Jump to content

Sa schimb E60 cu E39 ?


duca

Recommended Posts

poti sa-ti cumperi ce vrei si sa 0 intretii cum iti place

E60 are un design de turma, absolut comun, care va ramane in istoria marcii doar ca un moment de ratacire...

 

dar sa scrii asta atat timp cat tu nu conduci un e60, ci un e34 mi-se pare putin deplasat!

struguri acri poate au la piata!

 

in afara de faptul ca e60 nu rezista la gropile din romania(caseta de directie) precum e39 nu vad ce e mai bun si frumos la ultimul. sa nu incepeti cu forma.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut

 

In aceasta dimineta am reusit sa citesc integral topicul. Bravo voua care ati reusit sa dezvoltati atat de frumos acest subiect.

Din luna aprilie 2009 am avut bucuria de a ma alatura acestei familii extraordinare pe care o formati cu totii (nu sunt cuvinte marete deloc, eu asa va simt), prin achizitionarea unui E60, 525D, 2004. In cele 10 luni, am reusit sa fac doar 6.000 km. Lucrez in domeniul financiar si am o masina de serviciu.

Folosindu-ma foarte putin de acest E60, as merge pe ideea de a-l vinde si de a-mi cumpara altceva :si cum nu vreau sa ma despart de aceasta marca, as merge clar pe varianta unui E39, 520i, cu un euro 3, sa fie taxa mica. Mi-am facut urmatorul calcul: iau un 520i euro 3 (din Germania) cu euro 3 la vreo 5.000 (an 1999-2000) taxa este undeva la 1.000 EURO + cheltuieli de drum. Am un client pentru E 60 la 12.500 EURO.

Sunt in dilema si va cer ajutorul : sa vand E60 si sa merg pe varianta de E39?

Aceasta trecere nu as vedea-o clar ca pe un compromis, deaorece E39 il vad ca pe unul dintre cele mai reusite modele de la BMW.

 

Fac alegerea potrivita? Ce ma sfatuiti?

 

Multumesc mult si va urez o zi buna!

 

Cauta si in tara un 525D sau un 530D si daca te invartzi bine , scoti unul bun la 9000 Eur.

Forumul iti sta la dispozitie cu toate sfaturile de care trebuie sa tii cont la achizitionarea unui E 39.

Sunt mandru posesor de E39 525D Sept 2002.

P.S. Si da, ai dreptate, e cel mai reusit BMW per genearal. Dupa parerea mea, designul care a consacrat BMW s-a oprit la E 39.

Bafta la luarea unei decizii corecte.

Link to comment
Share on other sites

Nu ştiu ce să zic, parcă nu prea are sens schimbul. :)

 

Doar dacă dai un E60 chelios şi cu motor mic şi iei un E39 total superior, adică cu motor mare şi mult mai multe dotări.

 

Dar dacă maşinile sunt similare, schimbul nu merită.

 

Ar fi frumos dacă posturile ar conţine şi câteva argumente, nu jigniri la adresa celor din jur.

 

Eu am condus şi E39 şi E60 şi E34...

Din punct de vedere dinamic, sunt foarte asemănătoare.

E60 arată foarte bine dacă are pachet M şi jante mari, altfel arată banal.

Merită unul dacă are şi opţiuni, unul chelios nu mi-aş lua niciodată.

 

Eu cred că toate sunt frumoase ĂŽn felul lor, iar un pasionat le apreciază pe toate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca omul are masina de servici si cu masina personala face 6000 km pe an merita schimbul . Dc?

Pentru ca orice masina se devalorizeaza, iar cele mai scumpe mai mult decat cele mai ieftine.

Eu am e39 luat acu 2 ani cu 12000 iar acuma cat valoreaza? 8000E

E60 acum? 12500 peste 2 ani ? 8000E

E39? de unde sa mai scada... totusi e BMW si nu o sa ajunga 3000E in 2 ani un e39 mai ales diesel.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca omul are masina de servici si cu masina personala face 6000 km pe an merita schimbul . Dc?

