Jump to content

jante originale vs replica


crsbmw

Recommended Posts

pai in mod normal nici nu cred ca e legal 100% sa produci astfel de replici... nu stiu ce parere au producatorii oficiali ai unui anumit tip de janta despre producerea unor copii exacte ca design, banuiesc ca exista anumite drepturi "de autor"...

dar, pentru end-user mai putin conteaza provenienta si fabricatia, mai important fiind raportul calitate pret...

Link to comment
Share on other sites

Chiar Âşi americanii cumpĂŁrĂŁ jante replici.

 

Un motiv bine-intemeiat! :) Americanii inseamna de fapt albanezi, bulgari, somalezi, nigerieni, romani, rromi si alti cocalari.

 

 

 

 

Ontopic: BMW face niste modele reusite de jante. Plaja de gusturi este satisfacuta, de la bun gust la prost gust. De ce trebuie sa ne punem tot felul de "replici"?

Link to comment
Share on other sites

Depinde de lovituri/indoituri/fisuri . Practic , replicile se indreapta/sudeaza mai repede si mai ok decat cele originale . Cele originale sunt mai DURE ca jante si se lucreaza mai greu pe ele .

 

De multe ori , la indrepatari etc ies mai bine replicile decat originalele !

Link to comment
Share on other sites

pai de unde sti cat sunt de controlate si cat de bine respecta standardele niste jante replica, atata timp cat nu au nici un reper sa sti unde-s facute, de cine, ce certificari au...

nu zic ca-s rele... am o gramada de prieteni care au, dar la nivelul celor OEM sau de producator de renume, nu cred ca se ridica, oricum am suci-o... si tot adevarat este ca majoritatea din noi nu le "forjam" pana la nivelul la care sa simtim diferenta...

 

Pe replici scrie Þara de provenienÞã ºi producãtorul.

 

Sunt la nivelul celor OEM turnate.

 

Cele forjate sunt altã mâncare de peºte, Însã jantele BMW forjate le poÞi numãra pe degetele de la o mânã.

 

ia o groapa asa la vreo 100 si vezi, mergi la vreun atelier de reconditionat jante sa vezi daca iti indreapta cineva vreo janta replica!

 

Nu e adevĂŁrat.

 

 

am 3 prieteni cu atelier de service roti...

 

Depinde de echipamentul pe care-l au.

 

Eu am Îndreptat o jantã fãrã nici un fel de problemã ºi am echilibrat jantele de 2 ori pânã acum, la fel fãrã nici un fel de problemã.

N-a fost nevoie de mult plumb pentru echilibrare, sunt de calitate.

 

Rhaziel: cate jante replica ai indreptate, sau ai incercat sa indrepti de te plangi ?

 

Asta e problema de fapt.

Idei preconcepute Âşi lucruri din auzite.

 

Un motiv bine-intemeiat! :) Americanii inseamna de fapt albanezi, bulgari, somalezi, nigerieni, romani, rromi si alti cocalari.

Nu Âştiu de unde le scoĂži, ĂŽnsĂŁ posesorii de BMW din America nu sunt cei mai sĂŁraci oameni, culegĂŁtori de cartofi Âşi alte legume.

Sunt oameni care au un nivel de trai destul de bun, marca BMW este privitĂŁ ca o marcĂŁ exoticĂŁ ĂŽn SUA.

 

Ontopic: BMW face niste modele reusite de jante. Plaja de gusturi este satisfacuta, de la bun gust la prost gust. De ce trebuie sa ne punem tot felul de "replici"?

 

DatoritĂŁ preĂžului.

Jantele noi costĂŁ enorm, iar cele sh sunt ĂŽn general ĂŽn stare proastĂŁ, iar jantele frumoase sunt foarte rare.

Link to comment
Share on other sites

am 3 prieteni cu atelier de service roti...

 

Depinde de echipamentul pe care-l au.

 

Eu am Îndreptat o jantã fãrã nici un fel de problemã ºi am echilibrat jantele de 2 ori pânã acum, la fel fãrã nici un fel de problemã.

N-a fost nevoie de mult plumb pentru echilibrare, sunt de calitate.

 

 

nu janta se echilibreaza... se echilibreaza cauciucul, din cauza ca nu poate fi turnat perfect si exista diferente de greutate pe suprafata lui... la jantele fara cauciucuri n-ai ce sa echilibrezi...

Link to comment
Share on other sites

Producatorul nu cred sa scrie, tara de origine se poate, dar e neimportant atita timp cit nu scrie producatorul.

Sint mai multe feluri de turnare si fabricare a jantelor(in afara celor forjate si modulare), in nici un caz nu poti sa compari o replica cu un OEM...tine de cultura.

In plus OEM trec prin mai multe teste de anduranta, de impact, de coroziune si multe, multe altele pe care noi nu le stim dar ne putem documenta de ex. pe un site foarte profi tirerack.com.

