Jump to content

Motorina din Romania


Thebe

Recommended Posts

Mi-a venit ieri msina (kudos Ovidiu). A ajuns la mine cu rezervorul cam gol. Prima reactie a fost sa merg sa fac un plin. Si am constatat cu surprindere ca nu intra in buson chestia aia de alimentare de la MOL (pina acum la Vectra alimentat mai tot timpul de la ei). Nn am gasit decit la OMW (Diesel Extra Plus parca, dar asta cica e EURO 5).

 

Din cite am citit, diferenta intre ele este continutul de sulf. Si as vrea sa alimentez cu ce scrie in carte, adica EURO 4. Pareri? Stie cineva daca se gaseste in tara EURO 4 undeva? Eventual comentarii de la cineva care a incercat si una si alta?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am alimentat  de la OMW cu euro 5.Super motorina,  dar cam scumpa .

Dupa care am alimentat numai de la Rompetrol motorina Super Euro Diesel, mai ieftina cu 2-3 mii fatza de cea E5 OMW..  si la fel de buna,  nu am simtit nici o scadere a performantelor. Deocamdata nu am incercat si altceva.

55287[/snapback]

ei da. insa pt. mine Rompetrol mai are un dezavantaj. nu pot plati cu un card Visa. ceea ce e super aiurea :blink: oricum, am sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai specificat in prealabil :blink:. Ei..  foloseste si tu cash cand alimentezi bimmerul :)

55298[/snapback]

ntzz. nu umblu cu mai mult de citeva sute cash, hai un mil, la mine. ca poate patesc ca si tine.

 

PS. sper ca nu te superi ca mai glumim pe tema asta (desi chestiunea e cit se poate de serioasa)

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa scriu si eu despre Motorina dar in lumea civilizata adica UE nu exista motorina Euro 4 nici Euro 5 si noi care construim aceste masini inca nu am auzit de asa ceva folosim in general pentru Europa CZ 51 dar cum Ro poate numai vine in UE are alte denumiri,din pacate noi producatori le privim aberante.Si din pacate sunt BMW-uri.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
am fost azi la service cu masina si am observat ca scoate vizibil mai mult fum ca atunci cand am luat-o.am cumparat masina din germania acum 1luna si acolo pot sa garantez ca atunci aproape nici nu se vedea puf-ul cand acceleram ...am intrebat mecanicu si mi-a spus ca singurul motiv este motorina proasta de la noi...iar eu unul in Romania am pus doar motorina euro3 de la OMV si din cate stiu la un motor euro3 nu e indicat sa pui decat motorina euro3...
Link to comment
Share on other sites

am fost azi la service cu masina si am observat ca scoate vizibil mai mult fum ca atunci cand am luat-o.am cumparat masina din germania  acum 1luna si acolo pot sa garantez ca atunci aproape nici nu se vedea puf-ul cand acceleram ...am intrebat mecanicu si mi-a spus ca singurul motiv este motorina proasta de la noi...iar eu unul in Romania am pus doar motorina euro3 de la OMV si din cate stiu la un motor euro3 nu e indicat sa pui decat motorina euro3...

105579[/snapback]

 

 

Eu am avut problema asta si-am curatat o valva EGR parca...n-am mai vazut fum de-atunci, verificat, am pus o gramada de prieteni sa stea in spatele meu cand accelerez , in panta de pe loc, pe autostrada..Si nu bag motorina de la vreo benzinarie cu renume...

Link to comment
Share on other sites

E in fata pe galeria de admisie. Am inteles ca prin ea trec gazele nearse din evacuare, adica aici sunt reintroduse de evacuare, si in timp se murdareste si mai da fum. La mine era chiar murdara, si dupa ce-au curatat-o n-a mai iesit fum deloc. Mai exact :

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...107&hg=11&fg=40

 

e piesa 11, banuiesc ca acolo e si la 320d si la 330d.

Link to comment
Share on other sites

cum ai curatat-o,ai suflat pur si simplu cu aer sau ai luat un spalator de sticle si ai rezolvat-o?

106360[/snapback]

 

N-am curatat-o eu... :blink: Mi-a aratat mecanicul unde e, ca daduse o eroare pe tester la valva aia, si apoi s-au ocupat ei , eu am plecat pana la seful de service sa vorbesc cu el. Ideea e ca atunci avusesem o belea mai mare cu un potentiometru de acceleratie si eram prea preocupat de rezolvarea ei ca sa mai fiu atent la ce faceau baietii pe-acolo. O sa-i intreb cum se curata zilele astea..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ei da. insa pt. mine Rompetrol mai are un dezavantaj. nu pot plati cu un card Visa. ceea ce e super aiurea  :) oricum, am sa incerc.

