Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu dar nici nu mi se pare normal sa trebuiasca schimbate chederele si scaunul pasagerului pentru un senzor.

 

cu senzorul nu stiu, probabil ca nu e normal, dar cred ca se poate sterge eroarea asta.

cat despre chedere.....!!!! cat sa tina Taz ?

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Inainte de e46 am avut un Mercedes 220d 1973 care exceptand marca este un reprezentant de seama al masinilor vechi bine facute. Si va garantez ca nu aveam probleme cu macaralele, chedere nu pierdea ulei pe la nici o garnitura nu avea greierasi prin habitaclu si diferentialul nu avea nici o urma de uzura. Uleiul arata perfect.

 

Nu dar nici nu mi se pare normal sa trebuiasca schimbate chederele si scaunul pasagerului pentru un senzor.

 

cu senzorul nu stiu, probabil ca nu e normal, dar cred ca se poate sterge eroarea asta.

cat despre chedere.....!!!! cat sa tina Taz ?

Eroarea se poate sterge dar apare din nou chiar daca schimbi senzorul care este o plasa pe care se apasa fiecare om care se urca in dreapta. Si inafara de BMW nu am auzit sa trebuiasca schimbate chederele. Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Ne cumparam masini mai vechi. Vezi e34 e28 e36 e28 masini pana in 2000 in general sau in detrimentul problemelor strangem din dinti le reparam.

 

Pacat de ele si de motoarele din ce in ce mai eficiente. Per total masinile sunt ok numai ca au multe probleme mici care cel putin pe mine ma sacaie si cel mai important nu ma asteptam sa le intalnesc la o marca premium.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de o MARCA PREMIUM nu de o masina de curse.

 

Poate a fost premium. Acum nu mai este... poate doar la preturi, tinuta de drum si motoare. La capitolul fiabilitate sunt varza as putea spune chiar penibili.

 

...pai si in cazul asta ce facem ?

BMW tot o sa vand masini, Merc tot o sa vand masini, Dacia la fel....

 

( nu ma mai bag in discutie , nu am E46 , am E36 )

 

doar ca unii care au avut ceva, nu vor mai cumpa aceiasi marca a doua oara

Link to comment
Share on other sites

Inainte de e46 am avut un Mercedes 220d 1973 care exceptand marca este un reprezentant de seama al masinilor vechi bine facute. Si va garantez ca nu aveam probleme cu macaralele, chedere nu pierdea ulei pe la nici o garnitura nu avea greierasi prin habitaclu si diferentialul nu avea nici o urma de uzura. Uleiul arata perfect.

Cum adica chederele nu pierdeau ulei? sau n-ai pus virgula unde trebuie,caci nu inteleg...

Link to comment
Share on other sites

E drept ca E46 are defecte de fabricatie, cel mai grav fiind deformarea sasiului la puntea spate, colegul nostru nu a patit inca asa ceva si probabil nu stie.

 

Dar parerea mea este ca E46 sau E39 sunt BMW-urile si chiar masinile cele mai fiabile dintre cele second hand. Daca iti iei un E46 sau E39, second hand dar cu km putini si reali, mergi la sigur, n-ai cum sa ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

@katlin

Am uitat o virgula dupa chedere.

Si va garantez ca nu aveam probleme cu macaralele, chedere, nu pierdea ulei pe la nici o garnitura nu avea greierasi prin habitaclu si diferentialul nu avea nici o urma de uzura. Uleiul arata perfect.

 

Si sa nu credeti ca mercedesul de care va vorbeam nu a fost forjat.

Link to comment
Share on other sites

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

Cred si eu ca e diferenta mare intre E-Class si E46 !!! Sunt clase diferite :lol:

 

Legat de suspenia rigida, geamuri si alte zdranganituri - nu e masina de vina ci drumurile. Adevarul e ca n-a fost gandita pt drumuri atat de proaste, iar sa mergi pana acolo incat s-o compari cu un logan mi se pare exagerat.

