Jump to content

Mi s-au furat oglinzile la E90


laur2009

Recommended Posts

M-ar interesa daca stie cineva asa ceva pe undeva, daca au aparut si piesele de E90 la dezmembrari. Eu nu am gasit.

Unde as putea gasi second-hand?

Lipsesc doar sticlele de la oglinzi, insa scoaterea lor prin fortare specifica furtului nu distruge si corpul de oglinda ramas?

 

In targ la Vitan parca nu as vrea sa caut deoarece cumparand piese furate le dam motiv hotilor sa mai fure, daca nu ar cumpara nimeni asa, nu s-ar mai fura. Plus ca ar putea sa nu-mi mearga bine din cauza blestemelor pagubitului.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E extrem de frustrant sa cauti oglinzi de noi, cand unele sar de 300 ron/bucata lejer, sunt si mai scumpe.

Le cumperi, dai 6-7 milioane, si intr-o saptamana ti le fura iarasi.

Pur si simplu e trista faza cu oglinzile, nu e ca la pisica normale, care le cumperi cu 30-50 ron bucata.

Uite eu merg cu oglinda de la sofer un pic crapata, fiindca au incercat sa le fure si s-a crapat, a lasat oglinda acolo, eu am cumparata alta noua, insa mi-e frica sa o schimb, pentru ca iarasi vor da navala hotii, si sticla la oglinzile de m incalzite, e 350 ron/bucata.

Link to comment
Share on other sites

Ei uite ca NU gasesti, sticle oglinzi M3 e36 nu gasesti.

Sau vreo sticla heliomata de e39 etc.

Defapt pt m3 am gasit... dar niste gunoaie ordinare, vin cu plasticul ala din spate ce trebuie lipit cu mana cu banda dublu adeziva si taiat cu foarfeca dupa marime, un rahat.

Unele gasesti, altele NU.

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in clubul posesorilor de BMW, daca te consoleaza afla ca nu esti singurul se fura de pe toate modelele de BMW sticla.

 

Cat despre oglinizi, eu am cumparat pe producator la E46 meu si nu erau deloc la fel ca cele originale, deformau imaginea practic nu ma puteam orienta in ele. Cu prima ocazie am mers intr-o dezmembrare mai mare si am procurat alt set de oglinzi cu 80ron/buc.

 

 

NU cumpara de pe okazii sau din anunturi unde suspectezi ca ar putea fi oglinzi furate ii incurajezi sa fure in continuare.

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Se mai gasesc pe Ebay. Eu mi-am luat de acolo o pereche, dar nu sunt originale si au niste diferente (maresc un pic si sunt albastru ceva mai inchis). Le tin de backup, pentru ca atunci cand mi-au furat mie oglinda (care era si inscriptionata) a trebuit sa stau o saptamana fara, pana au adus-o la reprezentanta..
Link to comment
Share on other sites

Nu iti sugerez nici eu sa le iei pe producator , deformeaza putin imaginea si am realizat ulterior ca nici nu se pot sabla chimic . Am luat de la un parc de dezmembrari un set de 2 sticle de e46 ambele cu 80 ron . Ambele originale insa una are ceva imperfectiuni . Iti sugerez sa iti iei tot originale (nu noi ca nu se merita) si sa le sablezi (nu e o metoda salvatoare dar mai scade sansele sa ti le fure din nou ... ).
Link to comment
Share on other sites

Mai intai va multumesc tuturor celor ce mi-ati scris, sigur imi vor fi de folos aceste sugestii.

 

Si eu sper sa nu fi patit ceva oglinda in sine, par totusi demontate profesionist, eu nu as fi stiut sa le demontez asa.

 

Ai dreptate, nu as vrea noi.

 

gasesti oglinzi facute de producatori la jumatate din pretul celor originale , si nu e nici o diferenta

Te rog spune-mi si mie de unde se pot cumpara astea?

 

intr-o zi astia or sa fure si de la ei numai sa nu isi piarda antrenamentul. Doamne cum e tarisoara asta.....

