Jump to content

AJUTOR E39-96


Recommended Posts

AM OPROBLEMA CARE MA OMOARA,DIN CAND IN CAND{NU MEREU}SE APRINDE BECUL DIN BORD DE LA ASC SI NU SE MAI STINGE.DACA OPRESC MOTORUL SE STINGE DUPA CARE SE APRINDE DIN NOU.STIE CINEVA CE SE INTAMPLA???????

110062[/snapback]

Vezi sa nu fie vre un senzor :blink:

Link to comment
Share on other sites

AM OPROBLEMA CARE MA OMOARA,DIN CAND IN CAND{NU MEREU}SE APRINDE BECUL DIN BORD DE LA ASC SI NU SE MAI STINGE.DACA OPRESC MOTORUL SE STINGE DUPA CARE SE APRINDE DIN NOU.STIE CINEVA CE SE INTAMPLA???????

110062[/snapback]

doar o data mi s-a intamplat si mie.De atunci nu am mai avut probleme.Dute sa puna calculatorul pe masina si se va rezolva problema

Link to comment
Share on other sites

AM OPROBLEMA CARE MA OMOARA,DIN CAND IN CAND{NU MEREU}SE APRINDE BECUL DIN BORD DE LA ASC SI NU SE MAI STINGE.DACA OPRESC MOTORUL SE STINGE DUPA CARE SE APRINDE DIN NOU.STIE CINEVA CE SE INTAMPLA???????

110062[/snapback]

 

Pentru inceput, poti sa dai consola de la dublu climatronic jos si sa vezi contactul cu ASC-ul, dupa care am inteles ca ar fi un senzor la diferential, dar exact nu stiu. Sunt nou in bransa si nu ma prea pricep. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca oi fi inteles eu gresit problema. Ma refeream la 24 de aici:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...=33&fg=30&hl=70

110682[/snapback]

 

Aceia sunt senzorii de rotatie folositi si la ASC dar si la ABS. O eroare la unul din ei ar aprinde si becul de eroare la ABS, nu doar pe cel de la ASC.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Cum era relantiul uzat? :)

110731[/snapback]

Relantiul era un pic mancat si nu mai facea bine contact :) .

 

Probabil a avut impresia ca ai raspuns la misto la faza cu cablul de la ASC :) .

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 weeks later...
Frumos ar fi si daca ne-ai spune ce avea si cum i-ai dat de cap,pentru unii le poate fi de ajutor.

232748[/snapback]

eu cred ca esste de la lichidul de la sevodirectie.

cand nu am lichid suficient la servodirectie mie mi se aprinde DSC ul.

la inceput am crezut ca a fost o intamplare dar am verificat si daca scot lichidul de servo din borcan mi se aprinde dsc in bord.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ASC (Anti Slip Control) impiedica rotile sa se invarta in gol atunci cand masina nu are aderenta prin reducerea acceleratiei.

 

Asa s-a rezolvat mitul comform caruia iarna e nasol sa ai masina cu tractiune pe puntea spate pt ca (scuzati expresia) "nu iti mai fuge fundul" pe zapada sau gheata :blink:) si nu mai trebuie sa iti pui o nicovala in portbagaj sa iti fie mai greu spatele.

 

Faza e ca ASC si ABS are efect doar pe directia fata-spate, apoi a aparut DSC (Dynamic Stability Control) care masoara si acceleratia laterala (yaw rate) si se foloseste de ASC, ABS si masurarea acceleratie laterale. DSC se asigura ca masina se indreapta in directia in care sunt rotile prin acceleratia si franarea anumitor roti, adica unde vrea soferul pe cand ASC nu face chestia asta, ASC are treaba doar cu acceleratia motorului.

 

Da-i search pe internet, sunt multe articole.

 

Cand ti se aprinde martorul de ASC insemneaza ca rotile ar "scrasni" in gol, dar ASC-ul taie acceleratia ca sa nu derapeze rotile, deci e foarte bine ca ti se aprine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.