 

iti dau un logan pe masina ta?:))

compari e-class cu seria 3???pai seria 3 si in special bmw este o masina sportiva de fel.bavarezi pe asta se axeaza.mercedes este o masina eleganta confortabila.sunt masini diferite prin clasa din care fac parte si prin modul in care sunt concepute.una sport si una confort.

eu am vazut diferenta intre e90-ul meu si c-class modelul nou.confortul este asigurat de mercedes,dar nu ar vrea sa ne intrecem in stabilitate si performante.320d manual vs 220 cdi automat

Link to comment
Share on other sites

Cat de sec post-ul anterior

 

Poti sa il citesti cu o racoritoare in fata :)

E chiar un topic inutil si in plus postat unde nu trebuie. Mergea la "Pe margine->Frustrari" mai degraba.

 

... trist.

 

Astenia de toamna se poate trata.

 

 

OT:

 

Usile de la 1310-le al bunicului tau nu se inchideau datorita inchizatoarelor prost pozitionate si dereglate. Si acolo, in loc sa trantesti usa puteai sa o reglezi. Ai ramas cu acelasi obicei si trantesti si la BMW. Vei fi surprins sa vezi ca se inchide usa si cu un efort mai mic. Mai terminati cu prostia asta ca usile se inchid greu ..

 

Zicea cineva ca e39 si e46 sunt printre cele mai fiabile sh-uri. Ii dau dreptate. Si in plus de asta, Mercedes e axat mai degraba pe lux decat pe sportivitate, BMW opusul.

Pt initiatorul topicului: E-ul dorit e mult mai scump ca si e46le din dotare(dublu). Nu ma leg de cati bani ai, sa nu intelegi gresit, dar e diferenta de clasa si asta se simte si la buzunar, nu numai in comfort.

Link to comment
Share on other sites

Se mai pot enumera: Garnitura de la corpul filtrului de ulei, senzorul de prezenta de pe scaunul pasagerului care aprinde martorul air bag in bord, bucsa de la diferential care trebuie schimbata foarte des, bucsele de la bascula la fel, flansa de la cardan, ambreiajul care smuceste cand vrea el, diferentialul care uruie, macaralele de la geamuri si mai nou problema cu ruptul lonjeronului din spate unde se prinde toata mantocaria diferentialului. In concluzie nu prea sunt fiabile. Cel putin unele piese gen diferential, senzori, garnituri nu au voie sa aiba probleme.Nu imi spuneti ca toti le-au folosit la drifturi si cerculete si de acolo uzura, de multe ori vorbim de 318i 118 cai (cazul meu). Am ajuns sa cred ca unele piese au fost si sunt facute intentionat de o calitate slaba pentru a mai scoate niste bani de la noi. Asta e de fapt noua politica de contructie a automobilelor. New cars suck! Cu toate piesele pe care le-am enumerat au mai avut probleme cel putin 2-3 persoane cunoscute asa ca nu este o intamplare sau un caz izolat.

care e treaba cu senzoru acesta de airbag ? de curand a inceput si la masina lui tata sa faca asa, cand sta el la volan se aprinde eroarea in bord daca stau eu la volan si el pe locu din dreapta se stinge ce problema are si cum se poate rezolva ? mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

@vl4d nu te ingrijora , astenia de toamna imi ridica moralul :) . Chiar sunt curios cum consideri tu ca usile se inchid cu un minim de efort cand 90% din utilizatori sunt nemultumiti de asta . Abia dupa un an si jumatate incep sa inchid usa din prima , prietena reuseste 2 din 3 iar astazi chiar stateam la semafor si ma uitam in oglinda : blonda coboara , inchide usa o data , o deschide , mai incearca de 3 ori ... soferul pune avariile coboara si o inchide el . Am realizat cat de penibil poate arata asa ceva de la o masina care a avut pret de catalog cat 6 loganuri sau mai mult cand a aparut asa ca va rog terminati cu ineptiile astea de comparatii . Usile nu se inchid cum trebuie izolatie/neizolatie . Full stop.

p.s. bunicu' a avut skoda

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.