Poate acum ca s-au interzis drogurile legale sa scada nr dependentilor care cauta sa fure orice pentru o doza. Oricum, cei rai si cei buni vor ramane pe veci in tabere diferite.

 

Vezi ca erau la publicitate un set de oglinzi de vanzare (numai sticla).

Am sa caut, multumesc.

 

Nu ar fi la fel ca cele originale, insa mi-as pune si doua bucati de sticla taiate si bagate acolo, pana gasesc o solutie buna si convenabila.

 

Spune-mi si mie te rog cat ai dat pe ele si ... cum si unde se pot inscriptiona oglinzile, direct pe sticla?

 

Multumesc pentru sugestie. Din pacate la E90 sunt foarte putine dezmembrari, iar preturile sunt ... in consecinta.

dar explica-mi te rog, nu inteleg nimic despre aceasta sablare, eu stiam ca sablare inseamna supunerea unui jet de nisip.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt patit si eu cu furatul oglinzilor, cel mai recent mi s-a furat doar una desi era inscriptionata (la una din ninsori cand probabil nu a vazut ca era inscriptionata). Solutia pe care am ales-o a fost sa merg la AUTOVIT si sa cumpar aftermarket de plastic de la magazin (nu de la "Baieti"). Pt E46-le meu am dat 60 RON pe bucata si sunt foarte bune. Chiar am avut de ales intre unele cu "liniuta" aia intr-o parte si unele fara care erau mai ieftine. Intr-adevar sablarea nu merge la cele de plastic, ci se face un fel de abtibild (scuze daca nu am scris corect) si arata ca si cand ar fi sablata. eu zic sa te interesezi si acolo - vanzatorul zicea ca au de toate felurile. Nu e sticla si nu e originala dar sincer va spun ca nu am observat vreo diferenta + ca te doare mai putin cand ti-o fura din nou.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Toate alea sunt gunoaie.

Mi-am luat eu pentru mine de la 2 din vanzatorii de acolo si sunt gunoaie. Adica toti care vand, vand la fel, la pretul ala... ce vrei :)

 

Am extras asta din o listare:

''MIRROR HAS STRONG SELF ADHESIVE PADS ON BACK AND IT'S VERY EASY TO FIT, BACKING PLATE COMES SEPARATELY:

 

A) YOU WILL NEED TO TRIM PLATE TO MIRROR SHAPE (YOU CAN USE SCISSORS) AND THEN FIX (CLIP ON) PLATE IN MIRROR HOUSING

:lol: DEGREASE SURFACE WHERE YOU WILL STICK MIRROR AND FIX NEW MIRROR TO BACKING PLATE

 

IMPORTANT: YOU NEED TO FIX PLATE IN MIRROR HOUSING FIRST AND THEN STICK MIRROR THERE.''

 

Cu alte cuvinte, vine doar sticla goala, fara plasticul cu cleme, ala ti-l dau ei separat, dar e o bucata mare de plastic pe care TU trebuie sa o tai cu foarfeca si sa o lipesti pe sticla, dupa care sa o clipsezi in suport, cu alte cuvinte... GUNOAIE.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Am citit din prima, multumesc pentru recomandare, oricum ar fi, alea ieftine cum le numesti tu, sunt niste gunoaie.

Stiu ca se mai gasesc si originale, la pretul de aici sau 5-10% mai mic.

Oricum ar fi, oglinzile pe producator la anumite modele, sunt degeaba.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

@laur2009 se face un model din banda adeziva pe spate cu numarul respectiv , se lasa libera doar literele / cifrele care ulterior se umplu cu o solutie care "dizolva" sticla . Robert (tau) de aici de pe forum face asa ceva , am trecut si eu pe la el . Atunci am aflat ca sticla din dreapta era din plastic asa ca am numarul doar pe cea din stanga . Cealalta o pliez manual pentru a nu batea la ochi :)
Link to comment
Share on other sites

