Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

le trimiti la mine si ti le repar... 1 zi de munca si de desfacut faru BUCATI pana la ultimu surubel....

in principiu se realizeaza refacerea oglinzii arse de la lupa....

Toata luna octombrie am fost in Timisoara si acuma aflu de tine ca faci exact ce aveam nevoie :pinch:

Edited by Gizmo.
Link to comment
Share on other sites

Daca oglinda e metalica, se poate re-croma.

Pentru cei din Bucuresti, e un nene in Voluntari care face operatiunea asta... de fapt, el lucreaza cu cei care restaureaza motociclete sau masini vechi (cu multe elemente cromate).

 

Robytza, tu prin ce procedeu ai reconditionat oglinda ? Recromare/acoperire cu folie de aluminiu/revopsire ?

 

Pardon, nu Voluntari, ci Pantelimon.

Link to comment
Share on other sites

2 ore daca vine cu ele in mana si daca nu au angel eyes montat. Altfel astepti dupa poxypol de-ti vine rau :)

ma refer strict la varianta reconditionarii

 

retrofitul FX-R dureaza ca timp de lucru de trei ori mai mult

 

@.Bogdan, am incercat si re-cromare pe Bosch, la Mecanica Fina si nu a tinut decat 3 luni jumate... no comment!

 

plus ca nenea ala e din Pantelimon (il stiu bine), nu e din Voluntari...

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/73121-unde-se-cromeaza-oglinzile-lupelor-de-far/page__p__1017707__fromsearch__1#entry1017707

Link to comment
Share on other sites

Recromarea nu tine si costa mai mult. Stratul de crom aplicat e foarte subtire si de aceea se arde si se matuieste rapid. Cea mai buna metoda de reconditionare este tapitarea cu folie de aluminiu si slefuirea/polisharea ei pentru o stralucire impecabila. Este multa migaleala, dar rezultatul este un OEM ca nou.

 

Aceeasi tehnica de reconditionare o foloseau si nemtii pana au descoperit lupele fx-r de infinity. Si vorba aia ... Sunt nemti si fac ce-i mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Pai ma gandesc ca e foarte dificila lipirea foliei aleia... pentru ca oglinda e concava, trebuie sa fie foarte bine intinsa, fara niciun fel de reflexii, ca altfel obtii un rezultat mai prost decat anterior, cu lumina reflectata in toate directiile. Ai cumva o poza, sunt foarte curios cum ai reusit sa intinzi folia aia perfect ?
Link to comment
Share on other sites

@robytza, subscriu !

 

toti cei carora le-am facut operatiunea asta au considerat ca "si-au recapatat vederea" :eek:

 

efectul e un fel de "deschide ochii si umbla" de prin Biblie...

 

Pai ma gandesc ca e foarte dificila lipirea foliei aleia... pentru ca oglinda e concava, trebuie sa fie foarte bine intinsa, fara niciun fel de reflexii, ca altfel obtii un rezultat mai prost decat anterior, cu lumina reflectata in toate directiile. Ai cumva o poza, sunt foarte curios cum ai reusit sa intinzi folia aia perfect ?

poza nu am, dar sa stii ca operatiunea este POSIBILA, iar rezultatul tine foarte mult si de talentul prestatorului... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Pai de aia am zis ca-i mult de munca. Cu multa grija si pricepere se reuseste intinderea perfecta. Poze n-am facut. Folia nu e de bucatarie. Aia e un fel de imitatie de aluminiu si se rupe instant. E o folie speciala de aliminiu, care rezista la temperaturi de sute de grade, foarte adeziva, made in germany.

Si cum zicea si xxl, totul tine de pricepere.

Link to comment
Share on other sites

atentie, 10 reprezinta calitatea retrofitului cu FX-R :excl:

 

eu intre cele 2 optiuni faceam comparatie cand am dat acea nota, rog sa nu fie interpretat altfel...

 

versiunea reconditionarii este una low-cost, dar cea mai la indemana tuturor conform raportului calitate/pret

 

versiunea upgrade-ului al FX-R bixenon este totusi una care isi merita investitia 100%

Link to comment
Share on other sites

lupele FX-R nu se pot pune la fix pe nici un far de BMW decat cu mici improvizatii = retrofit.

numai cu surubaiala si fara alte improvizatii nu merg decat pe infinity. la bmw mai trebuie facut una alta.

are insa ProParts la vanzare un kit tot de la FX-R care vine la fix pentru NFL care a avut xenon fara sa faci improvizatii.

e lupa de 2.6" cu bixenon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.