Jump to content

consum foarte mare e 36


Recommended Posts

salut am un e36 318i din 94 si ma cam sparge cu consumu si vreau sa rezolv problema dar nu prea stiu de unde sa ma apuc ce sa schimb el acum consuma cam 15 la suta pe oras :) asa ca astept sugestii si pareri

 

Filtre (aer, ulei, benzina), ulei (motor, cutie si diferential). Pune jante de 15 si cauciucurile cele mai inguste recomandate de producator, umfla rotile corect, nu cara greutati inutile etc.

 

Mergi la un tester sa vezi daca ai vreo eroare, chiar daca nu apare nimic o sonda lambda noua si o curatare de injectoare pot sa ajute.

Link to comment
Share on other sites

sunt schinbate toate inclusiv uleiul la cutie lam schinbat ca era sub nivel si nu stiam ce sa bag peste si lam schinbat si pe ea am jante de tabla de 15 cu cauciucuri de 195 si la testar am fost si nu da nici o eroare asa dar nu ramane de cat sa schinb sonda landa

multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa o schimbi daca nu o da defecta pe tester?

 

Sa stii ca gasesti f rar un tester care sa iti dea informatii corecte la E36.

Eu am cativa amici cu service in Oradea, si cand am fost cu E36-le meu la tester, s-au chinuit, si mi-au zis ca nu pot citi nimic la motor.

Singurul lucru ce mi-au vazut a fost partea de ABS.

De aceea, daca mergi la un tester si iti zice ca E36-le tau nu are nici o eroare, probabil ca omul ala nu a vazut nimic , insa fiindca vrea sa iti ia banii...te minte.

Si eu am avut probleme super nashpa cu masina, si tot ce a trebuit sa fac a fost sa schimb sonda lambda.

De atunci merge ca noua :-p

Link to comment
Share on other sites

Corect. E un consumabil.

E drept ca e putin cam scumpa, dar face toti banii.

Eu aveam niste probleme cu masina mea de ma durea capul :) . Facea niste figuri de am crezut ca e varza toata si eram gata gata sa ii dau foc. De fiecare data cand ploua afara, nu mai mergea bine masina. In fiecare zi avea reprize in care imi dadea in nas.

M-am luat dupa toti maestrii mecanici, si am schimbat toate filtrele, bujii (si inca am pus cele mai scumpe: NGK Irridium), senzori. Deja ma gandeam la debitmetru nou, care la E36 e 1000 euro.

De cand am schimbat sonda lambda, masina merge ca una noua.

Link to comment
Share on other sites

M-am luat dupa toti maestrii mecanici, si am schimbat toate filtrele, bujii (si inca am pus cele mai scumpe: NGK Irridium), senzori. Deja ma gandeam la debitmetru nou, care la E36 e 1000 euro.

De cand am schimbat sonda lambda, masina merge ca una noua.

 

1000 euro e cam toata masina...eventual 100

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti un tester necorespunzator sau daca il foloseste un nepriceput, atunci vor fi musai erori 0. Mie la E34 mi-a gasit pe tester sonda defecta. De altfel, se pot masura valorile pe care le da cu un aparat de masura.

Ar fi relevant daca Dan tofi ar face un consum in afara, poate avea surpriza ca masina sa fie in parametri. :) In oras, totul e relativ referitor la consum. Si neaparat consumul facut de la plin la plin, altfel...

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare exagerat 15% in oras.vad ca esti din brasov,nu stiu daca e ca-n bucuresti dar pe acolo.

 

oricum 12% nu are cum sa ia.

 

am scos 10% in bucuresti in aglomeratie cu loganul de 1.5 dci,masina care toata lumea zice ca papa 7-8% in oras.

 

cu 316 in capitala papa 14%.

 

incearca alta sonda.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut, scuze ca ma bag asa dar si eu am aceeasi problema, la un 316i e36 din 96.

15% in Bucuresti cu motorul cald si mers normal. Acum cativa ani consuma cam 10%. Si intr-adevar tragea mai bine motorul.

Debitmetru bun, filtru de aer in stare buna, bujii schimbate azi si fara aer fals. Tot 15%. Mai ramane de "executat" sonda lambda, nu-i asa?

Poate-poate o fi de-acolo.

Edited by adi316i
Link to comment
Share on other sites

aici vezi cum se testeaza.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97603-despre-sonda-lambda/page__hl__sonda+lambda__st__20

 

Nu se aprinde nimic in bord, la masina ta si in general se schimba pur si simplu la intervale regulate, e consumabil, la unele modele la 100k km la altele 160k, depinde de tipul sondei. Este precizat foarte clar si in manulul bentley, precum si in TIS.

 

NU iti dai seama de nimic, decat foarte greu. Uzura este cumulativa, graduala. IN principiu se observa o scadere a cuplului in turatii mici, si consum crescut.. care ajunge enorm cand e moarta complet.

Dar mergand cu masina zi de zi, neavand termen de comparatie e foarte greu sa iti dai seama.

EU cand am inlocuit-o imediat a scazut consumul cu 1l, si mai vioaie masina la sub 3000 de ture..

Si nu era moarta, am inlocuit-o ca ii venise intervalul.. am inlocuit-o fix cand am facut 200k km, la mine se inlocuieste la fiecare 100k.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

aici vezi cum se testeaza.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97603-despre-sonda-lambda/page__hl__sonda+lambda__st__20

 

Nu se aprinde nimic in bord, la masina ta si in general se schimba pur si simplu la intervale regulate, e consumabil, la unele modele la 100k km la altele 160k, depinde de tipul sondei. Este precizat foarte clar si in manulul bentley, precum si in TIS.

 

NU iti dai seama de nimic, decat foarte greu. Uzura este cumulativa, graduala. IN principiu se observa o scadere a cuplului in turatii mici, si consum crescut.. care ajunge enorm cand e moarta complet.

Dar mergand cu masina zi de zi, neavand termen de comparatie e foarte greu sa iti dai seama.

EU cand am inlocuit-o imediat a scazut consumul cu 1l, si mai vioaie masina la sub 3000 de ture..

Si nu era moarta, am inlocuit-o ca ii venise intervalul.. am inlocuit-o fix cand am facut 200k km, la mine se inlocuieste la fiecare 100k.

Multumesc tare mult! Sunt exact si simptomele masinii mele! Problema e ca asa am luat-o si nu stiu daca a fost schimbata vreodata... Consuma cam exagerat, dar nu am termen de comaparatie cu una cu sonda buna... O voi schimba cat de curand, pentru ca oricum ma costa mai mult sa merg cu ea asa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.