55295[/snapback]

 

daca tot ai fitze de platit cu cardu ce nu iti faci card la rompetrol........

si inca o kestie motorina rompetrol e same shit cu motorina omv.....dar asta e doar pt cine stie cunoaste :blink: sau cel putin asta e prin vest .....

Link to comment
Share on other sites

hum plate cu cardul nu e o fita...daca tot il am de ce sa nu il folosesc? doar nu ma opresc tot timpul sa scot cash ca ma duc sa bag benzina domle..

119262[/snapback]

 

mie asa mi so parut ca suna.......a fatz....nu de alta dar dc tot te sperii sa umbli in buzunar cu cateva milioane sa nu iti umfle vreo unu ochiul sau ca tie lene sa scoti din buzunar cateva hartii .......sincer de multe ori dureaza mai mult sa platesti cu cardul.......eu doar spuneam ca la reactia lu thebe era putin......offfff eu am visa ......tartz partz ....isi face card rompetrol si gata problema

 

si tradu si mie hum plate.......te rog ca nu imi dau seama ce limba vorbesti :blink:

Edited by AR99RMS
Link to comment
Share on other sites

Scuze...am editat...hum era o exclamatie...plate trebuia sa fie plata..In rest sper ca nu te-am ofensat dar gandeste-te ca acel card nu e o fitza..e pur si simplu un card de salariu,credit etc...si nu vad rostul sa scoti de la un bancomat mai dai un comision si la banca sa faca burta mare :blink: dupa care te duci sa platesti,cumperi ce iti trebuie...asta din punctul meu de vedere care nu prea umblu cu cash ca nu am de unde...plata se face electronic deh asta e nivelul de tehnologie,eu ma conformez
Link to comment
Share on other sites

eu nu am zis ca sunt impotriva .......eu port cash fie ca e mult fie ca e putin amu depinde cum imi da mami ......dar mi sa parut chiar de fitza reactia .....ooooo rompetrol ...ce pacat ca eu am doar visa ....si cat mi-as fi dorit sa alimentez acolo.......

 

da infine din partea mea fiecare sa alimenteze cu ce ii cade bine .......pace out

Link to comment
Share on other sites

La OMV sint 2 tipuri, euro 4 facuta la noi si euro 5 adusa din Austria cica (asa zic baietii de la pompa :blink:). Nu prea inghit eu povestea, in fine. Ce vreau sa intreb, la un 525 din 2002 e vreo contraindicatie sa folosesc asta euro 5? Spuneati ceva de concentratia de sulf.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cred ca cea mai proasta motorina este la noi si la bulgari... am fost de curand pana la Istanbul... si m-am ferit sa bag motorina de la ei... am alimentat in bulgaria de la OMV si am incercat sa consum doar din acel rezervor :blink: ... dar am facut multe drumuri prin Istanbul si a tebuit sa bag de la ei... am alimentat de la Shell...SURPRIZA :) mergea masina, parca impinsa de la spate...
Link to comment
Share on other sites

eu am avut probleme cu motorina sprint diesel de la OMV.m-am gandit sa o incerc :blink: si rezultatul a fost dezastruos-> masina nu mai tragea deloc,era de nerecunoscut,ajunsesm sa cred ca am ceva probleme pe la injectyoare.urmarea,am trecut inapoi pe romeptrol super euro4 dupa ce am schimbat si filtrul de motorina.masina si-a revenit cum era inainte
Link to comment
Share on other sites

mie asa mi so parut ca suna.......a fatz....nu de alta dar dc tot te sperii sa umbli in buzunar cu cateva milioane sa nu iti umfle vreo unu ochiul sau ca tie lene sa scoti din buzunar cateva hartii .......sincer de multe ori dureaza mai mult sa platesti cu cardul.......eu doar spuneam ca la reactia lu thebe era putin......offfff eu am visa ......tartz partz ....isi face card rompetrol si gata problema

119270[/snapback]

of of, dar ce va mai aprindeti la un an dupa ce am postat :blink: daca nu ti s-a intimplat sa fii fara un ban la tine si sa nu poti alimenta din aruncatura de jos, apoi atunci inca nu-i bai, mai ai vreme sa experimentezi. si argumentu' cu nu umblu cu cash la mine ca mi-e frica sa nu patesc la crissxxl nu sta in picioare. din buzurar nu mi-e lene sa scot banii pe care ii am la mine (desi, ultima foaie de 500 de roni parca o tin pentru un politiot preazelos), da' sa ma duc la bancomat in fiecare zi, sincer, mi-e cam lene. noi sa fim sanatosi, comentatori se gasesc oricind.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.