Pentru ca orice masina se devalorizeaza, iar cele mai scumpe mai mult decat cele mai ieftine.

Eu am e39 luat acu 2 ani cu 12000 iar acuma cat valoreaza? 8000E

E60 acum? 12500 peste 2 ani ? 8000E

E39? de unde sa mai scada... totusi e BMW si nu o sa ajunga 3000E in 2 ani un e39 mai ales diesel.

Corect.

Link to comment
Share on other sites

Din ceea ce ai spus ca astepti de la un bmw si faptul ca e o masina de weekend, te-as sfatui sa iei un E38, 728 sau 730i.

Oricum, 525d e o masina banala, la banii aia, ca sa o tin in garaj, as prefera un m sau alpina, masina care bineinteles ti-ar oferi mari satisfactii, dar ideea asta cade avand in vedere ca nu iti place pilotajul, ci mai degraba condusul. :)

Link to comment
Share on other sites

poti sa-ti cumperi ce vrei si sa 0 intretii cum iti place

 

 

 

in afara de faptul ca e60 nu rezista la gropile din romania(caseta de directie) precum e39 nu vad ce e mai bun si frumos la ultimul. sa nu incepeti cu forma.

Pai de la design incepuse discutia :) .

am condus e60. Nu m-a dat pe spate. Dinamica e asemanatoare. Interiorul e peste e34, multa electronica mai mult sau mai putin utila. Unele chiar iti fac viata mai usoara cateodata. Cam atat. Pentru mine nu prea isi merita banii.

+1 Ciupanezu

. Daca vrei sa faci schimbul si zici ca nu faci km multi , ci va fi masina de week-end as lua altceva, mai de suflet. Nu neaparat e39 520i , poate chiar si un coupe sau un seria 7 dotat....exista multe posibilitati.

Link to comment
Share on other sites

V-am citit toate sfaturile in aceasta dimineata!

Va multumesc tuturor pentru sfaturile pro/contra schimarii masinii!

Este o decizie destul de grea!

 

In urma discutiilor cu voi, tind mai mult sa raman cu E60. Voi lua in acest week-end o hotarare :trebuie sa dau un raspuns ponentialului client .

 

Va multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Din ceea ce ai spus ca astepti de la un bmw si faptul ca e o masina de weekend, te-as sfatui sa iei un E38, 728 sau 730i.

Oricum, 525d e o masina banala, la banii aia, ca sa o tin in garaj, as prefera un m sau alpina, masina care bineinteles ti-ar oferi mari satisfactii, dar ideea asta cade avand in vedere ca nu iti place pilotajul, ci mai degraba condusul. :)

 

N-aÂş lua 728i, e prea slab motorul pentru caroseria grea de E38.

Link to comment
Share on other sites

Ca performante, e la fel ca 520i, asa ca.....

Dar confortul? :)

 

Păi nici 520i n-aş lua. :lol:

Nu poţi să spui că E39 nu este o maşină confortabilă.

Ăn orice caz, eu sunt de părere că mai bine iei o maşină mai dotată şi mai puternică decât una de clasă superioară, dar mai slabă ca dotări şi ca motorizare.

 

Ramai cu e60! Dintr-o mie de motive!

 

Oh da!

 

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

In aceasta dimineta am reusit sa citesc integral topicul. Bravo voua care ati reusit sa dezvoltati atat de frumos acest subiect.

Din luna aprilie 2009 am avut bucuria de a ma alatura acestei familii extraordinare pe care o formati cu totii (nu sunt cuvinte marete deloc, eu asa va simt), prin achizitionarea unui E60, 525D, 2004. In cele 10 luni, am reusit sa fac doar 6.000 km. Lucrez in domeniul financiar si am o masina de serviciu.