Nu mai vorbim de omologari foarte stricte pe fiecare model in parte si dimensiune/masina...care ridica costul foarte mult la o roata, ceea ce nu putem vorbi despre o janta NONAME ca pina la urma asta sint daca nu au o marca, de aici si pretul foarte mic.

Edited by RUF
Link to comment
Share on other sites

ªi de ce eºti asa sigur cã jantele replici nu trec prin teste de impact, de rezistenÞã?

 

Atâta timp cât o jantã de proastã calitate ar putea pune viaÞa În pericol, este clar cã Într-o Þarã civilizatã n-ar putea fi fabricatã ºi comercializatã fãrã sã fie testatã corespunzãtor.

Link to comment
Share on other sites

nu janta se echilibreaza... se echilibreaza cauciucul, din cauza ca nu poate fi turnat perfect si exista diferente de greutate pe suprafata lui... la jantele fara cauciucuri n-ai ce sa echilibrezi...

 

Nu are asta relevanţă.

Se echilibrează janta ĂŽmpreună cu cauciucul.

 

O jantă proastă şi/sau un cauciuc cu defect de fabricaţie sau reeşapat se vor echilibra mult mai greu, ĂŽntreabă-i pe cei 3 prieteni cu service de roţi.

 

O da, bmw marca exotica :)

 

Da, aşa este privită.

Pentru un american, BMW este o marcă exotică, o marcă de lux.

Nu-şi cumpără oricine un BMW ĂŽn America, trebuie să-ţi permiţi aşa ceva.

 

P.S: Nu era nevoie să pui o poză cu tine, ştiu cum arăţi. :lol:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ªi de ce eºti asa sigur cã jantele replici nu trec prin teste de impact, de rezistenÞã?

 

Atâta timp cât o jantã de proastã calitate ar putea pune viaÞa În pericol, este clar cã Într-o Þarã civilizatã n-ar putea fi fabricatã ºi comercializatã fãrã sã fie testatã corespunzãtor.

 

 

 

 

ca cineva e curios de viata ta...

...sa sara banu'

 

si n-am motive sa cred ca acele replici trec prin teste serioase atata timp cat nu se vede nicaieri negru pe alb

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

ªi de ce eºti asa sigur cã jantele replici nu trec prin teste de impact, de rezistenÞã?

 

Atâta timp cât o jantã de proastã calitate ar putea pune viaÞa În pericol, este clar cã Într-o Þarã civilizatã n-ar putea fi fabricatã ºi comercializatã fãrã sã fie testatã corespunzãtor.

Pentru ca nu exista omologari pentru ele.

Pe janta e stantat numarul de omologare.

Edited by RUF
Link to comment
Share on other sites

Ai avut vreodatĂŁ o jantĂŁ replicĂŁ pe maÂşinĂŁ?

De unde ai cumpĂŁrat-o?

 

 

 

ca cineva e curios de viata ta...

...sa sara banu'

 

Aici se vorbeÂşte despre jantele fabricate ĂŽn Italia, jante omologate Âşi testate.

 

Nu e vorba de jante fabricate prin mĂŁrile internaĂžionale sau prin China.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca sunt jante replici si bune si proaste. personal am avut pe o pisica jante de 16'', copie dupa niste borbeturi si tin sa spun ca am luat la gropi cu ele, inclusiv o sina de tramvai si la sina s-a strambat un pic buza dar au indreptat-o la vulcanizare in 2 minute fara probleme de nici nu se cunostea.

 

cat despre marci de jante...e relativ pentru ca de ex: am intrat la GTT de la ozana (bucuresti) la reprezentanta Opel si aveau jante de 18 si 19 pe un stand de vanzare care figurau ca OPC, scria si pe capacele...in fine ideea e ca pe spate scria FONDMETAL deci nu e musai sa le faca marca ce face si masina. sunt convins ca si astea de BMW sunt facute de o firma cunoscuta PENTRU BMW.

 

cum e si cu uleiul: uleiul bmw original....e castrol facut pentru bmw si cu eticheta bmw, cel de opel scrie GM genuine oil bla bla bla si defapt e MOBIL1.....deci e relativa treaba

Link to comment
Share on other sites

Jantele originale BMW sunt fabricate de BBS.

 

daca ai sti la ce pret pleaca ele din port, din Italia, te-ai gandi de doua ori la calitatea lor....

 

Ămi pare rău, dar legat de acest subiect vorbeşti din auzite, n-are nici o legătură cu realitatea ceea ce zici. :)

 

Am de 2 ani jante replici fabricate ĂŽn Italia, sunt de calitate.

 

Sper să nu te superi, ĂŽnsă ăsta e adevărul.

Dacă n-ai avut ĂŽn viaţa ta jante replici, nu cred că poţi emite păreri avizate cu privire la calitatea lor.

