Jump to content

Istorii cu politisti de nota 10+!


Recommended Posts

Deschid acest topic din 3 motive:

1. Politia Rutiera este singura institutie a statului pe care o respect si care a facut reale progrese (in prezent);

2. Trebuie sa constientizam ca politia rutiera este de partea noastra, a soferilor responsabili (cu exceptiile care confirma regula de o parte si de alta);

3. Am cunoscut doi politisti de nota 10+, si mi-am dat cuvantul ca voi povesti tuturor prietenilor despre ei.

 

Voi omite detalii legate de data, ora, masina, locatie pentru a nu exista probleme si rog pe cei care posteaza sa faca la fel.

As dori ca raspunsurilesa fie la obiect si acest topic sa devina in timp o sursa de inspiratie pentru noii soferi.

NU SUNT POLITIST, NU AM PRIETENI POLITISTI.

 

Capitolul 1.

 

Pe un drum national de prin Ardeal cu o singura banda pe sens, linie discontinua, liber pe contrasens, 4 camioane in fata care mergeau cu 60km/h, clasic romanesc as zice.

Intru in depasire, depasesc primele 3 camioane, incepe linia continua, aveam timp lejer sa depasesc si pe al 4-lea si o fac. Ghinion: logan rosu ("echipajul de constatare"); linie continua :)

Dupa 2 km sunt oprit la "echipajul de sanctionare". Conluzia mea si a lui: 30 zile pieton; rugamintea mea sa nu-mi ia permisul. L-am convins ca sunt baiat de treaba, responsabil si atent in trafic si ca imi recunosc greseala, dar am nevoie de permis si dupa 5 minute plecam fericit cu permisul in buzunar.

Dupa circa 30-40 km, masina de politie in spatele meu, girofar, ma trage pe dreapta :) Ce dracu am mai facut??? :twoup:

Cand colo uimire maxima, cei doi politisti de mai devreme pe care ii salut pe aceasta cale: Salutare Mustaciosule, salutare Domnul cu un permis mai putin decat colegu!

Dau geamul jos:

ei: "Frate dar i-ai dat nu gluma!"

eu:"BMW nu gluma, dar ce am mai facut?"

ei: "Tu nimic, am uitat sa-ti dam noi talonul de la masina"

eu: "(Cruce mare) sa va dea Domnu sanatate, etc..."

Link to comment
Share on other sites

:twoup: Super tare ! Da oricum cred ca ti-a prins bine lectia ca te-au iertat si poate nu se va mai repeta in stilul acesta :). La mine a avut odata efect - depasire pe marcaj, am fost iertat fara nici un fel de pretentii si de atunci acolo nu mai depasesc deloc.
Link to comment
Share on other sites

Am depasit si eu luna trecuta pe linia continua si bineinteles ca domnii politisti erau la panda.

M-au oprit, imi cer actele si incep sa ma rog de ei: hai domne, ca abia l-am luat, acum pe 7, si l-am avut suspendat 4 luni, mi-l luati iar!?

Am masina de 9 luni si 5 luni am avut suspendare, hai sa ne intelegem va rog io....

Pana la urma m-au inteles, cu o mica atentie.

La un moment dat unul dintre ei, tot imi zice sa ma duc la masina si eu nimic peste ei cu miloaga, imi zice: lasa-ma bai omule esti mai rau ca soacra-mea.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Conluzia mea si a lui: 30 zile pieton; rugamintea mea sa nu-mi ia permisul. L-am convins ca sunt baiat de treaba, responsabil si atent in trafic si ca imi recunosc greseala, dar am nevoie de permis si dupa 5 minute plecam fericit cu permisul in buzunar.

 

si spaga cat ai dat la baieti'?

 

nu ti-e si rusine sa mai deschizi asa topic? mare smecherie ati facut voi 3.

 

mai ales discutia de cocalar cu masina traznet:

 

Dau geamul jos:

ei: "Frate dar i-ai dat nu gluma!"

eu:"BMW nu gluma, dar ce am mai facut?"

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Conluzia mea si a lui: 30 zile pieton; rugamintea mea sa nu-mi ia permisul. L-am convins ca sunt baiat de treaba, responsabil si atent in trafic si ca imi recunosc greseala, dar am nevoie de permis si dupa 5 minute plecam fericit cu permisul in buzunar.

 

si spaga cat ai dat la baieti'?

 

nu ti-e si rusine sa mai deschizi asa topic? mare smecherie ati facut voi 3.

 

mai ales discutia de cocalar cu masina traznet:

 

Dau geamul jos:

ei: "Frate dar i-ai dat nu gluma!"

eu:"BMW nu gluma, dar ce am mai facut?"

esti... cum nu trebuie sa fie un membru de club...

discutia a fost 100% reala, iar daca tu ma consideri cocalar fara sa ma cunosti BRAVO TIE! :)

spaga poate dai tu...! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost oprit de 3 ori prins de radar in localitate cu alde 60-70. Am luat o singura data amenda, in rest am scapat cu un avertisment, ba chiar apoi la unul din politisti i-am vandut apoi un calculator, i-am lasat cartea de vizita... :twoup:. NU am dat un leu spaga.

De fiecare data am vorbit frumos si politcos, si ei erau politicosi de altfel. NU am urlat .. tipat sau amenintat. Era unul in fata mea ca "unchiul meu e judecator .. ca va fac, va dreg.." inca mai urla cand mi-au dat drumul cu avertisment.. se uita ca boul la mine in dacia mea 1300 model 1976 .. :)

Link to comment
Share on other sites

in cele mai multe cazuri agentii sunt baieti de treaba, daca sti sa vorbesti cu ei si daca nu ai comis-o flagrant. cel putin astia din generatia noua.