Folosindu-ma foarte putin de acest E60, as merge pe ideea de a-l vinde si de a-mi cumpara altceva :si cum nu vreau sa ma despart de aceasta marca, as merge clar pe varianta unui E39, 520i, cu un euro 3, sa fie taxa mica. Mi-am facut urmatorul calcul: iau un 520i euro 3 (din Germania) cu euro 3 la vreo 5.000 (an 1999-2000) taxa este undeva la 1.000 EURO + cheltuieli de drum. Am un client pentru E 60 la 12.500 EURO.

Sunt in dilema si va cer ajutorul : sa vand E60 si sa merg pe varianta de E39?

Aceasta trecere nu as vedea-o clar ca pe un compromis, deaorece E39 il vad ca pe unul dintre cele mai reusite modele de la BMW.

 

Fac alegerea potrivita? Ce ma sfatuiti?

 

Multumesc mult si va urez o zi buna!

 

Depinde despre ce masini este vorba, ce model de E60, E39, ma rog, cati km au masinile, dotari,...

In principiu daca nu iti mai permiti E60-ul cumpara E39-le.Daca nu este vorba despre asta cumpara exact ce iti place tie mai mult. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Eu am E39 si e super ok. E60 e intradevar o ratacire. Vinde-l si ia-ti un E39 de afara. Sa fii foarte atent la ce masina cumperi sa nu aiba km dati inapoi. E39 e un model foarte reusit, dar daca masina are 400 mii - 500 mii km e normal sa mai cada cate ceva si sa-ti faca probleme. Neaparat un motor mai mare, mai ales ca nu faci multi km si nu te arde la buzunar.
Link to comment
Share on other sites

Tine ce iti place tie mai mult, lasa povestile unora cum poti vinde E60 si trece la o masina inferioara E39, fa ceea ce iti place.. Sfaturi din astea dau de obicei cei care s-au dat peste cap de 7 ori ca sa-si ia E60 si o vad ca pe masina suprema... mie personal nu-mi place deloc E60.

 

Important e sa mearga bine si sa iti placa sa o conduci. Eu n-as vinde totusi E60 sa imi iau E39 decat daca as sti ca diferenta o investesc in ceva. Sau daca vrei sa pierzi mai putini bani la revanzare.. dar E60 oricum il vinzi in pierdere acum deci e discutabil..

 

Eu as ramane cu E60 525d in locul unui E39 520i doar pentru ca are putere mai multa.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

da e39 inca este elegant si probail ca va fi multa vreme de acum inainte :lol: ca sa nu fiu gresit inteles ,eu detin acum un e60 530d M pachet, feumos si asta :) dar cad vad cate un e39 ingrijit, ferchezuit,original ... ma ia cu suspin :) ,poate alte amintiri? cine stie? o-i fi eu ciudat? dar am observat ca nu sant singur :)
Link to comment
Share on other sites

da e39 inca este elegant si probail ca va fi multa vreme de acum inainte :lol: ca sa nu fiu gresit inteles ,eu detin acum un e60 530d M pachet, feumos si asta :) dar cad vad cate un e39 ingrijit, ferchezuit,original ... ma ia cu suspin :) ,poate alte amintiri? cine stie? o-i fi eu ciudat? dar am observat ca nu sant singur :)

 

Stai linistit ca nu esti ciudat si nici singurul nu esti. Si eu am trecut de la E39 la E60 pachet M (altfel nici nu-l luam ca mi se pare ca arata banal) si tot ma uit dupa E39 pe strada si le admir cu placere. E39 este si va ramane o masina superba si fara pachet M.

Link to comment
Share on other sites

daca a avut bani de e60 o sa aiba si altadata daca o sa mai vrea e60. lasati-l pe om sa vada cum e si cu e39. poate si-a luat e60 ca era la moda si poate s-ar simti mai bine intr-un e 39. eu unul ma simt mai bine in e39, cred ca as putea sa ma trezesc dimineata, sa conduc pana seara si sa ma trezesc si sa o conduc iar, si iar si iar. deci imi place mai mult e39, am condus e60 si nu m-a impresionat cu nimic. e39 e o masina care te face sa iti placa sa o conduci... e placerea de a conduce.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.