Jump to content

Ajutor montaj plafoniera cu leduri de citit


Dev

Recommended Posts

Am cumparat o plafoniera cu spoturi speciale pentru citit in locul celei standard.

 

Am vazut ca se potriveste pe mufa standard care o am, la cea clasica, dar are un cablu conector in minus.

 

Aveti idee,cei care au mai facut modificarea asta,de unde trag cablul ala suplimentar ?

 

Multumesc.

http://www.tcwerner.com/E36/Interior/fs/MapLight.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nimeni ?

 

Practic nu stiu unde sa conectez firul violet/alb care dupa cum m-am uitat pe tabla de circuit,apartine spoturilor de citit.

 

Probabil ca merge sa-l conectez direct pe placa sau sa-l lipesc de alt fir din mufa,dar nush care e ala :) si mi-e frica sa nu fac vre-o boacana.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cablul suplimentar este o masa, cel caruia nu-i gasiti corespondentul...

Oricum nu aveti ce sa stricati daca incercati sa puneti fie o masa fie plus permanent pe acel fir....oricum e un fir cu consumator pe el....

Mai intai descrieti voi ce nu se aprinde la conectarea acestor noi plafoniere sa ne dam seama ce trebuie...sau poate am timp sa ma uit la mine sa va comunic... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nimeni ?

 

Practic nu stiu unde sa conectez firul violet/alb care dupa cum m-am uitat pe tabla de circuit,apartine spoturilor de citit.

 

Probabil ca merge sa-l conectez direct pe placa sau sa-l lipesc de alt fir din mufa,dar nush care e ala :twoup: si mi-e frica sa nu fac vre-o boacana.

 

Din cate stiu eu firul acela inplus este de la functia pt incalzire oglinzi si diuze pt spalarea parbriz. sunt unele modele la care daca tragi de manerul exterior in timp ce masnia e incuiata se aprind becurile (daca e pe pozitia de mijloc) si se incalzesc diuzele si oglinzile.... SPER SA NU GRESESC.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat intre timp problema,am lipit intre ele doua fire din mufa aia.

Functioneaza corect plafoniera,cel putin asa cred eu.Spoturile se aprind separat fata de becul din centru.

stiu ca asta era problema daca puneai pe direct,se aprindeau toate odata.

Link to comment
Share on other sites

Iti cumperi pcb de proba, il debitezi, si pui 3 leduri si o rezistenta.

Partea nasoala e fixarea pcb-ului in terminalele becului.

Aici am folosit niste pini mai lungi de la un conector pe care i-am bagat intr-un vias de la pcb.

Am dat o gaura mica mica in varful terminalelor si pe acolo am bagat pinul respectiv dupa care l-am cositorit.

O sa pun o poza zilele astea.

Link to comment
Share on other sites

Se gasesc leduri cu lumina alb cald...eu asa mi-am pus...am in plafoniera din centru 9 leduri si in cele din spate cate 6...dau o lumina calda si...economica....la plafoniera din centru si la cele din spate nu m-am atins de becurile pentru citit..... :twoup: pentru ca alea, din cauza destinatiei lor, au filtrul/lentilele care concentreaza lumina strict intr-o directie, sa nu deranjeze in alta parte....si acele lentile necesita o sursa de lumina punctiforma, lucru obtinut din bec...ledul neputand inca da asemenea intensitate doar la o singura bucata...vorbesc de ledurile care le gasim uzual, ca sunt si leduri de 5 watti. asta e altceva....si daca puneam mai multe leduri in locul celor de citit, obtineam o lumina imprastiata si slaba.....bine, schimband poate tot ansamblul cu un ansamblu de lentila si led mai puternic, poate ca faceam acelasi lucru, dar pierdeam designul :)
Link to comment
Share on other sites

Iti cumperi pcb de proba, il debitezi, si pui 3 leduri si o rezistenta.

Partea nasoala e fixarea pcb-ului in terminalele becului.

Aici am folosit niste pini mai lungi de la un conector pe care i-am bagat intr-un vias de la pcb.

Am dat o gaura mica mica in varful terminalelor si pe acolo am bagat pinul respectiv dupa care l-am cositorit.

O sa pun o poza zilele astea.

 

 

Se gasesc leduri cu lumina alb cald...eu asa mi-am pus...am in plafoniera din centru 9 leduri si in cele din spate cate 6...dau o lumina calda si...economica....la plafoniera din centru si la cele din spate nu m-am atins de becurile pentru citit..... :twoup: pentru ca alea, din cauza destinatiei lor, au filtrul/lentilele care concentreaza lumina strict intr-o directie, sa nu deranjeze in alta parte....si acele lentile necesita o sursa de lumina punctiforma, lucru obtinut din bec...ledul neputand inca da asemenea intensitate doar la o singura bucata...vorbesc de ledurile care le gasim uzual, ca sunt si leduri de 5 watti. asta e altceva....si daca puneam mai multe leduri in locul celor de citit, obtineam o lumina imprastiata si slaba.....bine, schimband poate tot ansamblul cu un ansamblu de lentila si led mai puternic, poate ca faceam acelasi lucru, dar pierdeam designul :)

 

poze ceva baieti ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.