Jump to content

E90 discuri frana


Recommended Posts

Nici discurile BREMBO nu sunt stralucite, am pe fata si la viteze de peste 120km/h imi vibreaza volanul.

 

daca nici BREMBO nu sunt discuri ok ...

ca le-ai ovalizat tu e altceva

am mai auzit probleme cu brembo , nu sunt chiar mama discurilor .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Nici discurile BREMBO nu sunt stralucite, am pe fata si la viteze de peste 120km/h imi vibreaza volanul.

 

daca nici BREMBO nu sunt discuri ok ...

ca le-ai ovalizat tu e altceva

am mai auzit probleme cu brembo , nu sunt chiar mama discurilor .

 

tocmai am implinit azi 1000 km cu discri fata ATE si spate BREMBO ( asa mi-a venit mie sa pot face o comparatie ) si placute ATE fata+ spate

nu bate nimic si frana e beton

cu toate ca mai trebuie sa schimb si lichidul de frana

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

la cati km se schimba discurile? se poate vedea cumva uzura lor? etrierul vine cu discul sau se cumpara separat?

 

teoretic se masoara cu sublerul , e o dimensiune minima data de fabricant , nu stiu cat e la E90 , practic se pot schimba cand se ovalizeaza adica-ti bat la franare . La mine au tinut fix 75 k km cele originale .Probabil la automate e si un ritm de uzura accentuat .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

hmm la mine au fost schimbate acum 30k km ... stii cum e cu alea perforate? e vreo diferenta? se merita ... am auzit ca nu sunt prea ieftine si ca se tocesc mai rpd placutele

 

btw: am schimbat becul de pozitie :twoup: 10x

 

la cati km se schimba discurile? se poate vedea cumva uzura lor? etrierul vine cu discul sau se cumpara separat?

 

teoretic se masoara cu sublerul , e o dimensiune minima data de fabricant , nu stiu cat e la E90 , practic se pot schimba cand se ovalizeaza adica-ti bat la franare . La mine au tinut fix 75 k km cele originale .Probabil la automate e si un ritm de uzura accentuat .

Link to comment
Share on other sites

-atunci se merita originale,la montaj e bine sa vezi daca s-a curatat bine suprafata de pe butuc unde face contact cu discul

-din cate am inteles le-ai schimbat recent si bat,eu as incerca intai sa le demontez si sa curat suprafata de contact cu butucul,cine stie.

-se mai intampla acelasi lucru daca au joc rulmentii de la butuc.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

-atunci se merita originale,la montaj e bine sa vezi daca s-a curatat bine suprafata de pe butuc unde face contact cu discul

-din cate am inteles le-ai schimbat recent si bat,eu as incerca intai sa le demontez si sa curat suprafata de contact cu butucul,cine stie.

-se mai intampla acelasi lucru daca au joc rulmentii de la butuc.

 

eu am rezolvat le-am schimbat , acum am deja 2000 km cu ele si totul e perfect . Nu am nici un joc pe nicaieri :twoup: . Oricum am facut testul de frane si mi-a iesit f clar ovalitate discuri undeva la 7% la discurile ate , asa ca eu nu pot sa le recomand .in rest treaba voastra montati ce vreti .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oare discurile de frana fata de pe M3 se potrivesc pe E90 320 d ?! :twoup:

Ma gandesc ca prinderea este la fel, oare etrierii trebuie schimbati ?! Si ma mai gandesc daca ar intra pe jante de 16 inchi...

LE: cele de pe 320d sunt 300x24 (presupun ca diametru si latime) iar cele de pe M3 sunt 360x30 deci nu stiu daca merg sau nu...

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Oare discurile de frana fata de pe M3 se potrivesc pe E90 320 d ?! :twoup:

Ma gandesc ca prinderea este la fel, oare etrierii trebuie schimbati ?! Si ma mai gandesc daca ar intra pe jante de 16 inchi...

LE: cele de pe 320d sunt 300x24 (presupun ca diametru si latime) iar cele de pe M3 sunt 360x30 deci nu stiu daca merg sau nu...

jante pe 16 nu-ti intra sigur!

eu am 330 xd si discurile se apropie ca dimensiuni de M3 si dimensiunea minima la jante este de 17"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Am si eu o nelamurire: la masina mea (320d e90 2005), pe realoem.com apar doua variante de discuri, de 300 respectiv 330mm. In mod sigur pe masina din fabrica s-au pus cele de 300mm, dar eu as vrea sa fac upgrade la cele de 330mm. Intrebarea e, se potrievesc direct sau trebuie sa schimb erierii/suportii de etrier?

 

Sau macar cele de lci (motor n47), care sunt vizibil mai mari, desi figureaza cu 312mm... S-or potrivi?

Link to comment
Share on other sites

eu am pe e90 discuri nk fata spate si placute no name cumparate toate pachet din germania 250 euro cu tot cu senzori si saboti de frana am 20k cu ele franeaza beton si nu scartaie nimic sunt foarte multumit si in plus se prezinta foarte bine dupa 20k sfatu meu sa nu mai luati din ro

ps masina avea placute oem marca textar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O intrebare la capitolul placute de frana : cam cat te tine un set de placute frana pe fata, respectiv pe spate? Nu de alta, dar cand ma uit in Idrive la capitolul Brake Pads, pentru REAR imi arata ca mai am 25.000 de km, respectiv pentru FRONT imi arata ca mai am 100.000 de km. Oare cine, cand si unde a gresit? Cei de la service mi-au spus ultima oara ca va trebui sa schimb nu numai placutele de frana, ci si discurile de frana (probabil ca sa obtina profit de pe urma mea). Ce parare aveti? Poate senzorul de la placute s-a defectat?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.