Jump to content

E90 discuri frana


Recommended Posts

  • 2 months later...
Eu le-am schimbat discurile fata spate plus placute fata spate cu senzorii aferenti cam 500 euro pe original.Am pus o data placute ATE si nu mi-au placut deloc mai ales la franari succesive de la viteze mari plus ca mai scartaiau cateodata.
Link to comment
Share on other sites

nu stiu care e treaba cu scartaitul

mie BC`ul imi arata ca mai pot sa fac 12000km cu placutele fata.

am mai mers vreo 8000km si tot 12 mii arata. am zis ca s-a dus senzorul. si scartaiau placutele ca naiba, asa ca am decis sa le schimb.

la service ce sa vezi - mi`a spus tipul ala ca mai duceau mai bine de 12 000 km ca erau uzate nici 40%. totusi nu stiu de ce scartaiau.

ajunsesem sa fac mai mult frana de motor din cauza scartaielilor enervante.

acum am pus discuri Brembo si placute ATE de la grozadan si nu mai scartaie. diferente de franare intre combinatia asta si cea de fabrica nu vad.

 

Eu le-am schimbat discurile fata spate plus placute fata spate cu senzorii aferenti cam 500 euro pe original.Am pus o data placute ATE si nu mi-au placut deloc mai ales la franari succesive de la viteze mari plus ca mai scartaiau cateodata.

 

din ce am auzit, placutele care echipeaza auto bmw sunt facute de ATE...

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

da oribil cu Ate , poate am avut eu ghinion . Am sa le schimb cu originale in curand

 

Si eu am probleme cu ATE! Am schimbat discurile si placutele de vreo 2 luni si deja vibreaza volanul la franare.

 

Eu am patit ceva similar la 525d cu discuri ATE. La 318d merg perfect, insa am impresia ca discurile se papa cam repede. Mi se pare surprinzator ca ATE-urile sa nu se comporte bine la multa lume. Daca nu ma insel ATE contribuie la o mare parte din sistemul de franare la BMW...au sigla lor stantata peste destule componente. Cat despre placute ATE pana in prezent mi se par ireprosabile...discurile sant singurele care m-au deranjat insa la 525d nu la 318d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
BMW foloseste la sistemul de franare componente ATE din fabrica, asa ca OEM sau ATE eu zic ca e acelasi lucru. Doar ca platesti in plus sigla stantata cu BMW.

 

posibil , dar alta optiune nu am , astept sa-mi vina discurile sa le schimb ca nu le mai suport pe astea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

BMW foloseste la sistemul de franare componente ATE din fabrica, asa ca OEM sau ATE eu zic ca e acelasi lucru. Doar ca platesti in plus sigla stantata cu BMW.

 

Nu toate componentele.

Etrierii ºi pompa de frânã sunt ATE, plãcuÞele sunt Jurid sau Textar, discurile sunt uneori Textar.

Link to comment
Share on other sites

BMW foloseste la sistemul de franare componente ATE din fabrica, asa ca OEM sau ATE eu zic ca e acelasi lucru. Doar ca platesti in plus sigla stantata cu BMW.

 

Nu toate componentele.

Etrierii ºi pompa de frânã sunt ATE, plãcuÞele sunt Jurid sau Textar, discurile sunt uneori Textar.

 

placutele sunt jurid , discurile nu stiu ce sunt ca au doar sigla BMW , oricum inainte aveam placute ATe si murdareau janta cam in 24 ore , sau estimativ dupa 50 km era plina de praf , daca nu spal masina 4-5 zile jantele au nevoie de degresare .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.