@laur2009 se face un model din banda adeziva pe spate cu numarul respectiv , se lasa libera doar literele / cifrele care ulterior se umplu cu o solutie care "dizolva" sticla . Robert (tau) de aici de pe forum face asa ceva , am trecut si eu pe la el . Atunci am aflat ca sticla din dreapta era din plastic asa ca am numarul doar pe cea din stanga . Cealalta o pliez manual pentru a nu batea la ochi :lol:

 

 

pai parca Robert zicea ca sableaza si oglinzi de plastic :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic , cand am fost eu (mai bine de 4 luni) cea de plastic a ramas dupa sablare la fel ca inainte . Poate acum le face si pe cele de plastic , nu l-am intrebat :lol: pe parcurs am facut rost de alta originala si ma voi duce personal sa o fac tot la Robert cand se mai asfalteaza din gropi :) .
Link to comment
Share on other sites

Am citit din prima, multumesc pentru recomandare, oricum ar fi, alea ieftine cum le numesti tu, sunt niste gunoaie.

Stiu ca se mai gasesc si originale, la pretul de aici sau 5-10% mai mic.

Oricum ar fi, oglinzile pe producator la anumite modele, sunt degeaba.

 

Cum, uite, pana si hotii au listinguri pe ebay - originale si ieftine..

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OEM-BMW-E87...s#ht_558wt_1165

 

Asta e tot ce vinde 'intreprinzatorul' asta - oglinzi de bmw si mercedes. Accepta si comenzi..

 

LE: in legatura cu oglinzile 'aftermarket' - atat timp cat ele costa sub jumatate din pretul uneia originale vandute aici pe forum, si sub o treime din pretul cu care le vinde reprezentanta, nu poti sa ai pretentia sa fie identice. Totusi, cele pe care le-am luat eu par sa fie complete si la o prima vedere, in afara de diferentele pe care le-am spus nu par sa fie altele.

 

Daca o sa fiu nevoit sa le pun pe masina (si sper ca nu o sa fiu), o sa spun aici impresiile.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

@laur2009 se face un model din banda adeziva pe spate cu numarul respectiv , se lasa libera doar literele / cifrele care ulterior se umplu cu o solutie care "dizolva" sticla . Robert (tau) de aici de pe forum face asa ceva , am trecut si eu pe la el . Atunci am aflat ca sticla din dreapta era din plastic asa ca am numarul doar pe cea din stanga . Cealalta o pliez manual pentru a nu batea la ochi :lol:

 

 

pai parca Robert zicea ca sableaza si oglinzi de plastic :)

 

Asa si am zis dupa aia altceva sau ce?

 

 

Inscriptionez si oglinzi din plexiglass si sticla.

 

 

 

tocmai zicea colegul ca nu i-ai inscriptionat oglinda din plastic si eram nedumerit :)

si cum le sablezi chimic sau cu nisip?

Link to comment
Share on other sites

colegul care a zis asta a venit la mine inainte sa cumpar un aparat care inscriptioneaza si oglinzi de plastic.

 

 

atat chimic cat si mecanic, de ce esti asa interesat iti fura oglinzile la e30-ul ala? :)

care e30? te referi la e 36 la care nu se pot schimba pivotii decat bascula cu totul?

eram curios ca poate iti trimieam ceva clienti; dar vad ca e mare secret

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa daca stie cineva asa ceva pe undeva, daca au aparut si piesele de E90 la dezmembrari. Eu nu am gasit.

Unde as putea gasi second-hand?

Lipsesc doar sticlele de la oglinzi, insa scoaterea lor prin fortare specifica furtului nu distruge si corpul de oglinda ramas?

 

In targ la Vitan parca nu as vrea sa caut deoarece cumparand piese furate le dam motiv hotilor sa mai fure, daca nu ar cumpara nimeni asa, nu s-ar mai fura. Plus ca ar putea sa nu-mi mearga bine din cauza blestemelor pagubitului.

Va multumesc.

 

sper ca nu erai tu cel din Vitan care le cumpara astazi cu 150ron? :)

cea mai sigura metoda... le "depozitezi" in casa, langa cheile masinii :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.