Jump to content

Inclinatie prea mare roata spate


ALexinho

Recommended Posts

Am cumparat de vreo 3 luni un 316 compact din Germania si de atunci am observat ca roata din dreapta e mai inclinata decat roata din stanga....si de aceea imi mananca cauciucul foarte tare pe partea din interior. cel care mi-a dat masina mi-a dat si inca 4 jante si la alea toate cauciucurile erau mancate pe interior...el schimbandu-le prin rotatie la partea stanga spate unde e problema.

Eu m-am uitat si pe strada si la toate e36-urile am vazut ca rotile din spate sunt mai "cracite" in partea de jos unde calca pe asfalt....dar la mine partea stanga e putin cam mult.

Care sa fie problema mai exact? sa fie cumva stramb bratul sau mi-a mai zis cineva ca e posibil sa fie bucsile gata. :)

post-15235-1263309858_thumb.jpg

post-15235-1263309957_thumb.jpg

post-15235-1263310069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

masina a fost rasturnata pe partea dreapta mai demult...dar nu cred ca de acolo ar putea fii inclinatie la roata din dreapta. eu am fost in germania intr-un sevice asa mai mic dar aia nu au stiut ce sa imi zica.

deci exista o posibilitate destul de mare sa fie din bucsi?

...ar fi bine sa fie doar bucsile de vina:)

Link to comment
Share on other sites

Sal observ ca si tu ai un e36 compact, la fel ca si mie care si eu am avut problema asta, eu am luat-o prin eliminare, mai intai am schimbat basculele (una din ele avea ungiu stramb) dupa care tot la fel stateau am schimbat puntea spate pt ca a trebuit sa pun cu discuri si am gasit una cmpleta cu basculele pe ea si cu bucsile noi noute (am cumparat-o direct din germania ca in romania cu am gasit cu discuri) si tot la fel stateau rotile, problema la mine era din amortizoare, erau prea lungi.

S-ar putea la tine sa nu fie chiar la fel daca ai suspensia stock pe ea... dar eu nu o mai avea pe aia stock si cred ca asta era probelema.

Link to comment
Share on other sites

Rotile se cracesc / \ din 2 motive:

 

1. Daca ai suspensia sport.

2. Daca ai bucsile duse la fel se fac.

Se poate remedia ori schimband bucsile + geometrie pe spate, ori sa-ti schimbi bratul care tine fuzeta cu unul reglabil http://www.turnermotorsport.com/image/susp...mberarms_lg.jpg

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

in brief-ul care il avea in germania scria ceva extra de suspensii sport...deci e posibil sa am pe spate...ca pe fata e mult mai ridicata :) .

interesant e ca atunci cand masina e pe loc drpt rotile sta cat de cat normal dar cand pe partea stanga roata e mai sus deja roata sta mai inclinata...deci cred ca poate fii si de la suspensie deoarece daca ma apas pe suspensia din stanga se simte ca e mai slaba decat cea din dreatpa.

....si de vreo doua saptamani a inceput sa se simta ceva si in mers...cand depasesc 110 km/h am senzatia ca spatele ar merge in zig zag stanga dreata :lol: ...deci trebuie sa rezolv cumva problema cu roata aia...si de aia vreau sa iau prin eliminare fara sa schimb prea multe piese :)

PS: daca o pun pe loc drept nu sta masina mai ridicata de dreapta

post-15235-1263373358_thumb.jpg

post-15235-1263373400_thumb.jpg

post-15235-1263373435_thumb.jpg

post-15235-1263373467_thumb.jpg

post-15235-1263373501_thumb.jpg

post-15235-1263373528_thumb.jpg

Edited by ALexinho
Link to comment
Share on other sites

extra de suspensii sport...deci e posibil sa am pe spate...ca pe fata e mult mai ridicata :) .

in nici un caz

cred ca nu ai citit tu bine

nu pare nici de la distanta ca ar avea suspensii sport

da roata jos si verifica ce ai pe acolo defect, nu ai cum sa le iei prin eliminare ca se vede sigur ce e defect

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu cum e la modelele compact, dar la masina mea, unghiul de cadere la roata se regleaza cu un surub excentric (10), cu care se monteaza ceva bucsa(3) pe bratul inferior (7)

