Jump to content

Recomandare placute frane


Recommended Posts

Am e46 de 5 luni si am schimbat placutele cu unele Ferodo Premier, fata-spate, la 130 ron/set, 260 total. Sunt foarte multumit de ele : prind bine si nu scartiie deloc. A trebuit sa schimb si senzorul de pe spate, pentru ca s-a aprins in bord. A fost 50 ron, marca ATE. Cu ocazia asta am schimbat si discurile de pe spate cu unele ATE, 170 ron bucata, si toate astea le-am facut eu, dupa un DYI de pe forum, pentru ca sincer stateam prost cu banii, si sunt unele chestii care se pot face si de amatori.

Singura emotie a fost senzorul care s-a stins singur dupa 200 km. Oricum, daca nu e aprins senzorul, sa nu iei altul pentru ca el sa aprinde cand e uzat de placute, nu de disc. In mod normal, daca vrei sa faci economie, si sa fi si sigur ca ai frane bune, poti sa dai jos roata si sa verifici periodic placutele si discurile, si deci implicit si senzorii.

Ajuta mult DYI de pe forum!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 year later...

La mine OE scartaiau de la 4 mii de km. Cei de la BMW mi-au spus ca pot sa mi le curete. Costa curatatul cat inlocuitul (manopera) asa ca nu mi-am mai batut capul.

 

Acum le-am schimbat cu ATE. Franeza f bine si nu scartie. Schimbarea am facut-o acum aprox 8 mii de km.

Link to comment
Share on other sites

Nu este o regula dar in general este recomandat ca si placutele sa fie aceeasi firma cu discurile de exemplu ai placute trw pui si disc trw deoarece fabricantul face placutele pentru discul sau nu poti pune disc delphi si placute brembo pt ca o sa termini discul cat despre senzori la mine au fost schimbate placutele de catre un amator care a uitat de senzori si acum am marotr in bord aprins care se stinge doar prin senzori noi si tester. Ca si placute si trw si ate sunt cam la fel in general trw am intalnit pe waguri aici e chestie de preferinte iar in privinta pretului intra pe autokarma sunt cele mai ieftine piese am schimbat la un polo placute si discuri cu 150 de lei. Iar cu privire la placutele ceramice asigurate ca ai si un disc pe masura adica tot ceramic. Edited by RazvanE39
Link to comment
Share on other sites

in privinta pretului intra pe autokarma sunt cele mai ieftine

 

La producator ate, aceleasi placute cu aceleasi domensiuni imi da preturi de la 257 la 493. Nu difera nimic in descriere. Deduc ca nu au aceeasi calitate? Sau mai difera si altceva?

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

@bala - ce pret aprox ai avut la ele?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Folosesc ATE,sunt multumit.Le am pe masina din 2010,nu scartie si franeaza bine.

 

E pacat sa stric performanta placutelor ceramice fara discuri ceramice pe masina. :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu un update. Pana la urma am mers pe ate 607216. Totul ok pana la montaj. Placuta fara cleme este mai scurta cu aprox 1 cm si nu calca pe ghidajul etrierului pe exterior.

Acum am vazut si pe site ca mai sunt unele cu dimensiune ok dar mai scumpe. Exista si x1 cu etrieri mai mici?! La ei pe site am selectat masina si ziceau ca se potriveste pt toate modelele din 2010.

Ciudat...o sa le schimb luni cu cele mai scumpe de 155,1mm. Cele oem au 155,2mm.

 

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/03/2dd2d810a32396da4c48f5e8188b15dc.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.