 

 

 

 

apropo, l-am vazut pe prietenul tau cu Audi cu vvv la nr. pe dn1, azi. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

in cele mai multe cazuri agentii sunt baieti de treaba, daca sti sa vorbesti cu ei si daca nu ai comis-o flagrant. cel putin astia din generatia noua.

 

 

 

 

apropo, l-am vazut pe prietenul tau cu Audi cu vvv la nr. pe dn1, azi. :)

sper ca nu i-ai dat flash-uri :twoup:

Link to comment
Share on other sites

suntem oameni printre oameni ...

 

 

acum 2 luni cred, se intampla, ... eram primu la semafor , s'a facut verde ....apas pedala mai sportiv putin ca ma grabeam .... ajuns din spate un autobuz, eram pe prima banda , ma bag pe banda a doua, iar pe prima sa depasesc o masina ... iar pe a doua .... am depasit 2masini si autobuzul ... drumul fiind drept ... am mers cam vreo 400-600 metri ... la urmatoarea intersectie ...ma trage pe dreapta un nene politist .... in gandu meu ... AM PUSOOO ...

 

dau geamu jos ... el: Buna ziua...eu :Sa traiti.... el se recomanda si in acelasi timp incepe sa mi turuie abaterile mele : .... slalom printre masinii , nesemnalizat schimbarea directiei de mers, nu tu centura , folie pe geam , nu tu acte ( nu aveam pe toate la mine ) ....etc ... dupa 2 min de turuit ii zic ceva de genu GATA GATA ...E DE AJUNS CU LISTA

 

nenea politist incepe sa rada si mi zice ca mi da cea mai mica amenda ....

eu: am sarit ca ars si ii zic : te rog frumos nu mi da amenda ca nu am bani sa platesc amenda " ....

nenea politist : ai bani de BMW si nu ai de amenda ( razand ) si pleaca spre masina de politie ...

 

eu: ma duc spre masina de plotie si incep tactica de milogeala .... dupa 2 min de explicat ce si cum .... imi zice ca mi da avertisment , desi meritam cel putin o mica amenda, da avand in vedere ca am stiu sa ii vb frumos si am dat dovada de 7 anii de acs .... scap foarte usor ....

 

 

deci in cocluzie ... vorba buna mult aduce ... am gresit evident dar exista si lume intelegatoare ... si sunt de parere ca exista si politisiti care stiu sa si faca treaba ...

Link to comment
Share on other sites

in cele mai multe cazuri agentii sunt baieti de treaba, daca sti sa vorbesti cu ei si daca nu ai comis-o flagrant. cel putin astia din generatia noua.

 

 

 

 

apropo, l-am vazut pe prietenul tau cu Audi cu vvv la nr. pe dn1, azi. :)

sper ca nu i-ai dat flash-uri :twoup:

nu, nu!

m-am dat mai pe dreapta sa nu-l deranjez :(

 

Sunt cativa de treba care stiu sa vorbeasca dar sunt unii foarte badarani care cred ca cascheta le da puteri in plus!!

 

Daca vorbeste frumos cu mine , raspund si eu frumos dar daca e porc atunci ..... .

ei nu sunt porci, de fapt testeaza limita rabdarii tale :)

Link to comment
Share on other sites

sa va zica ingineru' ce a patit:mergeam noaptea la o adresa din chiajna...la un moment dat unu cu loganu vrea sa ma depaseasca,ma depaseste si pune bastonul rosu-alb pe geam sa opresc..ma miram eu loganul sa ma depaseasca aiurea.

 

se da jos si spune permis pe 3 luni si 1.800ron amenda(optispe milioane) :twoup: :) :) :( :(

 

m-a pufnit rasul,nu credeam asa ceva...am aflat ca intorsesem de 2 ori pe linie continua,virasem la stanga desi era interzis,nu am dat semnal,etc.

 

finalul:am plecat cu permisul in buzunar si ceva minus in portofel.nu au vrut sa ia nimic,dar m-am pus in fata masinii si i-am aruncat pe geam.tot nu au vrut si le-am spus:daca dvs erati jigodie si ma beleati...

Link to comment
Share on other sites

M-au prins vineri seara pe la Victoriei, la semafor, vorbeam la tel si nu aveam nici centura, amenda 60 ron si 4 puncte pt centura, m-au iertat de tel.

Are ceva cu mine politia...

Link to comment
Share on other sites

asta e complexul vinovatului... ce au cu mine toti care ma vad ca incalc regulile ? (valabil si pe forum, uneori...) :twoup:

 

de fapt, e o stare in care putini inteleg ca aplicarea unei sanctiuni (chiar si amenda) are de multe ori efecte mai mici in plan psihologic, decat iertarea de pedeapsa...

 

asa e si in cazul parintilor care isi pedepsesc excesiv copiii... sunt situatii care merita iertate, dar nu si uitate (de cei care gresesc), pentru ca din greseli iertate se invata... :)

Link to comment
Share on other sites

Sa fim serios, cine mai poarta centura in Bucuresti si cine nu vorbeste la tel in timp ce conduce?

In afara port centura pt ca ma tine mai bine in scaun pe viraje luate in forta, dar in oras doar ma incomodeaza.

Ma refeream ca toti incalcam regulile de circulatie, dar eu fiind ghinionist sunt prins mai mereu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.