 

Si dupa ce te ghidezi cand reglezi unghiul de cadere, dupa "boloboc"? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
si eu am aceeasi problema la compactul meu , 316 din 95 . am vb cu cineva la un service mai mare si a zis ca e din bucsele alea mari care tin puntea spate . acu am cumparat bucsele si vereau sa le schimb , dar sincer nu cred ca o sa se schimbe ceva :(
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce e asa greu sa faci o vizita la geometrie. Oamenii de acolo (exceptand cazurile in care te duci la vreo panarama de atelier) vor sti sa-ti spuna exact. sta bine, nu sta bine, si daca nu sta bine iti vor spune de ce. O diagnoza de genul asta e undeva la 40 de lei maxim, dar faci o treaba.
Link to comment
Share on other sites

am facut unghiul de directie in 3 locuri , la unghi zice ca e ok dar pe strada stau naspa si roade pe interior , am schimbat puntea pe spate si acu chiar danseaza pe strada stanga , dreapta . maine ma duc la mecanic sa schimb bucsele alea mari din punte iar daca problema o sa persiste o sa schimb si arcurile , chiar si telescoapele . sper sa rezolv problema zilele astea . la compact puntea spate e ca la ursuletz , nu ai reglaj de cadere a rotii asa ca la geometrie nu are din ce sa regleze .
Link to comment
Share on other sites

Unghi de cadere la compact nu se face,am tot umblat si eu si toti mi-au spus aceeasi chestie:e ca la ursulet puntea si nu ai ce regla.

Fundul fuge din cauza bucsilor alea 2 de la punte(la fel imi facea si mie,le-am schimbat si nu mai fuge)

Si la mine imi sta stramba cateodata dar eu am suspensii sport reglabile fata-spate.Si cu cele stock tot stramb imi statea dar statea tot timpul.

Am fost o data la un service unde mi-au verificat puntea spate si mi-au spus ca e stramba,dar foarte putin si cica nu ar trebuie sa afecteze cum stau rotile.

Eu deja m-am obisnuit,cand merg eu mai mult singur in masina ramane mai ridicata spate dreapta,dar cand mai am pe cineva in dreapta sau in spate ramane dreapta.Mentionez inca o data ca am suspensie sport reglabila fata spate,fata bara stabilizatoare.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si bucsele alea mari de la punte , nu mai fuge stanga dreapta la gauri , dar rotile tot asa stau si nu stiu ce sa fac ca nu pot sa o tin pe strada , balanseaza stanga dreapta . chiar nu stiu de la ce este . cineva zice ca sunt rotile si putin deschise pe spate din partea din fata spre exterior . si fuge asa din cauza asta . nu stiu ce sa mai fac cu ea . ma chinui de 2 luni sa o fac sa stea pe strada , am schimbat si capetele de bara , bucsele din partea fata . acum am schimbat si alea din spate . ma gandesc sa schimb si bratele pe spate sa vad cum e dar nu am iam bani acu si e 2 mil bucata .
Link to comment
Share on other sites

Am observat de curand ca si eu am o problema asemanatoare, cu diferenta ca mie imi uzeaza putin roata dreapta fata, insa pe exterior. Are cineva o parere de ce se intampla treaba asta, inainte sa ajung la un service sa vad care-i problema? La ce sa ma astept? :unsure:
Link to comment
Share on other sites

pe fata problema se rezolva usor si repede , mergi si vezi daca nu ai jocuri pe fata si faci unghiul si ai rezolvat problema . io la mine inca nu am reusit sa rezolv nimic , roade tare pe interior si nu sta pe strada , balanseaza pe strada , nu are stabilitate deloc la 100 km/h.
Link to comment
Share on other sites

@Bala- pai cam toate bmw uzeaza putin mai mult cauciucurile pe interior, ca ele stau putin cracite pe asfalt. Acum depinde cat de mult...

 

Da, dar uzura e mica. In primii 50k km am mers cu un set de anvelope. Acum fac cam 4-5k de mers normal si cam 2k km daca merg pe autostrazi. Deci clar e ceva la masina dar nu am idee ce :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.