Jump to content

despre cauciucuri de iarna


cable guy

Recommended Posts

Nu cred ca o sa afli prea multe pareri despre alpin 5, pentru ca modelul e relativ nou. Fratele meu are alpin 4 si e foarte multumit de ele, ca aderenta si durabilitate, plus ca nu sunt nici galagioase. Ma gandesc ca a5 e si mai ok, doar pretul de obicei la michelin e cam mare. Eu personal sunt foarte multumit de dunlop wintersport 3d.

 

Alpin 4 am deja pe F10/520 dar au cca 40k km ... poate ar mai merge si iarna asta. Desi au o aderenta excelenta pe zapada (testate iarna trecuta prin Elvetia si Alpii Italieni), la doua din cele patru anvelope am avut probleme cu valvele, s-au dezlipit si a trebuit sa le vulcanizez. Se pare ca a fost o problema cu lotul respectiv, dar per ansamblu sunt anvelope excelente. Singurul punct slab la ele este uzura rapida, un lucru normal pana la urma pentru o anvelopa cu o aderenta asa de buna.

Alpin 5 vad ca are un profil total reproiectat, nu stiu daca vor fi la fel de eficiente pe zapada si drum umed,

Link to comment
Share on other sites

Dintre anvelope de top 195/65 (Conti/Dunlop/Nokian etc.) si unele de buget, dar putin mai "mari", 205/65 (Nankang/Barum/BFGoodrich etc.), voi ce ati alege?

 

Am dilema asta, insa balanta inclina catre 195 si din prisma faptului ca iarna sunt recomandate anvelopele mai inguste, dar si pentru faptul ca pentru mai putini bani pot lua anvelope mai bune (Conti, Dunlop, Nokian etc.).

 

Masina este cea de la semnatura iar dimensiunile sunt cele omologate (stiu ca sunt putin diferite), jante pe 15".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Incep prin a va spune Buna ziua.

Deoarece vine iarna si trebuie sa ne echipam masinile cu anvelope de sezon sunt indecis in a alege anvelopele "perfecte".

Este vorba desre Continental Contiwintercontact ts850 si Goodyear ultra grip 9, acestea le voi lua 205/55 r16 DOT 2013-2014, pretul difera undeva la 18 lei.

M-am tot uitat pe internet la teste ADAC review'uri si nu stiu care dintre cele doua sunt mai bine sau daca chiar se vad/simt diferentele dintre ele pe zapada/ud/uscat deoarece indicii pe care ii dau producatorii sunt aceeasi, consum- C si aderenta ploaie C, diferenta este la zgomot in care conti are 72 si good 68.

Voi ce ati alege?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si la Nokian wr 3d dar sincer nu imi ofera incredere firma, probabil ca e din cauza reclamelor care le tot aud/auzim/vedem despre Continental,Michelin,etc si mai putin la Nokian. Nu contest ca nu sunt bune, poate sunt chiar mai bune ca multe altele, in testele ADAC am vazut ca WR se bate pentru locuri bine plasate.

Nu vreau sa fac anti-reclama, e pur si simplu punctul meu de vedere.

Ce te-a facut sa alegi Wr fata de Ts?

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Review-urile clientilor... Spre exemplu pe tyrereviews.co.uk sunt nr 1... 99% din clienti le-ar cumpara si a doua oara. Continental e la 95%...pe autoexpress au iesit nr 1 in 2014, iar continental nr 2. Sunt si mai ieftine decat conti ts850 si se cam bat de la egal la egal, depinde cine le testeaza.
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ce spuneti ,de exemplu am gasit conti ts 850 DOT 2014 la 386lei si am vazut ca Nokian este undeva la 360lei, de asta intreb ca diferenta de pret nu este atat de sesizabila...

Testele de la ADAC sa nu fie asa transparente cum ar trebui si cei care le fac/publica sa fie influentati?

Link to comment
Share on other sites

Asa am luat si eu Nokianurile, la 358/bucata, dot 3714...Nu e diferenta mare de pret, dar mi-e ca sunt "umflate" rezultatele pentru Conti, mai ales ca majoritatea testelor sunt facute de nemti, si cum au zis si colegii mai sus, am mers pe ideea ca nordicii sunt mai in tema cand vine vorba de anvelope de iarna...