Poate doar dacă lucrezi la vreo instituţie care se ocupă cu testarea lor.

 

De unde si pana unde bmw este privita ca o marca exotica de ce-i din US?Ai fost tu in acolo si i-ai interogat?

 

Citeşte pe forumurile de BMW din US dacă nu crezi.

 

Vorbesc numai prostii, stiu eu ce-i aia marca exotica? sunt pilaf

Fixed.

 

Marcile auto exotice in general sunt cabrio si costa cel putin 200.000 euro sau usd adica de la ferrari in sus.

Alea sunt supercar-uri şi nu sunt neapărat cabrio.

Eşti pe dinafară.

 

Uite un exemplu:

 

http://www.free-press-release.com/news-bra...1255737625.html

San Francisco Exotic Cars is the newest exotic car rental company in the Bay Area. The company just released its brand new fleet of vehicles which include a Range Rover limousine, the only one in Northern California available for rent. The Bay Area has had a limited if no places that were available to rent exotic cars such as Lamborghini, Ferrari, Rolls Royce, Porsche, and BMW.
Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Rhaziel: unde zici tu ca e diferenta intre jante OZ sau jante RIAL ?.... de ce e asa diferenta mare de pret ? (daca tot vorbim de preturi de nimic la jante din italia)...

 

Pe langa asta.. vezi cate jante OZ se vand si cate MADE in ITALY... si apoi mai vezi o justificare ptr pret mai scazut...

 

Atata timp cat nu vezi negru pe alb testu calitatii... defapt ce vrei sa-mi spui ? ca ai vazut negru pe alb ? ptr rotile BMW ? da documenteaza-te poate gasesti negru pe alb scris ca marca OROBICA... e ok... ai depus ceva eforturi sa cauti astfel de documente ? sau te-ai gandit astazi e 20.01.2010 astazi postez ca rotile care copiaza anumite modele consacrate sunt de rahat...

Link to comment
Share on other sites

OZ, BBS concureaza in Formula 1 si in alte campionate de raliuri...alt procedeu de fabricare al jantei.

De ce nu vezi RIAL in F1?

Difera marcile de la una la alta, difera experienta, difera prelucrarea aluminiului si etc etc

Edited by RUF
Link to comment
Share on other sites

Am avut un set M3 Dream luat de la Calin. Ce sa zic de ele, am luat o groapa cam tare undeva pe la Baia Mare, mi s-a facut o bolfa pe cauciuc, dar janta n-a patit nimic. Pe E65 am pus un set pe 19 tot replici, am fost la Bran pe drumul ala bombardat de la Pitesti la Targoviste, n-am patit nimic. In concluzie, voi mai cumpara, personal am incredere in ele.

 

E drept ca am vazut si jante M6 pentru Dacie, cu cateva milioane setul. Banuiesc ca alea sunt chiar niste replici proaste, dar cine stie.

Link to comment
Share on other sites

daca erau asa PRAF !!! nu mai vindeau: calin, si altii jante... ca era plin internetu de critici si minuni...

 

Aici pe forum cum lipsesc din cutie instructiuni de instalare, cum e topic de scandal...

 

Is curios cati de pe forum au rupt vreo janta din asta copie dupa ceva model... forumu e mare, nemultumirile sunt multe, dar despre roti.. nu prea am vazut... decat de la din "astia" care n-au

Link to comment
Share on other sites

Un motiv bine-intemeiat! :lol: Americanii inseamna de fapt albanezi, bulgari, somalezi, nigerieni, romani, rromi si alti cocalari.

Nu Âştiu de unde le scoĂži, ĂŽnsĂŁ posesorii de BMW din America nu sunt cei mai sĂŁraci oameni, culegĂŁtori de cartofi Âşi alte legume.

Sunt oameni care au un nivel de trai destul de bun, marca BMW este privitĂŁ ca o marcĂŁ exoticĂŁ ĂŽn SUA.

 

Iar scrii din auzite sau citite. Ai fost acolo? :)

Jobless si homeless sunt termeni "nascuti" in America, iar cartoful este de origine tot americana, dar cred ca ai gasit si asta pe Google.

 

 

Ontopic: BMW face niste modele reusite de jante. Plaja de gusturi este satisfacuta, de la bun gust la prost gust. De ce trebuie sa ne punem tot felul de "replici"?

 

DatoritĂŁ preĂžului.

Jantele noi costĂŁ enorm, iar cele sh sunt ĂŽn general ĂŽn stare proastĂŁ, iar jantele frumoase sunt foarte rare.

Pretul nu este o problema pentru un detinator de BMW. Daca nu avem bani de originale, ne vindem masina si ne luam originale. Am mai citit despre un user cu masina premium care neprimind bani de plafon si l-a vopsit cu sprayul :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.