Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

Cred si eu ca e diferenta mare intre E-Class si E46 !!! Sunt clase diferite :)

 

Legat de suspenia rigida, geamuri si alte zdranganituri - nu e masina de vina ci drumurile. Adevarul e ca n-a fost gandita pt drumuri atat de proaste, iar sa mergi pana acolo incat s-o compari cu un logan mi se pare exagerat.

Link to comment
Share on other sites

ce sa zic..uite am mers cu un c 220 al unui prieten care il are din 2002 si de vre-o 3 ani in tara si vreau sa zic ca nu se aude nimic din exterior nu zdrangane nimic total diferit la confort.........sincer la partea asta sun dezamagit de e46..aa si am dat si cu solutie de chedere dar tine cam cateva spalari sau o lun a maxim apoi iar incepe sa scartaie.......
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un pic deplasat ce zici cu faza cu un an ... reiese din text ca ai luat-o ed un an si ai probleme multe la ea.

 

Insa din moment ce ai luat-o de la o alta persoana si nu de la dealer de noua, mai intervine si uzura si modul cum a fost intretinuta masina!

 

p.S. si pe mine ma bate gandul sa nu mai imi iau BMW pt ca intr-un an jumate de cand o am (de noua luata) am ajuns sa-i cunosc pe cei de la service. Merg cam la 2-3 luni cu ea acolo: ba un zgomot, ba un bug in soft, ba un plastic pierdut, acum am si un difuzor care caraie...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa intrii si pe forumul de la mercedes si ai sa vezi ca si acolo sunt o groaza de topicuri cu "probleme" :lol:

Chiar si pe forum la dacia ai sa vezi topicuri cu probleme la minunatul logan. Nu cred ca s-a inventat inca masina pentru Romania :))

Asa ca stai linistit. Strange din ... dinti, repar-o si mergi cu grija cu ea. Am vazut io cum merg "astia cu bemveuri" si porma de plang ca le pica piesele de pe ea! :lol: (n-o lua personal)

Link to comment
Share on other sites

Da..chestia asta a fost discutata si rediscutata de 100000000000000... de ori. Se inchid greu din cauza izolarii. Doru_89, deschide un geam sau trapa(daca ai) cand inchizi usa...sa vezi ce usor se inchide apoi...concluzia o tragi singur cu o carte de fizica in mana. Pentru trancanit sau scartait geamuri sau portiere recomand sa pui mana pe un spray calumea sau chiar sa inlocuiesti chederele pentru ca daca e E46 are cel putin 4-5 ani vechime si surprizaaaa...da, BMW-urile trebuie ingrijite si ele. Nu e masina minune care sa-si linga singura ranile. Suspensia da e destul de rigida...dar cu un scop...sportivitatea. Iti spun din perspectiva unui fost detinator(asta daca se pune si tatal meu in discutie) de E-Klasse si C-Klasse. Mercedesurile tind sa se balanseze mult mai mult decat BMW-urile la schimbari bruste de directie. Daca pui pe primul loc confortul suprem atunci BMW-ul nu e masina pentru tine...asta nu inseamna ca acest lucru e un defect din fabrica. Iti garantez ca daca ai merge pe Mercedes chiar si acolo vei comenta la capitolul suspensie...nemtii nu au gandit suspenia cu o cursa de 2metri ca sa compenseze drumurile noastre proaste. La capitolul suspensie Citroen is maestrii cand vine vorba de masini acceptabile ca pret. Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

tocmai de aia exista atatea marci de masini... s-avem de unde alege!

iar daca pui in balanta calitatile BMW vs. alte marci si alegi BMW... inseamna ca esti pregatit sa accepti ca usile se inchid mai greu, lucru care poate trage la cantar mai putin decat alte defecte la alte marci...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Se mai pot enumera: Garnitura de la corpul filtrului de ulei, senzorul de prezenta de pe scaunul pasagerului care aprinde martorul air bag in bord, bucsa de la diferential care trebuie schimbata foarte des, bucsele de la bascula la fel, flansa de la cardan, ambreiajul care smuceste cand vrea el, diferentialul care uruie, macaralele de la geamuri si mai nou problema cu ruptul lonjeronului din spate unde se prinde toata mantocaria diferentialului. In concluzie nu prea sunt fiabile. Cel putin unele piese gen diferential, senzori, garnituri nu au voie sa aiba probleme.Nu imi spuneti ca toti le-au folosit la drifturi si cerculete si de acolo uzura, de multe ori vorbim de 318i 118 cai (cazul meu). Am ajuns sa cred ca unele piese au fost si sunt facute intentionat de o calitate slaba pentru a mai scoate niste bani de la noi. Asta e de fapt noua politica de contructie a automobilelor. New cars suck! Cu toate piesele pe care le-am enumerat au mai avut probleme cel putin 2-3 persoane cunoscute asa ca nu este o intamplare sau un caz izolat.
Link to comment
Share on other sites

Usile se inchid putin mai greu la multe masini care sunt cat de cat insonorizate. La Logan se inchid ca si la 1310, fier pe fier.

"Defectele" le vezi, dar calitatile nu? Adica suspensia putin rigida o vezi cand rulezi pe un drum prost, dar cat de bine sta masina pe curbe, datorita aceleiasi suspensii, nu vezi si nici nu apreciezi ! Nu o meriti !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Inchiderea usilor nu reprezinta un defect. Si la suspensii alte modele de BMW nu au atatea probleme ca e46. Aici ma refer strict la bucsele de la bascula care sunt slabe, amplasate prost (toate socurile inclusiv cand franezi se rasfrang asupra lor) si cu asta basta. Si cine vrea cand vrea mergem si luam o curba eu cu passatul variant al familiei si tu cu e46 cu suspensie stock sa vedem ce diferenta de viteza uriasa va iesi. Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

Ia legatura cu userul bogdyy - aveti pareri comune. Doar ca aspiratiile tale sunt mai inalte decat de ale lui (E Class fata de Solenza).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.