau masina ta si cat timp ii acorzi tot un obiect ramane , cu destule imperfectiuni . Sa negi asa ceva ? => orb sau ipocrit . A avea o pasiune pentru ceva nu inseamna sa ignori toate impedimentele intalnite sustinand sus si tare ca "domle' merge perfect , e cea mai tare , ultimate driving blah blah" ci sa le depasesti si totusi sa fii multumit de ceea ce ai , in final .

Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

 

treaba cu mertanu' e discutabila

in primul rand e vorba de stilul tau - mai sportiv , mai linistit , inclinat spre lux etc.

dupa cum vezi eu am si un c180 si e adevarat , mertanul are suspensia sublima , in timp ce bmw-ul are acea tinuta de drum unica ; si totusi , mie unul mereu imi vine sa ma intorc la bmw :)

 

As fi foarte fericit sa vindeti BMW-urile si sa va luati mert si haudi decat sa postati atat. Chiar ar fi misto sa raman singurul cu BMW-ul meu si numeroasele sale defecte :lol:

 

 

eu cred ca doru 89 descopera ca el e de fapt mertanfan

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pot sa ma bag si eu in seama cu o nemultumite imensa ? chiar daca e vorba de e46 in topic...

 

In decurs de 4 luni mi s-au aburit ambele faruri la M6, au facut condens, apoi au inceput sa pice pe rand asa: adaptive xenon, xenon, angel eyes si auto leveling, practic au crapat, dar finut asa pe rand ca sa ma termine nervos.

 

Cum l-am schimbat pe cel din stanga, a facut la fel cel din dreapta, daca nici asta nu e defect de fabricatie :)

 

La asta din dreapta inca nu a picat decat adaptivul, l-am schimbat la AB, (modulul ala), a tinut vreo 2 zile, cum s-a aburit s-a si prajit iar si farul e aburit mai tot timpul. Trebuie schimbat 100%

 

Apoi, am mai vorbit cu un posesor de seria 6 si se plangea de acelasi lucru.

 

Penibil, asta nu mai are legatura cu exploatarea si asa mai departe, la 40 si ceva de mii de km, nu e admis asa ceva. Nu mai zic de diferential schimbat la 35 de mii :) si SMG la 15.000 :lol:

 

In schimb seria 1 are 160 de mii si nu sufera de nimic, da nimic :) numai revizii/consumabile.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

 

1. Daca masina ta are probleme cu inchiderea usilor nu inseamna ca toate au acest defect din fabrica (sigur masina nu a avut accident?). Masina mea are 190.000km iar usile se inchid perfect (centralizata merge perfect, la fel si telecomenzile din chei - acumulatorii sunt super-rezistenti).

2. Cat despre trancanitul si scartaitul geamurilor.....orice angranaj in miscare cand capata uzura face asa. Solutii: unge mecanismele si verifica chederele.

3. Suspensia?!....e normal sa fie mai rigida pentru ca a fost proiectata pentru drumuri bune si foarte bune (lucru rar in Romani). Invata sa conduci mai incet prin gropi, Bmw-ul nu e Dacie!!!!

4. Spatiu mic?....in comparatie cu ce....masina? Iti spun eu ca in comparatie cu Skoda Fabia spatiul e foaaaarteeaae mare (asta nu e defect de fabricatie).

5. Normal ca e diferenta intre E-class si seria 3, ca doar nu vroiai sa fie identice! Daca erau identice nu mai erau 2 masini ci una singura.

 

Prietene trebuie sa te mai documentezi. Seria 3 (e46) e in clasa cu C-ul de al Mercedes. Daca vrei sa compari E-class atunci incerca o comparatie cu seria 5.

Nu amesteca oile cu caprele si mai ales nu le compara. Cel mult compara oile din orient cu cele europene (asa mai merge).

Link to comment
Share on other sites

- usile la a mea se inchid perfect ! ori nu au fost lovite, ori de fapt sunt stricate daca se inchid OK ? :)

- daca cumva geamurile mele ''tancane/trancane'' o fac asa de incet incat nu le aude nimeni.

- daca nu ar avea suspensia rigida nu m-ar mai interesa aceasta marca. unde ar mai fii diferenta intre BMW si alta marca in comportamentul dinamic ? cred ca sunt de vina soselele din RO, care sigur nu's facute de BMW.

 

 

In special [s-a superextradiscutat] vad ca lumea se plange de TURBO si CASETA DIRECTIE! In rest cred ca daca drumurile ar fii ca si in restul EU, ai schimba elemetele de suspensie si directie la 50.000km sau mai mult !

Link to comment
Share on other sites

daca nu va place cum se inchid usile la BMW, exista optiunea soft close :) cred ca e mai mult pentru domnisoare si eu am vazut ca au o problema cu inchiderea portierelor, ori le trantesc de sar balamalele, ori nu le iese din prima si mai incearca de 2 ori :lol:

 

Degeaba am softclose pe masina, ca toata lumea imi tranteste usa sa o rupa. Cred ca depinde de cum arata usa, daca omu vede o usa sanatoasa, da cu ea sa fie sigur ca se inchide, daca e asa mai subtirica gen usa de Logan, da mai cu frica.

 

Sunt de accord cu afirmatia ca e mic spatiul in E46. Dai cu genunchii in scaun daca stai in spate.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.