 

Uite si o poza reala cu profilul...

post-51253-0-06429900-1413396740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Incep prin a va spune Buna ziua.

Deoarece vine iarna si trebuie sa ne echipam masinile cu anvelope de sezon sunt indecis in a alege anvelopele "perfecte".

Este vorba desre Continental Contiwintercontact ts850 si Goodyear ultra grip 9, acestea le voi lua 205/55 r16 DOT 2013-2014, pretul difera undeva la 18 lei.

M-am tot uitat pe internet la teste ADAC review'uri si nu stiu care dintre cele doua sunt mai bine sau daca chiar se vad/simt diferentele dintre ele pe zapada/ud/uscat deoarece indicii pe care ii dau producatorii sunt aceeasi, consum- C si aderenta ploaie C, diferenta este la zgomot in care conti are 72 si good 68.

Voi ce ati alege?

Multumesc.

Eu as alege o anvelopa clasa A, zgomot max 68.

Review-urile utilizatorilor sunt subiective, daca vrei o comparatie reala, clasificarea EU (pe clase) este singura care masoara performantele anvelopelor in exact aceleasi conditii. De exemplu, distanta de franare pentru clasa A este cu peste 10 m mai mica decat in cazul anvelopelor clasa C, masurate pe aceeasi masina si acelasi astfalt ud. Eu zic ca asta poate face diferenta in caz de accident.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut goodyear de vara...si nu am fost deloc multumit. Zgomotoase si proaste calitativ. De iarna am avut continental pana acum si s-au comportat exemplar fata de altele (la parte de franare in conditii extreme vei simti diferenta fata de un cauciuc ieftin si no-name). Daca as avea de ales intre conti si goodyear....clar aleg conti. Insa daca as vrea anvelope de iarna as arunca o privire la Michelin alpin sau vredestein...in functie de buget...am vazut ca sunt laudate.

Mult success!

Link to comment
Share on other sites

Eu as alege o anvelopa clasa A, zgomot max 68.

Review-urile utilizatorilor sunt subiective, daca vrei o comparatie reala, clasificarea EU (pe clase) este singura care masoara performantele anvelopelor in exact aceleasi conditii. De exemplu, distanta de franare pentru clasa A este cu peste 10 m mai mica decat in cazul anvelopelor clasa C, masurate pe aceeasi masina si acelasi astfalt ud. Eu zic ca asta poate face diferenta in caz de accident.

Da Dan citisem ce mi-ai dat tu( multumesc ) dar sincer din ce tot m-am uitat zilele precedente pe net, nu am gasit anvelope de iarna care sa aiba indice mai bun decat combustibil:"C" si umed "C" si decibeli minim 68 parca erau. Probabil ca cele A sunt la pneurile de vara unde rezistenta este mai mica din cauza profilului, nu stiu zic si eu...

 

Multumesc Alex pentru poza.

 

Plus ca ma mai gandesc ca din ce am enumerat mai jos si eu si voi sunt pneuri dedicate anotimpului cu "fulgi", sunt cam la acelasi pret, sunt premium deci ma gandesc ca diferentele nu cred ca sunt atat de mari pe drum fata de numerele din tabele sau clasificari, totusi sunt testate si nu sunt chiar ieftine oricare dintre ele...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca si pe unde am mai intrebat, insa reiterez: dintre o anvelopa premium 195/65 si alta de buget 205/65, voi ce ati alege? Eu as merge pe ceva premium, dar gumele sunt mai micute (-13 mm in diametru) si nu arata asa bine pe jante 7J; poate acei 10 mm in plus la latime compenseaza. Sunt tare nehotarat.

 

Dimensiunile sunt corecte.

Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca sunt corecte?

 

eu as alege 205/60/15

Ma asteptam sa apara astfel de intrebari, de aceea am si precizat ca sunt corecte.

 

Extras din cartea masinii:

 

http://img.tapatalk.com/d/14/02/25/a7y2uqyp.jpg

 

Asadar, Nokian WRD3 195/65 sau Barum Polaris3 205/65 (exemple aleatoare)?

Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.