Jump to content

Vor sa-mi anuleze permisul


katlin

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Din pacate conducerea sau punerea in circulatie a unui auto neinmatriculat sau cu numerele expirate este una dintre cele mai grave abateri in ceea ce priveste legislatia rutiera.

Pentru conducere iti retine permisul pe loc, pentru punerea in circulatie doar cand hotararea judecatoreasca de condamnare ramane definitiva.

Link to comment
Share on other sites

Art. 36. - Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, fara permis de conducere sau cu permis necorespunzator categoriei din care face parte autovehiculul, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda. Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza persoana care conduce pe drumurile publice un autovehicul dupa ce permisul de conducere i-a fost retras, anulat sau retinut in vederea anularii, ori ca urmare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce autovehiculele. Incredintarea unui autovehicul pentru a fi condus pe drumurile publice unei persoane care se afla intr-una dintre situatiile prevazute in alineatele precedente si care conduce autovehiculul pe drumurile publice se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda.

 

Zice aici ca pot sa scap doar cu o amenda dc am permisul suspendat si circul cu masina?

Scuze de offtopic dar dar simt ca innebunesc pana in martie cand expira suspendarea.

Link to comment
Share on other sites

Bine, poate nu a fost exprimarea cea mai adecvata, dar dc are cineva idee de consecinte as fi recunoscator.

Ce naibii am 2 masini in curte si nu pot sa le folosesc, mai ales ca sunt foarte curios cum se comporta Cruze-ul.

Link to comment
Share on other sites

Salut! In legatura cu permisul si cu dosarul penal .intradevar,esti pasibil de dosar penal pt punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat (art. 85 oug 195/2002), daca stiai ca va fi condus pe drumurile publice( si un drum pe camp este considerat public pt ca este deschis circulatiei publice). In legatura cu sanctiunea pe care o risti, parerea mea, avand in vedere alte asemenea cazuri, va fi doar amenda administrativa, fara anularea permisului(se va inlocui raspunderea penala cu cea administrativa).
Link to comment
Share on other sites

asta e nimic,o amica s a bushit cu masina acu cateva zile de un capat de pod cu spatele-derapase pe gheatza la viteza mica,aprox40 la ora- si nu s a dus imediat sa declare accidentul pentru ca se lovise putin la gat,coloana..etc..A doua zi dupa ce a mers la politie i s a spus ca daca mergea pe loc i se intocmea dosar penal pentru ca s a lovit singura(imi scapa termenul folosit de organ). beat this :)
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

A doua zi dupa ce a mers la politie i s a spus ca daca mergea pe loc i se intocmea dosar penal pentru ca s a lovit singura[/i]

 

deci, nu cred asta. :)

 

Dar este foarte funny.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Am pĂŁĂžit-o Âşi eu. Am cĂŁzut cu scuterul (poveste complicatĂŁ) Âşi curcanii mi-au zis cĂŁ-mi deschid dosar pentru "autovĂŁtĂŁmare corporalĂŁ". :) M-au sfĂŁtuit sĂŁ declar altceva Âşi am scĂŁpat. Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

Asa e cu motoretele, daca tu cazi ca prostul si te duci sa declari asta la pulitie, iti fac dosar penal pt vatamare corporala. Mai nasol e cand lovesti alta masina si esti nevoit sa mergi la pulitie sa declari accidentul. Altfel, poti sa nu declari incidentul ca-ti bati cuie singur in talpa!
Link to comment
Share on other sites

Asa e cu motoretele, daca tu cazi ca prostul si te duci sa declari asta la pulitie, iti fac dosar penal pt vatamare corporala. Mai nasol e cand lovesti alta masina si esti nevoit sa mergi la pulitie sa declari accidentul. Altfel, poti sa nu declari incidentul ca-ti bati cuie singur in talpa!

Deci ĂŽţi fac dosar penal pentru propria ta vătămare? :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.